רוברט רייך: הסכם הסחר העולמי הוא אסון שמשרת רק את וול סטריט

רייך, מהכלכלנים המשפיעים בארה״ב, טוען כי הסכם הסחר הגדול בהיסטוריה מעניק לבנקים ולתאגידים דרך לרמוס כל חוק ורגולציה שעומדים בדרכם אל רווחי הענק

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
סוכנויות הידיעות

פרופ׳ רוברט רייך, מהכלכלנים המשפיעים בארה״ב, מזהיר מפני ההשלכות של הסכם הסחר העולמי (TPP) ומגדיר אותו אסון. 

באתר הדעות העצמאי ״alternet.org״ מותח רייך ביקורת נוקבת נגד הסכם הסחר העולמי - או בשמו הרשמי הסכם הסחר הטרנס-פסיפי - וטוען כי הוא משרת רק את האינטרסים של וול סטריט והתאגידים הגדולים. ״לוביסטים של התאגידים הגדולים ביותר באמריקה והבנקים הגדולים בוול סטריט היו מעורבים, אבל לא הציבור האמריקאי. זה מתכון לרווחים שמנים יותר ומשכורות גדולות יותר לבכירים, אבל לא עסקה יותר מדי טובה לרובנו או אפילו לרוב רובו של שאר העולם״, כותב רייך, המשמש פרופסור למדיניות ציבורית באוניברסיטת ברקלי.

הסכם הסחר הטרנס-פסיפי, אליו הצטרפה ארה"ב ב-2011, הוא הגדול שנחתם מעולם וכולל מדינות המהוות 40% מהכלכלה העולמית: אוסטרליה, ארה"ב, קנדה, יפן, מקסיקו, פרו, וייטנאם, מלזיה, ברוניי, צ'ילה, ניו זילנד וסינגפור.

רוברט רייךצילום: Bloomberg News

עבור תאגידים אמריקאים והלוביסטים שלהם בוושינגטון הפך הסכם הסחר . הם הצליחו לקבל דריסת רגל ומעמד של שותפים בניסוח ההסכם – בעוד שהמחוקקים עצמם מודרו ממנו. התהליך הזה, שבפי מבקריו שם ללעג את הדמוקרטיה האמריקאית, העניק לתאגידים שורה של הישגים בהסכם הסחר החשוב, בראשם הזכות לתבוע ממשלות שיאמצו מדיניות הפוגעת ברווחיהם. בנוסף, חברות טבק יהנו מרגולציה רופפת בשווקים מתפתחים וחברות תרופות יזכו להארכת הפטנטים שלהן - על חשבון גרסאות גנריות של מתחרות זרות.

רייך, ששימש שר העבודה תחת הנשיא קלינטון בשנים 1993-97, מתאר את הסכם הסחר ״סוס טרויאני״ שמעניק לבנקים ולתאגידים דרך לרמוס כל חוק ורגולציה שעומדים בדרכם אל רווחי הענק. ״בעידן שבו רווחי התאגידים נמצאים בשיא כל הזמנים והשכר החציוני ברמתו הנמוכה זה ארבעה עשורים, רוב האמריקאים זקוקים להגנה - אבל לא מסחר בינלאומי אלא מהכוח הפוליטי של תאגידים גדולים ו-וול סטריט״, כותב רייך. ״הסכם הסחר הטרנס-פסיפי הוא התרופה הלא נכונה לבעיה הלא נכונה. בכל דרך שתסתכלו על זה, הוא פשוט שגיאה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום