העתיד בעשרה גרפים: כך ישתנה העולם ב-2015

עלייתה של סין, הפיכתה של ארה"ב ליצרנית הנפט המובילה בעולם, תזוזת מרכז הכובד הכלכלי העולמי והתחזקות הטכנולוגיה משנות את העולם בעשורים האחרונים

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

האופן שבו אנשים תופשים את העולם יעבור ב–2015 שינוי קיצוני, והנחות שהחזיקו מעמד במשך שנים יתהפכו. בעיקר בתחום הכלכלה והטכנולוגיה צפויה השנה לשאת עמה ציוני דרך סטטיסטיים. השינוי המשמעותי ביותר יהיה גיאו־כלכלי. ארה"ב תעקוף את סעודיה ותהפוך ליצרנית הנפט הגדולה בעולם, הודות למהפכת פצלי השמן.

חלקים רבים ביחסים הבינלאומיים בנויים סביב היכולת של ארה"ב לרכוש נפט, והם יוארו באור חדש. סוכנות האנרגיה הבינלאומית חוזה כי העליונות האמריקאית תימשך עד 2050 ואף אחריה.

אסיה עדיין צומחת, וכמה מספרים מדהימים משקפים את זה. ההון המצרפי של עשירי אסיה - כאלה עם הון של לפחות מיליון דולר - יעבור את זה של העשירים מצפון אמריקה, לפי נתוני קפג'ימיני ו–rbc ניהול הון. דני קווה, מבית הספר לכלכלה בלונדון, חישב את מרכז כוח הכבידה של הכלכלה העולמית וגילה כי הודות לעליית אסיה, מרכז הכוח ינוע ב–1980–2050 מזרחה ממרכז האוקיאנוס האטלנטי למקום כלשהו בין הודו לסין. עד 2015, נקודת האמצע במסע המופלא הזה, יגיע מרכז כוח הכבידה לעיר בנדר מאה־שהר באיראן, בקצה הצפון־מזרחי של המפרץ הפרסי.

סין תעבור שני ציוני דרך. ראשית, ההשקעות הזרות היוצאות מהמדינה צפויות לעבור את אלה הנכנסות למדינה. זה סימן חזק לכך שסין הבשילה ונהפכה למעצמה כלכלית עולמית.

שנית, סין התחילה את השנה, בפעם הראשונה בהיסטוריה המודרנית, ככלכלה הגדולה בעולם ותעקוף את ארה"ב, לפחות במונחי שוויון כוח קנייה. אף שהמבקרים יגידו שזה לא מדד מושלם, זה ללא ספק מצביע ש"תם העידן הישן / עת להתחיל חדש", כפי שכתב המשורר ג'ון דריידן.

אחרי שההון הלך בעקבות הכוח, גם הוצאות הביטחון באזור אסיה־פסיפיק, לא כולל סין, צפויות להשתוות ב–2015 להוצאות הביטחון של האיחוד האירופי, לפי נתוני חברת המחקר ihs ג'יינ'ס.

הטכנולוגיה תשתפר תמיד. ב–2015 יעקפו מכירות הטאבלטים את מכירות המחשבים האישיים. ההכנסות מפרסומות באינטרנט בארה"ב יעקפו את הערך המשולב של פרסומות מעיתונים, מגזינים ושילוט חוצות. באופן מוזר, מספר המנויים על טלפונים סלולריים יעקוף את אוכלוסיית העולם: יש אנשים שמחזיקים ביותר ממנוי סלולרי אחד, בעיקר במדינות עם תקשורת לא יציבה.

ב–2015 יעקוף מספר המשתמשים הפעילים בפייסבוק את מספר האנשים שחיים בסין. אם הרשת החברתית היתה מדינה, היא היתה המדינה המאוכלסת בעולם.

ב–2015 יתרחש ציון דרך אחד שמסמל דווקא המשכיות ולא שינוי. המלכה אליזבת השנייה תהפוך למנהיגה שמולכת במשך התקופה הארוכה ביותר בבריטניה ב–11 בספטמבר, אז תקופת כהונתה תעקוף את זו של המלכה ויקטוריה, סבתה של סבתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker