ג'וזף שטיגליץ הציע מיסוי של מסחר בתדירות גבוהה - ומינויו לייעץ לרשות ני"ע בארה"ב נחסם

הכלכלן חתן פרס נובל היה מועמד לוועדת מומחים שתייעץ ל-SEC במגוון נושאים; "כנראה שהם חששו ממישהו שלא נשלט על ידי המגזר"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו בלומברג
בלומברג

הכלכלן חתן פרס נובל ג'וזף שטיגליץ לא צורף לוועדה ממשלתית שאמורה לייעץ לרגולטור בארה"ב בעניינים הקשורים לשוק המניות, לאחר שקרא למיסוי מסחר בתדירות גבוהה (high-frequency), לדברי אנשים המעורים במצב.

שטיגליץ היה מועמד לפאנל המומחים שאת הקמתו יזמה יו"ר רשות ני"ע בארה"ב (SEC), מרי ג'ו ווייט, ואשר אמור לייעץ לרשות במגוון נושאים החל ממסחר בתדירות גבוהה וכלה ב"בריכות חשוכות" (Dark Pools).

עם זאת, מינויו לפאנל נחסם על ידי אחד מנציגי המפלגה הרפובליקאית בנציבות ה-SEC, דניאל גלאגר, לדברי אנשים המעורים הדיונים, אשר ביקשו לשמור על עילום שם.

אחד מנציגי המפלגה הדמוקרטית בנציבות, לואיז אגיולר, היה זה שקידם את מועמדותו של שטיגליץ, אשר אמר בנאום בשנה שעברה כי מסחר בתדירות גבוהה פוגע ביעילות השווקים הפיננסים ולכן יש להגביל אותו, אולי באמצעות מיסוי.

ג'וזף שטיגליץצילום: בלומברג

"אני חושב שיתכן שהם לא הרגישו בנוח עם מישהו שאינו נשלט על ידי המגזר בצורה זו או אחרת", אמר שטיגליץ בראיון טלפוני. "השווקים הפיננסים חשובים, ואני מודאג מהאופן שבו הם פועלים והאם הם משרתים את הכלכלה האמריקאית. הבעתי נכונות לשרת בפאנל, ואז פתאום אמרו לי שלא התקבלתי".   

ווייט אמרה בסוף השבוע כי בכוונתה להודיע בימים הקרובים על הרכב הוועדה המייעצת על מבנה השווקים - לאחר שהעלתה לראשונה את הרעיון של הקמת הוועדה לפני שישה חודשים. כל אחד מחמישה חברי נציבות רשות ני"ע - שני דמוקרטים, שני רפובליקאים וווייט הנחשבת לעצמאית - הורשה להציע מועמד אחד לפאנל. בהמשך נדרשו חברי הנציבות להסכים על רשימה סופית, הכוללת יותר מ-15 שמות.  

שטיגליץ, לשעבר הכלכלן הראשי של הבנק העולמי, אמר בנאום שנשא בחודש אפריל 2014 כי מסחר בתדירות גבוהה עלול להפוך את השווקים לפחות יעילים, ובמקביל לגרום למשקיעים אחרים לנהל מסחר באמצעות "בריכות חשוכות" - דבר שפוגע בשקיפות של השווקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker