הזינוק הצפוי במחירי השכירות בניו יורק מסכן את האופי של העיר

מחירי השכירות בבניינים ישנים בניו יורק נמצאים בפיקוח, אבל התושבים חוששים כי החוקים לא יחודשו מיוני הקרוב – מה שיגרום לזינוק במחירים ולאבדן של האופי המיוחד של העיר

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

מחיר השכירות לדירה של סינתיה צ'אפי במנהטן היה מזנק ל-5,000 דולר אם בעלת הבית שלה היתה גובה את מחיר השוק. אבל צ'אפי כמה אלפים פחות הודות לחוקי יציבות המחירים לשכירות בעיר – תקנות שיפוגו השנה אם המחוקקים לא יפעלו.

צ'אפי בת ה-63 שילמה שכר דירה של 300 דולר בחודש כשנכנסה להתגורר בדירת החדר ב-1978. צ'אפי רואה בחוקים האלה דוגמה לאיך שהיא ו-2 מיליון תושבים נוספים המתגוררים בשכירות בניו יורק שומרים על האופי ועל המגוון של העיר.

"העיר גם ככה משתנה מספיק והחוקים האלה כל כך חשובים לכל כך הרבה אנשים", אומרת צ'אפי שלא מסגירה כמה היא משלמת כיום. "אם אתם רוצים שכונות, משפחות, אמנים ומבוגרים בעיר ניו יורק, אנחנו צריכים את החוקים האלה. אתה יכול לדמיין איך ניו יורק תיראה ללא החוקים?"

ניו יורקצילום: אי–פי

החוקים מפקחים על שכר הדירה שמשולם על ידי צ'אפי ו-2 מיליון תושבים אחרים בניו יורק ותוקפם יפוג ב-15 ביוני. המחוקקים במדינת ניו יורק מתכוננים למה שעשויה להפוך למחלוקת כואבת סביב השאלה אם לחדש את החוקים, להדק אותם או לרופף אותם.

החוקים המורכבים קובעים את שיעור העלייה בשכר הדירה בכמעט מיליון דירות שנבנו לפני 1973. התומכים בחוק אומרים כי הם קריטיים כדי להבטיח שהעיר ניו יורק – שבה 2.2 מיליון דירות – תישאר עם מחירים סבירים לתושבים ממעמד הביניים והמעמד העובד. ואולם בעלי הבתים שנאלצים לקיים את החוקים אומרים שהם שומרים על מחירי השכירות נמוכים באופן מלאכותי ומכריחים אותם להעלות את המחיר לדירות שבהן המחיר לא מפוקח ולדחות שיפוצים.

כריס אתינאוס הוא בעלים של כמה דירות מפוקחות בברוקלין שעבורן הוא מקבל 500-700 דולר בחודש – במקום 1,500-2,000 דולר שהוא יכול היה לגבות עליהן אם המחיר לא היה מפוקח. הוא אומר כי החוקים לא הוגנים לבעלי הבתים וכלפי הדיירים בבניינים חדשים שנאלצים לסבסד את המחיר של הדירות המפוקחות.

"כולנו משלמים את אותו מחיר עבור כיכר לחם או בקבוק חלב בשוק מסוים", אומר אתינאוס, שלמשפחתו 140 דירות בתשעה בניינים. "רק בגלל שאתה לקוח ותיק יותר בשוק לא אומר שאתה צריך לשלם פחות על הלחם".

כבר יותר מ-100 שנה שנושא השכירות בניו יורק, שבה יוקר המחיה נחשב לגבוה ביחס לארה"ב, מה שגרם לעלייה בפופולריות של תנועת "השכירות יותר מדי גבוהה" של ג'ימי מרמילאן לפני הבחירות לתפקיד המושל ב-2010. היוזמות ליציבות במחירי השכירות נוצרו לפני כמה עשורים בניסיון למנוע מעליית המחירים לדחוק את התושבים מחוץ לשכונות שלהם. תוכניות דומות מיושמות במחוזות ווסטצ'סטר, נסאו ורוקלנד.

חידוש תקנות השכירות בעיר מעלה דילמה נצחית בפני המחוקקים במדינה ומנהיגים כמו ראש העירייה הדמוקרטי של העיר, ביל דה-בלאזיו, שהפך את הדיור ואת האי-שוויון בהכנסות לנושאים עיקריים, וכמו מושל הדמוקרטי במדינה, אנדרו קומו, לשעבר שר הדיור והפיתוח העירוני של ארה"ב שקיבלו תרומות מבעלי אינטרסים בשוק הנדל"ן למירוץ הפוליטי שלהם.

הדיון בנושא הזה צפוי להיות אחד מהנושאים העיקריים במושב המחוקקים בניו יורק שיתחיל ביום רביעי. דמוקרטים מהעיר ניו יורק ינסו להגן על החוקים ולחזק אותם; הרפובליקאים ששולטים בסנאט במדינה צפויים לנסות לבטל את המגבלות. פשרה מסתמנת אפשרית היא לקשור בין המגבלות על מחירי השכירות למס על השכרת הנכסים כדי לתת לבעלי הדירות הקלות מסוימות.

חבר האסיפה של ניו יורק, ריצ'רד גוטפריד, חבר המפלגה הדמוקרטית ממנהטן שנבחר לראשונה לתפקיד לפני 44 שנה, אמר כי נושא השכירות והדיירים היה תמיד אחד משלושת הנושאים העיקריים שבהם דנו המחוקקים במדינה. הוא אמר כי הוא מתכונן "לקרב ענק" השנה.

"חוקי השכירות, כמו גם הרכבת התחתית, זה חלק גדול ממה שמאפשר לעיר ניו יורק להיות כמו שהיא", הוא אומר. "היא לא תהיה עם שילוב כלכלי כזה. חוקי השכירות הם מה שמאפשר למשפחות ממעמד הביניים ולמשפחות עובדות להצמיח שורשים ולהישאר בדירות שכורות כבתים שלהם".

מהצד השני, קבוצות כמו האיגוד ליציבות בשכירות, ארגון שמייצג את בעלי הדירות ומאמין שצריך למתן את החוקים. פרנק ריצ'י, מנהל יחסי הציבור של הקבוצה, אמר כי הוא מקווה שהמחוקקים ימשיכו ברפורמות של שני העשורים האחרונים, שהוציאו במשך הזמן דירות רבות מפיקוח.

ריצ'י אומר כי בעלי בתים רבים המיוצגים על ידי הקבוצה שלו הם בכלל עסקים משפחתי קטנים שנאלצים להתמודד עם מסים על נכסיהם ועלויות התחזוקה שצומחות בקצב מהיר יותר ממחירי השכירות.

"זה כמו אלגברה של כיתה ח': אם צד אחד במשוואה עולה, גם הצד השני צריך לעלות", הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker