מצד אחד נלחם בעישון, מצד שני מקבל כסף מיצרניות הסיגריות

ארגון הצלב האדום האמריקאי נמצא במחלוקת עם ארגון העל העולמי החושש לפגיעה בתדמיתו ומפעיל לחץ על הארגון האמריקאי להפסיק לקבל תרומות ממגזר שמוצריו עלולים לגרום למוות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

ארגון הצלב האדום האמריקאי מסתכן בפגיעה בתדמית ארגון הצלב האדום העולמי בשל סירובו להפסיק לקבל תרומות מענקיות הסיגריות, אמר גורם בכיר ברשת העולמית. חששות אלה הובילו את הצלב האדום העולמי וארגוני בריאות אחרים בעולם להפעיל לחץ על הארגון האמריקאי לשים קץ לקבלת התרומות של חברות הסיגריות, נודע לרויטרס.

הצלב האדום העולמי, שהשיק באחרונה תכנית מניעת מחלות בה רכיב גדול נגד עישון, הפסיק לקבל תרומות מחברות הסיגריות ב-2008. מרבית 189 הזכייניות הלאומיות של הארגון אינן מקבלות תרומות מחברות הסיגריות, אך החברה האמריקאית רבת העוצמה ממשיכה לקבל מהן תרומות, וכך גם כחצי תריסר מדינות אחרות, בהן גרמניה, וייטנאם ורוסיה.

אף שאין נתונים מדוייקים, ארגון הצלב האדום האמריקאי וחברות בת בארה"ב קיבלו לפחות 12 מיליון דולר מחברות סיגריות בהן אלטריה, ריינולדס אמריקן ופיליפ מוריס אינטרנשונל מאז 2001, לפי נתוני המס של הצלב האדום כמו גם הודעות לתקשורת ודו"חות שנתיים של חברות הסיגריות.

דוברת הצלב האדום האמריקאי, לורה האו, סירבה למסור תגובה בנוגע לסכסוך עם ארגון העל – שהנחיותיו אינן מחייבות את החברות בו – אך אמרה כי הארגון שמח לקבל כל תרומה התומכת במאמציו לסייע לקורבנות אסון. היא סירבה לומר כמה קיבלה מכל חברה.

גורמים בצלב האדום העולמי טוענים כי בעצם קבלת התרומות, הארגון האמריקאי עלול לפגוע לא רק בתדמיתו עצמו, אלא ברשת העולמית כולה. גורמים מסויימים בתחום בריאות הציבור מסכימים, וטוענים כי יש סתירה בין המנדט של הצלב האדום לסייע לחלשים להסכמתו לקבל כסף מענף שהמוצר העיקרי שלו עשוי לגרום למוות.

למרות המחלוקת בין ארגון העל לארגון האמריקאי, כמעט לא היה דיון ציבורי בנוגע לתרומות של חברות הסיגריות, והמחלוקת לא דווחה עד עתה.

פעילים במאבק נגד עישון מקווים כי אם הצלב האדום האמריקאי ייכנע ללחץ המופעל עליו, הוא עשוי להשפיע גם על ארגונים אחרים לסרב לקבל תרומות בסך מיליוני דולרים מחברות הסיגריות. לדברי ג'ון סטיוארט מארגון Corporate Accountability International, אם הצלב האדום האמריקאי יפסיק לקבל את כספי הסיגריות, הוא יפגע במאמצי ענף הסיגריות "להחליק את התדמית המוכתמת שלו".

מבקרים טוענים כי בעצם קבלת תרומות מענף הסיגריות, הארגון, מארגוני הצדקה הגדולים בארה"ב, עם הכנסות בסך 3.4 מיליארד דולר ב-2013, מלכלך את יעדיו בתחום בריאות הציבור, תוך שהוא מספק לענף הסיגריות יחסי ציבור חיוביים.

חברות סיגריות אמריקאיות ואירופאיות, בהן ריינולדס אמריקן, אלטריה, לורילארד, פיליפ מוריס אינטרנשונל ובריטיש אמריקן טובאקו, הכירו בתרומות ואמרו כי הצלב האדום האמריקאי נמנה עם הארגונים המקבלים מהם תרומות בסך מיליוני דולרים. "כשיש אסונות גדולים ולאנשים יש צרכים משמעותיים, זה מה שתאגידים אמורים לעשות", אמר דובר אלטריה דיוויד סילביה.

כספי הסיגריות מהווים שיעור קטן מהתרומות של הצלב האדום האמריקאי, שקיבל בסך הכל תרומות של יותר ממיליארד דולר ב-2013. סילביה אמר כי אלטריה תורמת לארגון במשך שנים, וכיום תורמת מדי שנה חצי מיליון דולר לתכנית התרומות לאסונות של הצלב האדום האמריקאי, כמו גם תרומות חד-פעמיות לאסונות ספיציפיים. ריינולדס אמריקן תרמה יותר ממיליון דולר לארגון ב-5 השנים האחרונות. פיליפ מוריס אינטרנשונל תרמה 123 אלף דולר מאז 2008.

אך לדברי קן ברגר, נשיא ומנכ"ל חברת Charity Navigator, המדרגת ארגוני צדקה לפי תורמים, יתכן כי הארגון מקבל תרומות מחברות סיגריות כיוון שכמו מרבית הארגונים ללא כוונת רווח הוא בלחץ לגייס כספים מדי שנה לקרן הכללית שלו, בין אם יש או אין אסון המביא תרומות גדולות. "המציאות היא שלא משנה מה גודל הארגון ללא כוונת רווח, הם לרוב מורעבים למזומנים".

אמבולנס של הצלב האדום האמריקאי באירוע התרמת דם באוניברסיטת ברנדייס בוולתאם, מסצ'וסטסצילום: חן ארד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker