גבר אמריקאי עובד - מין בסכנת הכחדה

שיעור הגברים המובטלים בארה"ב שולש מאז שנות ה-60 ■ אף שרבים מוכנים לעשות הכל כדי למצוא עבודה, לאחרים קל יותר להישאר בבית

ניו יורק טיימס
בנימין אפלבאום

פרנק וולש עדיין משלם מדי חודש לאיגוד עובדי תעשיית החשמל של ארה"ב, אך יותר מארבע שנים חלפו מאז שקיבל הצעת עבודה. הוא, אשתו ושני ילדיהם חיים מהכנסה של משרה חלקית וירושה קטנה מאמו, שאוזלת והולכת.

כשוולש יושב בקניון שבפרברי עירו, מרילנד, ורואה מסעדות שמגייסות עובדים, הוא אומר שהוא כבר לא יכול לחכות למצוא עבודה - אבל הוא עדיין לא מוכן. "הייתי עובד אצלם, אבל הם משלמים רק 10 דולר לשעה", הוא אומר, ומצביע על סניף של צ'יק־פילה שבוודאי משלם לרוב עובדיו פחות מכך. "אני בן 49 עם שני ילדים - שכר כזה לא יספיק".

מבקשי עבודה ביריד תעסוקה בשיקגוצילום: בלומברג

התעסוקה בארה"ב נמצאת במגמת ירידה. שיעור הגברים הלא מועסקים בגילאי 25–54 גדל ביותר מפי שלושה מאז סוף שנות ה-60 ל-16%. מאז תחילת העשור שעבר, נתח הנשים שאינן עובדות עלה גם הוא. ארה"ב, שעם תחילת המילניום נרשם בה שיעור התעסוקה הגבוה ביותר מבין המדינות המפותחות, צנחה לתחתית הרשימה.

בשעה שכלכלת ארה"ב מתאוששת לאטה מהמיתון הגדול, רבים מאזרחיה נחושים למצוא עבודה ומוכנים להקריב הרבה לשם כך. ואולם רבים אחרים בוחרים שלא לעבוד - כך לפי סקר של "ניו יורק טיימס", CBS ניוז וקרן קייזר פמילי, שמספק הצצה לחייהם של 30 מיליון מובטלים אמריקאיים בני 25–54.

השינויים שהתחוללו בחברה האמריקאית הובילו גברים רבים להחליט שעבודות בשכר נמוך לא ישפרו את חייהם. זאת, בין היתר, משום ששינויים אלה - זמינות של קצבאות נכות פדרליות, ירידה של שיעור הנישואים ועליית האינטרנט, שהפחיתה את תחושת הבדידות - מקלים עליהם לחיות מבלי לעבוד.

בה בעת, לגברים קשה יותר למצוא עבודות בשכר טוב. התחרות הזרה וההתפתחויות הטכנולוגיות הכחידו הרבה משרות, שבהן בוגרי תיכון כמו וולש הרוויחו פעם 40 דולר לשעה או יותר. הסקר מצא כי 85% מהגברים בני 25–54 ללא משרות אינם בעלי תואר ראשון, ו–34% מהם בעלי רישומים פליליים, מה שמקשה עליהם עוד יותר למצוא עבודה.

המצב הזה משפיע לא רק על הגברים ועל בני משפחותיהם, אלא גם על ארה"ב כולה. כוח עבודה קטן יותר עלול להאט את הצמיחה הכלכלית, ולהשאיר חלק קטן יותר מהאוכלוסייה לכסות את עלויות הממשל.

המובטלים מרגישים פחות בודדים

החיים של גברים מובטלים כלל אינם פשוטים. יותר מ–20 גברים שהתראיינו לסקר תיארו כיצד הם מבלים את ימיהם בבית, מנצלים את משאביהם הכספיים עד תום ונשענים על סיוע של חברים, זרים והממשל. 30% מהם משתמשים בתלושי מזון, ו–33% הודו כי קיבלו מזון מארגונים ללא מטרות רווח.

ואולם, גברים כיום חשים כנראה פחות לחץ למצוא עבודה, משום שרבים מהם כבר אינם מפרנסים אחרים. רק 28% מהגברים המובטלים - לעומת 58% מהנשים - דיווחו כי ילד מתחת לגיל 18 מתגורר עמם בבית. מחקר שפירסמו באוקטובר המכון האמריקאי ליזמות והמכון לחקר המשפחה העריך כי 37% מהירידה בתעסוקת גברים מאז 1979 מוסברת בנסיגה של גברים מנישואים ומאבהות.

העבודה עצמה נהפכה גם היא ליקרה יותר. ניתוח של מכון ברוקינגס מצא כי מאז 1990 עלו מחיריהם של שירותים עתירי כוח אדם, כמו טיפול בילדים, בריאות וחינוך. בכך התייקרה עלות העבודה, שמושפעת מעלות השגת תואר אקדמי, שמירה על בריאות ומציאת שמרטף לילדים. בינתיים, מחירי המזון, הביגוד, המחשבים ושאר מוצרי הצריכה טיפסו לאטם גם הם.

הפגנה נגד השכר המוצע במקדונלד'ס. השכר אינו מושך עובדיםצילום: אי־פי

"למצוא חברים בזול"

גורם נוסף הוא התקדמות הטכנולוגיה, שהפכה את המובטלים לבודדים פחות. הכלכלן טיילר קואן מאוניברסיטת ג'ורג' מייסון טוען כי "האינטרנט מאפשר לאנשים לבדר את עצמם ולמצוא חברים במחיר נמוך בהרבה לעומת דורות קודמים".

וולש עדיין צעיר מכדי לפרוש, אך גם חסר כישורים מספקים עבור משרות רבות. הוא לא עבר ישירות מתעסוקה לשוליים. בתחילה איבד וולש עבודה אחת, ומשעבר לאחרת - איבד גם אותה, וכך זה נמשך. ב–2012 הוא התחיל לעבוד ברשת הום דיפו, אך פוטר כעבור כמה חודשים לאחר שלא בירך לשלום "לקוח סמוי" שבא לחנות.

בינתיים חסכונותיו של וולש התרוקנו. הוא ממשיך לשלם לאיגוד כדי לשמור על זכויות הפנסיה שלו, אך אינו יכול לעבוד מחוץ לאיגוד כחשמלאי. את ילדיו הוא מתכוון לשלוח לאוניברסיטה - כדי שסיכוייהם יהיו גבוהים יותר. "איבדתי את ההרגשה שאני שווה משהו", הוא אומר. "כשהיו שואלים אותי מה אני עושה, הייתי אומר, 'חשמלאי'. אבל עכשיו אני כבר לא אומר כלום. אני כבר לא חשמלאי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker