רשויות החוק אובדות עצות: מה עושים כשרובוט קונה סמים ונשק באינטרנט?

הופעתם של השוק השחור באינטרנט, שימוש אנונימי ברשת ומטבע הביטקוין הביאו לעליית תופעה בה מפתחים תוכנות שמטרתן לבצע רכישות לא חוקיות באתרי דארקנט

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
לוגו גרדיאן
גרדיאן

האם רובוט, או תוכנה מסוימת, יכולים להיעצר אם הם מבצעים עבירה? היכן רובצת האשמה המשפטית כאשר קוד פותח מראש כעברייני? מה קורה כאשר רובוט קונה סמים, נשק, ציוד ושולח אותו אליך, והמשטרה מיירטת את החבילה?

אלה הן שאלות שלא היינו צריכים לתת עליהן את הדעת עד כה, אבל הן חלק מדילמה פילוסופית רלוונטית שעולה בעקבות הופעתם של תופעות שוק שחור באינטרנט (), שימוש אנונימי ברשת ומטבע הביטקוין. הדילמה הזאת ושאלות אחרות הן חלק מתערוכה חדשה המוצגת כעת בסנט גאלן שבשוייץ, מרחק שעה מציריך, בשם The Darknet: From Memes to Onionland.

רובוט שפעל בדארקנט בשבועות האחרונים רכש זוג מזויף של ג׳ינס דיזל, כובע בייסבול עם מצלמה נסתרת, פחית לאיפסון שטרות, זוג נעלי נייקי, מכתב דמה שמטרתו להראות אם הכתובת שלך תחת מעקב, 200 סיגריות צ׳סטרפילד, מפתחות מאסטר, תיק לואי ויטון מזויף ו-10 גלולות אקסטזי. כל המוצרים מוצגים בתערוכה, שפתוחה עד 11 בינואר.

האמנים השוייצרים כרמן ווייסקופף ודומאגוי סמוליו הפועלים בלונדון תחת השם Mediengruppe Bitnik! תיכנתו רובוט המבצע רכישות רנדומליות אוטומטיות בדארקנט, והנחו אותו להוציא 100 דולר בביטקוין מדי שבוע בשוק דארקנט שמכיל יותר מ-16 אלף מוצרים, לא כולם בלתי חוקיים. המטרה שלהם היא לבחון את ההשלכות הפילוסופיות והאתיות של השווקים האלה, שלמרות פשיטות בינלאומיות מתואמות ממשיכים לפעול ולשגשג. 

שלב חשוב בדרך לבינה מלאכותית. צילום: מתוך הסרט "שליחות קטלנית"

הגלריה שוכנת בצמוד לתחנת משטרה, אך האמנים אומרים שהם אינם חוששים מהשלכות משפטיות של המוצרים הלא חוקיים שהרובוט שלהם רוכש. "אנחנו הבעלים החוקיים של הסמים - אנחנו אחראים לכל דבר שהרובוט עושה, משום שאנחנו פיתחנו את הקוד", אומר סמוליו. "אבל עורך הדין שלנו והחוקה השווייצרית קבעו שאמנות לטובת האינטרס הציבורי רשאית להיות חופשית".

הפרויקט גם שואף לבחון את הדרכים שבהן נבנה אמון בין משתתפים אנונימיים בעסקה מסחרית לרכישה פוטנציאלית של מוצרים לא חוקיים. במפתיע, אף אחת מ-12 העסקות שהרובוט ביצע לא נגמרה בהונאה. ״השווקים מעתיקים פרוצדורות מאמזון ואי-ביי - הדירוג והמשוב שלהם הוא מאוד מעניין״, מוסיף סמוליו. ״עם כלים מאוד פשוטים ניתן לבנות אמון. רמת השירות היתה מרשימה - היו לנו 12 פריטים וכולם הגיעו במשלוח״.

"לא היתה הונאה, לא גניבה, לא שום דבר״, אומר ווייסקופף. "בחור אחד לא הצליח לשלוח את תיק היד שהרובוט הזמין, אז הוא החזיר לנו את הביטקוינים".

הצמד רואה דמיון בין חוקי קניין וחוקי סמים: "אפשר לאכוף חוקים, אבל מה זה אומר לחברה? מסחר הוא משהו שאנשים תמיד עשו בלי רגולציה, אבל כיום הכול תחת רגולציה", אומר ווייסקופף. 

"אנשים הבינו שעם ביטקוין הם יכולים להשפיע על כסף. הם יכולים ליצור את הדברים בעצמם עם מתמטיקה, רשתות P2P (עמית לעמית), ביזור והצפנה. בין אם רשת האנונימיות Tor תשרוד או לא, בקרוב אפשר יהיה ליצור פעולות דארקנט במחשב האישי, שלא ניתן יהיה למנוע אותן", אומר סמוליו.

דובר מטעם הסוכנות הלאומית לפשיעה בבריטניה היה פחות פילוסופי בסוגיה וציין כי השאלה של אשמה פלילית במקרה של תוכנה רנדומלית המבצעת רכישות של סמים בלתי חוקיים היא "מאוד לא שגרתית". "אם הרכישה נעשתה בשווייץ, אז כמובן שהיא כפופה לחוק השווייצי, שלגביו לא נוכל להגיב. בבריטניה ברור שאין זה חוקי לרכוש סם אסור כמו אקסטזי, אבל כל אחריות פלילית נבחנת על בסיס של כל מקרה לגופו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker