ירדן תרכוש גז מעזה במקום מישראל

על רקע דיוני הרשות להגבלים עסקיים על הבעלות על שדות הגז, הודיעה ירדן כי היא תרכוש גז מעזה כדי להבטיח לעצמה אספקה שוטפת

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
לוגו בלומברג
בלומברג

ירדן משעה את השיחות עם נובל אנרג'י ליבוא גז טבעי מישראל ותחתום על הסכם לרכישת גז טבעי מעזה עם חברת BG.

הממלכה עצרה את השיחות "באחרונה" אחרי שהרשויות בישראל אמרו כי הן עשויות לנקוט צעדים כדי למנוע "מונופול" אזורי של נובל, אמר ג'מאל קאמווה, יו"ר ועדת האנרגיה בבית התחתון בפרלמנט הירדני. בישראל דנה מחדש בהחלטה לאפשר לקבוצה בהובלת נובל לפתח את שני שדות הגז הטבעי הגדולים בישראל. ענבר דובב, דוברת מטעם החברה, סירבה להגיב לדברים.

"נודע לנו כי קיימים הבדלים בין לבין ואנחנו לא יכולים להמשיך בשיחות עד שנדע איזה צד יפתח את שדה הגז בישראל", אמר קאמווה בראיון טלפוני מעמאן.

אסדות גז של ישראל בים התיכון, בשנה שעברהצילום: רויטרס

השותפות בשדה לווייתן, חברת נובל אנרג'י מיוסטון, טקסס וחטיבות של קבוצת דלק ורציו, חתמו ב-3 בספטמבר על הסכם ראשוני למכירת גז לחברת החשמל הלאומית של ירדן ל-15 שנה. נובל חתמה בפברואר על הסכם בשווי של 771 מיליון דולר לאספקת גז לחברת עראב פוטאש החל מ-2016. מאגרי תמר ולווייתן בים התיכון הם ממאגרי הגז הטבעי הגדולים שנמצאו בשנים האחרונות וסיפקו לישראל אנרגיה מספיקה לכמה עשורים - לצריכה עצמית וליצוא.

ירדן, שמייבאת כמעט את כל צורכי האנרגיה שלה, רוצה להבטיח אספקת גז על רקע הפרעות חוזרות בזרימת הגז ממצרים כתוצאה ממתקפות על צינורות הגז בסיני. ירדן, הכלכלה הקטנה ביותר במזרח התיכון מלבד בחריין, היא אחת משתי מדינות ערביות שחתמו על הסכמי שלום עם ישראל.

ירדן תחתום על העסקה מול BG ברבעון הראשון של השנה כדי לרכוש גז ממאגר הנפט מול חופי עזה, אמר מוחמד חאמד, שר האנרגיה והמשאבים הטבעיים של ירדן. "זו עסקה חשובה מאוד כי יבוא הגז ממצרים עדיין מושהה", הוא אמר.

דובר מטעם BG לא הגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker