האמא האמריקאית נדחקת משוק העבודה

שיעור ההשתתפות של נשים בכוח העבודה האמריקאי נמצא בירידה, בעיקר משום שארה"ב אינה מיישמת מדיניות המאפשרת להן לנהל קריירה בשילוב עם חיי משפחה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מאז שקרי דווין, 32, וחברותיה התחילו ללדת ילדים, היא שמה לב להבדל בולט בין חברותיה מ, , שם היא מתגוררת, לבין אלה שחיות ב וב, שם היא גדלה. בארה"ב, כמעט כולן הפסיקו לעבוד מחוץ לבית, לפחות עד שילדיהן התחילו ללכת לבית הספר. מבין חברותיה באירופה, קשה לה לחשוב על אחת שעזבה את מקום עבודתה כשילדיה נולדו.

דווין התפטרה לפני ארבע שנים, עם לידת בתה הראשונה, מכיוון שחשבה שחופשת לידה בת 12 שבועות היא קצרה מדי. "לא רציתי להשאיר אותה במעון יום בגלל ההוצאות", היא מסבירה. השנה, כשנולדו לה תאומים, חזרה לעבודתה כמנהלת של בניין דירות נראתה עוד פחות סבירה.

הסיפור של דווין היה שונה לו היתה גרה בבריטניה. בדומה למדינות רבות באירופה, בריטניה מציעה חופשת לידה של שנה, רובה בתשלום, והגנה על עובדים במשרה חלקית - מדיניות שמעודדת נשים להישאר בשוק התעסוקה.

הפגנה למען העלאת שכר המינימום בוושינגטוןצילום: רויטרס

נשים רבות בארה"ב חולקות את רגשותיה של דווין, מה שמשפיע באופן משמעותי על הכלכלה. ב-1990 שיעור תעסוקת הנשים בארה"ב היה הגבוה בעולם, אך כיום היא משתרכת מאחורי רבות ממדינות אירופה. אחרי שטיפס במשך שישה עשורים, שיעור הנשים בכוח העבודה בארה"ב הגיע ב-1999 לשיא של 74% מהנשים בנות 54-25. כיום הוא כבר ברמה של 69%. במדינות אחרות, כמו גרמניה, אוסטרליה, שווייץ וצרפת, שיעור הנשים העובדות המשיך לטפס - והן עוקפות כיום את ארה"ב.

בנוסף למצבה החלש של הכלכלה, שהביא לקיצוץ משרות רבות של נשים, היעדר מדיניות ידידותית לבעלות משפחה תרם אף הוא לירידה בשיעור ההשתתפות. בסקר של "ניו יורק טיימס", CBS ניוז וקייזר פמילי פאונדיישן בקרב מבוגרים בני 54-25 שאינם עובדים, 61% מהנשים ציינו את האחריות למשפחה כסיבה לכך שאינן עובדות, לעומת 37% מהגברים. מבין הנשים שנשארו בבית ולא חיפשו עבודה בשנה האחרונה, כמעט 75% אמרו שישקלו לחזור לעבוד אם יציעו להן שעות גמישות ויאפשרו להן לעבוד מהבית.

חוויית האבטלה חיובית יותר לנשים

הסקר הראה פער בולט בין החוויות של נשים מובטלות לאלה של גברים מובטלים. הרבה יותר נשים נמצאות בעמדה טובה יותר לחזור לשוק העבודה, ורבות מהן גם עזבו את העבודה האחרונה שלהן מרצון. הסבירות שנשים ינמקו את אי־חזרתן לעבודה בסיבות בריאותיות נמוכה יותר. מהצד השני, גם חוויית האבטלה חיובית יותר לנשים מאשר לגברים, לפי הסקר, מה שמראה כי במקרים רבים נשים אינן להוטות לשוב לעבודה.

נשים טוענות יותר כי יחסיהן עם בני הזוג השתפרו מאז שאינן עובדות, בעוד כשגברים אינם עובדים היחסים נפגעים. נשים גם נוהגות להתעמל יותר כשאינן עובדות, בעוד שגברים מתעמלים פחות. למרות זאת, נשים רבות דווקא מעוניינות לחזור לעבודה - בתנאים המתאימים. אחד התנאים החשובים הוא גמישות שתצמצם את הפגיעה בחיי המשפחה.

מבין הנשים שאינן עובדות, לפי הסקר, 17% לא סיימו תיכון ול-77% אין השכלה אקדמית. רק 7% בוגרות אוניברסיטה. כמעט שליש מהירידה היחסית בהשתתפותן של נשים בכוח העבודה בארה"ב, בהשוואה למדינות אירופה, יכולה להיות מוסברת בהרחבה באירופה של מדיניות שכוללת חופשת לידה בתשלום ואפשרות לעבוד במשרה חלקית, לעומת היעדר מדיניות כזאת בארה"ב, לפי מחקר של פרנסין בלאו ולורנס קאהן מאוניברסיטת קורנל. השניים חישבו שאם ארה"ב היתה נוקטת מדיניות דומה, שיעור ההשתתפות של נשים בכוח העבודה היה גבוה כיום ב-7% בהשוואה ל-2010.

מאז שנות ה-70 של המאה הקודמת, נשים התחילו לדחות את גיל הנישואים, ללדת פחות ילדים ולהתגרש לעתים קרובות יותר, וכתוצאה מכך גם להשקיע יותר בהשכלה ובקריירה. אך חלק מההתקדמות בארה"ב גם נעצרה מאז המהפכה הפמיניסטית. מחקר של מכון Pew מ-2007 מצא כי 41% מהאוכלוסייה הבוגרת סברו שיציאתן של אמהות לילדים קטנים לעבודה מזיקה לחברה, ו-22% בלבד אמרו כי היא מועילה.

השוק החופשי פוגע בנשים העובדות

הירידה בהשתתפות נשים בכוח העבודה בארה"ב בולטת במיוחד משום שבמשך זמן רב היא העדיפה שוקי עבודה גמישים - במקום הטבות נדיבות כמו באירופה - בשם צמיחת המשרות. נראה שהרשימה הארוכה של רגולציות והטבות באירופה, שכוללת מדיניות חופשת מחלה משפחתית, גובה מחיר מכלכלות האזור. אך ברור כעת שגם הגישה האמריקאית כרוכה במחיר: השוק החופשי מותיר משפחות רבות, ובמיוחד נשים רבות, המתקשות למצוא פתרון שמשלב קריירה וחיי משפחה.

הקונגרס האמריקאי אישר ב-1993 חוק שנותן לעובדים מסוימים 12 שבועות של חופשת מחלה משפחתית. היתה זו החקיקה הידידותית למשפחה הרצינית האחרונה בארה"ב, בעוד שמדינות רבות באירופה, שמשלמות כבר זמן רב על חופשת לידה, הרחיבו את המדיניות הזאת מאז 1990. הן גם הרחיבו את הסבסוד לטיפול בילדים ואישרו חוקים המקנים לעובדים זכות לדרוש עבודה במשרה חלקית ואוסרים על מעסיקים להפלות אותם לרעה.

יש סימנים לכך שהנשים האמריקאיות, במיוחד האקדמאיות שבהן, אולי מוצאות פתרון חדש. נראה שרבות מהן לוקחות פסק זמן משוק העבודה כשילדיהן נולדים ושבות כשהם גדלים, לפי ניתוח של קלאודיה גולדין, כלכלנית בהרווארד. 67% מהנשים שאינן יוצאות לעבוד מחוץ לבית היו רוצות לעשות זאת, לפי הסקר של "ניו יורק טיימס", CBS וקייזר.

אך התוכנית הזאת היא הימור. דווין היתה רוצה לחזור ללימודים כדי לבחור מסלול קריירה חדש, למשל תחום רפואי כמו רדיולוגיה, כשילדיה יגיעו לגיל בית הספר - אך הגישה שלה פרגמטית. "אני לא יודעת אם כדאי עדיין לגייס אותי", היא אומרת. "כי הייתי מחוץ לשוק העבודה זמן רב כל כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker