כל מה שצריך לדעת על הקשר בין מחיר הנפט לנפילות בבורסות בעולם ובישראל

שימו לב לירידת התשואות הארוכות בארה"ב, הנפילות בבורסה ובנפט – כל אלה עשויים לדחות את העלאת הריבית בארה"ב ולהמשיך את הזרמת הכסף הזול בשאר העולם

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16

במשך חודשים התרחשה צניחה חופשית במחיר הנפט – מ-107 דולר לחבית ביוני ל-50 דולר לחבית אתמול. הפרשנים התלהבו מהתועלת לכלכלה העולמית של מחיר אנרגיה נמוך – ירידה במחיר הדלק מגדילה את ההכנסה הפנויה של הצרכנים ומורידה עלויות במגזר התעשייתי, אם כי היא פוגעת כמובן בחברות האנרגיה עצמן ואולי גם מקטינה את התמריץ להשקיע באנרגיה מתחדשת. ניתוח ההשפעות הגיאו-פוליטיות גם תרם לאופטימיות: המדינות הניזוקות הן בצד הלא נכון של המשוואה הגיאו-פוליטית של המערב, בעיקר איראן ורוסיה, אבל אפילו דאע"ש מסתמך על מכירת נפט.

אולם היום התעורר העולם ונזכר שאולי יש סיבה פחות חיובית לכך שמחיר הנפט יורד. הביקוש לאנרגיה הולך יד ביד עם פעילות כלכלית – ייצור, בנייה, תנועה של צרכנים ועובדים. כשהביקוש הזה יורד, יורד עימו מחיר הנפט. האטה חוזרת בכלכלה העולמית? התשובה לחלקים מרכזיים בה היא כן. באירופה הזהיר שוב נשיא הבנק המרכזי מהחולשה המתמשכת. הבחירות הצפויות ביוון, ובהמשך השנה ביוון, ספרד, פורטוגל, בריטניה וגם אצלנו, לא מביאות עימן בשורות מרגיעות במיוחד. בסין, הקטר של הצמיחה העולמית בעשור הקודם, יש האטה ברורה ולא מתפשרת בצמיחה.

וכל זה מתקשר לריבית. ציפיות האינפלציה הולכות ודועכות, ועימן הציפיות להעלאת הריבית. ביל גרוס, מנהל השקעות האג"ח הנודע, כתב שלשום באתר של קרן ג'אנוס, כי העלאת הריבית בארה"ב עשויה לבושש, להגיע בסוף 2015 או אפילו בשנה שאחריה. התחזית הזו היא חריגה מסיבה ברורה  - ארה"ב דווקא חוזרת למסלול צמיחה והאבטלה – המחלה הקשה ביותר שהמיט עליה המשבר – נחלשת. אולם ירידת מחיר הנפט והתחזקות הדולר, אמר גרוס, מחייבות את הבנק המרכזי לחכות עם העלאת הריבית. התשואה לאג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים נפלה ל-2.04%, הנמוכה ביותר זה יותר משנה וחצי.

מומלץ להסתכל גם על עקום התשואות של אג"ח של ממשלת ארה"ב. עקום תשואות הוא תמונה רגעית שמציגה את התשואה לכל האג"ח הנסחרות לפי מועד הפרעון שלהן, והוא מלמד על ציפיות המשקיעים לגבי הריבית ולגבי הצמיחה הכלכלית. באופן רגיל, התשואות לאג"ח קצרות אמורות להיות נמוכות יותר, כי כשמלווים לטווח ארוך הסיכון גדל. כאשר הציפיות הן לעתיד של צמיחה נמוכה, העקום משתטח – התשואות לטווח ארוך יורדות מיום ליום, כי כשאין צמיחה הריבית צפויה להיות נמוכה (במטרה לעודד את הכלכלה). עקום התשואות של החודשים האחרונים השתטח משמעותית, כפי שמראה הגרף המצורף, שבו עקום התשואה הנוכחי מול אלה של לפני חודש ושנה.

ההשפעה של הנפט על הריבית היא כפולה. האחת היא סיבתית – דעיכת מחירו מביאה לירידה במדד המחירים לצרכן הכללי, ומוזילה גם מוצרים אחרים. בכך הוא תורם לדיכוי האינפלציה ואפילו למגמה דפלציונית ומחייב בנקים מרכזיים לשמור על ריבית נמוכה ככל האפשר.

ההשפעה השנייה היא תוצאתית – קריסת מחיר הנפט מאותתת על האטה בביקוש. כשהביקוש חלש, הבנקים המרכזיים מנסים לעודד אותו באמצעות ריבית נמוכה והרחבה של היצע האשראי במשק.

כל אלה ניכרים בסנטימנט המשקיעים בשווקים אתמול והיום – בורסות אסיה נפלו בין 2%-3%; בוול סטריט נסיגות ניכרות; ובאג"ח של הלוות הבטוחות, כמו גרמניה, מקבלים ריבית של חצי אחוז.

אם הבנק הפדרלי יאותת שהוא לא ממהר להעלות את הריבית השנה, הוא שוב יעניק לשווקים זריקת מרץ – זה טוב לאג"ח, כפי שנראה בשנה שעברה; זה טוב בחלקו למניות, כי הבשורות מעורבות – מצד אחד ריבית נמוכה מגדילה את הכדאיות להשקיע בהן, מצד שני הכלכלה החלשה פוגעת ברווחי החברות הנסחרות. בינתיים נוכל לפחות לתדלק את המכוניות בדלק הזול ביותר שהיה זה 5 שנים בישראל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker