מתקשים להירדם? הכירו את המשקפיים שישכיבו אתכם לישון

רי-טיימר הוא כלי שמווסת את השעון הפנימי ועוזר לאנשים עם בעיות שינה לישון טוב בלילה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

לפי המרכז לבקרת מחלות בארה"ב, כמעט שליש האמריקאים לא מקבלים מספיק שעות שינה. יעפת, משמרות לילה ושינויים עונתיים במצבי הרוח עלולים לשבש את הרגלי השינה. אולם הפסיכולוג לאון לאק מאוניברסיטת פלינדרס באוסטרליה מאמין שהפתרון נמצא בידיו. הכלי הזה נקרא רי-טיימר, והוא משתמש בתרפיית אור כדי לווסת את קצב היממה, אשר אומר לגוף מתי לישון ומתי להתעורר.

תרפיית אור אינה דבר חדש, לאק אומר שהחידוש ברי-טיימר הוא הניידות שלו. פריצת הדרך במחקר היתה הדיודה הקטנה שפולטת אור: "פשוט הבנו שדיודות פולטות אור, שהן מכשירים קטנים מאוד, ממירות מאוד ביעילות חשמל לאור ואם מקרבים אותן לעיניים, הן יכניסו מספיק אור לעיניים וישמשו כמכשיר תרפיית אור".

רי-טיימר, שמורכב כמו זוג משקפיים, ניתן להתאמה לפי גודל ומחקה את השפעת השמש בעזרת אור ירוק ללא קרינה על סגולית. לאק אומר שהבחירה בצבע זה נעשתה לאחר מחקר שארך עשור: "נמצא שהצבע הכחול, הכחול/ירוק והאזור הירוק של הספקטרום, הצבעים האלה, הם האפקטיביים ביותר בשינוי השעון הפנימי של הגוף".

רי-טיימר שינה את חייו של מייקל סקומה, פרופסור מלונג איילנד שבמדינת ניו יורק. במשך שנים סקומה לא היה מצליח להירדם עד 3 לפנות בוקר ונהג להתעורר ב-11 בבוקר. הוא אומר שהמחזור הזה השפיע לרעה על הבחירות שלו: "הוא פגע במקצועות שבחרתי, משום שלא יכולתי לבחור מקצוע שדורש ממני לקום בשש או שבע בבוקר, כפי שנראה שכל שאר העולם עובד. ניסיתי כל חיי לעקוף את בעיית השינה הזו ואני חושב שהרי-טיימר באמת סייע לי לעשות זאת".

סקומה משתמש ברי-טיימר שלו כשנתיים ואומר שהוא חלק מהחיים שלו. "הייתי רוצה לראות יום שבו לא אצטרך להשתמש ברי-טיימר. אני מניח שזה משום שאני סובל מהבעיה הזו כבר כ-30 שנה, עד שאני חש שהיא חלק ממני ואני לא יכול לדמיין יום שבו לא אשתמש בו".  

הרי-טיימר נמכר במחיר של כ-300 דולר, ואחרי שימוש רגיל במכשיר שלו, סקומה נכנס למיטה בשעה יותר קונוונציונלית ומצליח להשלים יותר שעות שינה שלהן הוא זקוק כל כך. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker