הבנק הפדרלי נערך להעלאת הריבית בארה"ב: "אינפלציה נמוכה לא תמנע זאת"

כלכלת ארה"ב עשויה לצבור תנופה רבה יותר מהצפוי ולאזן בכך את התחזית העגומה לכלכלה הבינלאומית, לפי פרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק המרכזי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
סוכנויות הידיעות

מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי אינם גורסים כי רמת אינפלציה נמוכה תהווה מכשול בדרך להעלאת הריבית בארה"ב, לפי פרוטוקול ישיבת המדיניות האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בארה"ב, אשר התקיימה ב-16 וב-17 בדצמבר, ואשר פורסם היום.

היות שנפילת מחירי האנרגיה והתחזקות הדולר צפויות להותיר את רמת האינפלציה מתחת ליעד של 2% שקבע הבנק הפדרלי עוד לזמן מה, "צוין בישיבה כי יתכן שוועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי תתחיל בנורמליזציה בזמן שבו רמת האינפלציה עדיין תהיה ברמה דומה לרמתה הנוכחית", נכתב בפרוטוקול. במקרה כזה, אמרו בכירי הבנק המרכזי כי "תידרש רמת בטחון סבירה כי האינפלציה תשוב ותטפס לאורך זמן לרמה של 2%".

מהפרוטוקול עולה עוד כי מקבלי ההחלטות נטו להיות אופטימיים, וציין כי הסיכויים לשיפור גדול מהצפוי בכלכלת ארה"ב כמעט מאזן את התחזית העגומה לשאר כלכלת העולם. יתכן כי כלכלת ארה"ב תצבור בסופו של דבר תנופה רבה יותר מהצפוי, העריכו מספר משתתפים בישיבה.

בתום הישיבה בחודש שעבר הודיע הבנק המרכזי כי ינהג בסבלנות בבואו לקבוע את עיתוי העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז שנת 2006, וזנח את נוסח הודעתו בחמש השנים האחרונות לפיו יותיר את הריבית ברמתה האפסית הנוכחית למשך "פרק זמן ניכר".

ג'נט ילן, יו"רית הבנק הפדרלי של ארה"בצילום: אי־פי

בהודעה שפירסם הבנק הפדרלי בחודש שעבר בתום הישיבה, אמר הבנק כי ינהג בסבלנות בבואו לקבוע את עיתוי העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז שנת 2006. הבנק המרכזי גם זנח את נוסח הודעתו בחמש השנים האחרונות לפיו יותיר את הריבית ברמתה האפסית הנוכחית למשך "פרק זמן ניכר".

"הוועדה מעריכה כי תוכל להיות סבלנית בבואה להתחיל ליצור נורמליזציה במדיניות המוניטרית", נאמר בהודעת הבנק הפדרלי בתום ישיבתו האחרונה בדצמבר. הבנק הפדרלי הותיר את הריבית בשפל הנוכחי של 0%-0.25% זה שש שנים, והפעם האחרונה בה העלה את הריבית היתה בשלהי יוני 2006.

הבנק הפדרלי העריך בהודעתו בתום הישיבה גם כי נמשך השיפור במצב שוק העבודה. "היקף הניצול הנמוך מהרצוי של משאבי עבודה ממשיך להצטמצם", נאמר בהודעת הבנק. גם כאן הוכנס שינוי בנוסח ההודעה, ונזנח הביטוי "הדרגתי" שהתייחס להתאוששות שוק העבודה בהודעות קודמות.

מוקדם יותר היום פירסם מכון המחקר האמריקאי ADP נתונים מהם עלה כי 241 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בדצמבר לאחר גידול של 227 אלף משרות בנובמבר. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 225 אלף משרות בדצמבר, לאחר עלייה של 208 אלף משרות שעליה דווח במקור בנובמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום