מרקל מוכנה שיוון תעזוב את גוש היורו

דיווח בעיתון "דר שפיגל" העלה כי בממשלת גרמניה מתכוננים לעזיבה של יוון את גוש היורו אם מפלגת השמאל סיריזה תנצח בבחירות בעוד כשלושה שבועת

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הממשלה הגרמנית מאמינה כי גוש היורו יוכל להתמודד עם עזיבה של יוון אם הדבר יהיה הכרחי, כך דווח אתמול (שבת) ב"דר שפיגל" שציטט מקור ממשלתי שלא הזדהה.

הקנצלרית אנגלה מרקל ושר האוצר וולפגנג שויבלה מאמינים כי גוש היורו הטמיע רפורמות מספקות מאז שיא המשבר ב-2012 ולכן ניתן יהיה להתמודד עם יציאה אפשרית של יוון מגוש היורו, דיווח "דר שפיגל". "הסכנה של הדבקה במשבר היא מוגבלת בגלל שפורטוגל ואירלנד נחשבות למדינות משוקמות", ציטט המגזין השבועי של העיתון מקור ממשלתי.

בנוסף, מנגנון היציבות האירופי (ESM) או קרן החילוץ של גוש היורו, נחשב למנגנון הצלה "אפקטיבי" והוא זמין גם עכשיו, צוטט גורם אחרי. במקרה כזה, הבנקים הגדולים יהיו מוגנים על ידי האיחוד הבנקאי.

ראש ממשלת יוון, אנטוניס סמאראס, וקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקלצילום: אי פי

לא ניתן היה להשיג תגובה רשמית מהממשלה בברלין.

עדיין לא ברור איך מדינה החברה בגוש היורו יכולה להפסיק את השימוש במטבע האירופי ולהישאר חברה באיחוד האירופי, אבל ה"דר שפיגל" ציטט "מומחה בכיר בתחום המט"ח" שאמר שעורכי דין בכירים יוכלו להכריע בנושא.

לפי דו"ח שפורסם בעיתון, ממשלת גרמניה חושבת שיציאה של יוון מגוש היורו היא בלתי נמנעת אם מפלגת סיריזה מהשמאל שמונהגת על ידי אלכסיס ציפראס תנצח בבחירות שייערכו ב-25 בינואר.

הבחירות המוקדמות ביוון נקבעו אחרי שחברי הפרלמנט לא הצליחו להגיע להסכמה על זהות הנשיא. זה הכניס את ראש הממשלה אנטוניס סמאראס ומפלגתו, הדמוקרטיה החדשה לבעיה אחרי שהעבירו את תקציב הצנע הלא פופולרי אחרי הסכם החילוץ של יוון. מפלגת סיריזה קוראת לבטל את צעדי הצנע ולהגדיל את החוב של יוון.

סקרי דעת הקהל במדינה מראים שלסיריזה יתרון על פני הדמוקרטיה החדשה, על אף שהפער מצטמצם לכ-3%. שויבלה הזהיר מוקדם יותר את יוון מבחירה בנתיב של ביטול הרפורמות ואמר כי כל ממשלה חדשה שתיבחר תצטרך לעמוד בסיכומים של אירופה מול סמאראס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker