השבוע בוול סטריט: מניות האנרגיה ימשכו את תשומת לב המשקיעים אחרי החגים

שוקי העולם יחזרו לפעילות מלאה אחרי חופשת חג המולד והשנה האזרחית החדשה ■ המשקיעים יצטרכו להתמודד עם השפעות מחירי הנפט הנמוכים על חברות האנרגיה

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

שבוע המסחר הראשון של 2015 ייפתח מחר בבורסות העולם על רקע מחירי הנפט הנמוכים, יציאה אפשרית של יוון מגוש היורו ותחזיות מעודדות בנוגע לצמיחה של ארה"ב. במהלך הרבעון הרביעי בלבד של 2014, ירדו מחירי הנפט הגולמי ב-42% - מה שהשפיע באופן ישיר על חברות האנרגיה ועל מדינות התלויות ביצוא כמו רוסיה וונצואלה.

בורסות וול סטריט פתחו את שנת 2015 במגמה מעורבת לאחר שצמיחת מגזר הייצור בארה"ב ירדה לשפל של שישה חודשים ובעקבות ירידה מפתיעה בהוצאות הבנייה בארה"ב. מדד S&P 500, אשר רשם ירידה בחודש דצמבר - לראשונה מאז 2007 - נסוג ביום שישי בפחות מ-0.1% בדרכו לירידה שבועית של 1.5%. מדד דאו ג'ונס טיפס ביום שישי ב-0.1%, אבל איבד 1.2% בסיכום שבועי; מדד נאסד"ק נסוג ב-0.2% בדרכו לירידה שבועית של 1.7%.

ביום שישי יפורסמו נתוני התעסוקה בארה"ב, שצפויים להצביע על תוספת של כ-250 אלף משרות לשוק התעסוקה האמריקאי, אחרי שבחודש שעבר הצביע הדו"ח על תוספת מפתיעה של 321 אלף משרות לשוק. גם שיעור האבטלה צפוי לרדת ל-5.7%. אם התחזיות יהיו נכונות, יהיה זה החודש ה-11 ברציפות שבו שוק התעסוקה האמריקאי ירשום תוספת של יותר מ-200 אלף עובדים. רצף הצמיחה בשוק התעסוקה דומה רק לרצף הגידול שהסתיים במארס 1995 – אז במשך 19 חודשים ברציפות צמח שוק התעסוקה האמריקאי ביותר מ-200 משרות בחודש.

ואולם מעבר לנתוני התעסוקה היבשים, הדו"ח גם מספק הצצה לרמות השכר בשוק האמריקאי, נתון חשוב שקשור גם בהחלטת יו"ר הבנק הפדרלי של ארה"ב, ג'נט ילן, אם להעלות את הריבית במדינה. הדו"ח האחרון הצביע על עלייה של 9 סנטים בשכר השעתי, או 0.4%, אחרי תקופה ארוכה של קיפאון בשכר, שהיה אחד מהגורמים לדחיית העלאת הריבית בארה"ב. ואולם מתחילת 2014 עלה השכר השעתי הממוצע ב-2.1% בלבד.

הבנק הפדרלי הצהיר בימיו של בן ברננקי כי שיעור אבטלה של 6% נחשב בעיניו כיעד טוב, שלאחר הגעה אליו ישקול הבנק העלאה מחדש של הריבית, נותרה מאז 2008 בשיעור שפל של 0%-0.25%. מחליפתו של ברננקי, ג'נט ילן, הוסיפה על מדד זה גם דרישות נוספות והספיקה בינתיים לעצור את רכישות האג"ח על ידי הבנק הפדרלי. ואולם כעת חוזים

ביום רביעי השבוע יפורסמו הפרוטוקולים של ועידת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי. הדיונים בוועדה שקובעת את שיעור הריבית בארה"ב יעניקו הצצה לדיונים ויספקו תשובה אם ילן וסגנה, סטנלי פישר, תומכים בהעלאת ריבית בקרוב. רוב המוסדות הפיננסיים בעולם סבורים כי העלאת ריבית בארה"ב תירשם רק במחצית השנייה של 2015 – בין היתר בגלל מחירי הנפט הנמוכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker