נשיא צרפת: צריך להפסיק עכשיו את הסנקציות על רוסיה

פרנסואה הולנד קרא להפסיק את הסנקציות על רוסיה ואמר כי הוא מאמין שפוטין לא מעוניין לספח לרוסיה את מזרח אוקראינה "כי הוא אמר לו את זה"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מדינות המערב צריכות להפסיק לאיים על רוסיה בסנקציות חדשות ובמקום זאת להקל על בסנקציות הקיימות בתמורה להתקדמות במגעים לשלום בנושא הסכסוך באוקראינה, אמר אתמול בראיון נשיא צרפת, פרנסואה הולנד.

לדחוק לפינה את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לא תעבוד, הוא אמר ונתן אישור מדרג גבוה למה שנראה כעייפות בקרב הפוליטיקאים באירופה מהסנקציות על רוסיה בזמן שהמשבר באוקראינה נכנס לשנתו השנייה. "אני לא תומך במדיניות שבה משיגים מטרות בכך שהופכים דברים לחמורים יותר", אמר הולנד בראיון לרדיו בצרפת. "אני חושב שהסנקציות צריכות להיפסק עכשיו".

העמדה של רוסיה לא מובנת, הוא טען. "פוטין לא רוצה לספח את מזרח אוקראינה. אני בטוח בזה – הוא אמר לי את זה", סיפר הולנד. "מה שהוא רוצה זה להישאר משפיע. מה שפוטין רוצה זה שאוקראינה לא תהיה חברה בנאט"ו. המחשבה של פוטין היא שהוא לא רוצה צבא צמוד לגבולות רוסיה".

הולנד ופוטין בנמל התעופה במוסקבהצילום: רויטרס

בגרמניה, סגן הקנצלרית זיגמר גבריאל, הביע חשש מההשפעות של הסנקציות על היציבות של רוסיה. "המטרה מעולם לא היתה לדחוף את רוסיה לכאוס פוליטי וכלכלי", אמר גבריאל למהדורת יום ראשון של העיתון "בילד".

גרמניה היא הקול המשפיע ביותר באירופה בנושא הסנקציות, וההנחה הרווחת היא שלא יקרה שום דבר ללא אישורה של הקנצלרית, אנגלה מרקל. דובר מטעם מרקל, סטפן זייברט, אישר בפני רויטרס כי "יש לנו עמדה ברורה מאוד בנוגע לצורך בהתקדמות אמיתי" עד שגרמניה תשקול להסיר את הסנקציות.

שיחות שלום בין מנהיגי רוסיה, אוקראינה, צרפת וגרמניה צפויות להיערך ב-15 בינואר, אבל מרקל לא תגיע לשיחות אם לא ייראה באופק הסכם סביר, אמר זייברט.

ללא קשר למה שהבטיח פוטין להולנד, בסוף השבוע פורסם במזרח אוקראינה וידאו על ידי "מנהיג קוזאקי" שבו קונה פוטין "הקיסר שלנו. ניקולאי קוזיצין, שמנהיג את ארגון הקוזאקים בעיר אנראקיט, שלו קשר רופף עם ארגוני המורדים העיקריים באזור, הרפובליקה העממית של לוהאנסק, פירסם וידאו שבו נאמר כי האזור שלו הוא חלק מהאימפריה הרוסית.

"אנחנו לא מכריזים על רפובליקת דון, זה פשוט אוטופיה", אמר קוזיצין בווידאו. "אנחנו אומרים: 'אנחנו חלק מהאימפריה הרוסית. וכיום אנחנו מחשיבים את פוטין לקיסר שלנו'".

בימים האחרונים התעוררה מחדש האלימות במזרח אוקראינה, דיווח אתמול הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה, בעיקר באזור העיר דונצק. באזור לוהאנסק, שגם בו קבוצות בדלנים רבות, פרצו ביניהן קרבות מרים.

הרפובליקה העממית של לוהאנסק דיווחה באתר האינטרנט שלה כי גורמי ביטחון הרגו מנהיג פרו-רוסי, אלכסנדר בדנוב, שהנהיג גדוד שכזה לכינוי "גדוד באטמן", בזמן שהתנגד למעצר באשמת סחיטה ורצח. ואולם תומכי בדנוב העלו וידאו שבו אמרו כי מכוניתו רוססה בכדורים ולא ניתנה לו ההזדמנות להיכנע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker