האמת הקודרת מאחורי הנס הסקנדינווי

כולם אוהבים לשבח את "המודל הסקנדינווי", שלכאורה מציע חיים טובים לכולם; אך האם אלה באמת חיים כה טובים? ■ המדינות הנורדיות סובלות מאחוזים גבוהים של אלימות ושתיית אלכוהול מופרזת, שורת תקריות רצחניות במוסדות חינוך וכמובן קור - פיזי ורגשי

מייקל בות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל בות

בשנים האחרונות, העולם העריץ כל דבר נורדי (לצורך הכתבה, נוסיף גם את איסלנד ופינלנד למדינות הויקינגיות דנמרק, נורווגיה ושוודיה). "החיים המתוקים בדנמרק - קופנהגן: קרירה, יצירתית, חסרת דאגות", התחנף מגזין "נשיונל ג'יאוגרפיק". "המדינות הנורדיות: דוגמניות העל הבאות", הכריז ה"אקונומיסט". "קופנהגן היא באמת נהדרת מכל כך הרבה סיבות", התלהב ה"גרדיאן".

בין אם זה האושר בדנמרק, מסעדותיה או תכניות הטלוויזיה שלה; השיוויון המגדרי, המותחנים וענקיות הקמעונות של שוודיה; בתי הספר של פינלנד; עושר הנפט של נורווגיה ושירים מוזרים על שועלים; או ההתאוששות של איסלנד מהתהום הפיננסית שלה - יש לנו תיאבון בלתי נלאה לסיפורים עם סוף טוב 
מהמדינות הנורדיות.

גם אני תרמתי למטח הבלתי פוסק של טורים עיתונאיים על נפלאות סקנדינוויה במשך השנים, אך כעת אני אומר: מספיק! מספיק עם עיצוב הפנים המינימליסטי והלא־פרקטי. מספיק עם דיווחים מלאי קנאה על ביטולם של כינויי גוף מגדריים. מספיק עם ההערצה לכל דבר סרוג, מזוקן ומבוסס שיפון. הגיע הזמן לאזן את המצב, ולשפוך קצת אור על החלק הצפוני.

הביטו בדנים, למשל. נכון, הם טוענים שהם האנשים המאושרים בעולם, אך מדוע לא מדברים על העובדה שהם שניים רק לאיסלנד בכל הנוגע לצריכת תרופות נגד דיכאון? ואם שוודיה היא "החברה המצליחה בעולם", כפי שנטען פעם בכותרת ב"גרדיאן", מדוע אין יותר אנשים שחולמים על בית קטן בשוודיה?

שטוקהולם, שוודיהצילום: רויטרס

למעשה, גרתי בדנמרק בתקופות לא רציפות במשך כעשור, כיוון שאשתי הדנית עובדת כאן. החיים במדינה די נוחים - יותר למקומיים מאשר למהגרים - כמעט אין בה עימותים חמושים, עוני חמור ואסונות טבע. אבל בואו נסיר את המשקפיים הוורודים ונבחן מקרוב יותר מושאי הערצתנו.

דנמרק: שנאת זרים וקמצנות כרונית

הכבוד והנחישות של העם הנורווגי אל מול ההתקפה של אנדרס ברינג ברייוויק ביולי 2011 היו מרשימים מאוד, אך בספטמבר האחרון מפלגת הקידמה הימנית והאנטי־אסלאמית, שברייויק היה חבר בה במשך שנים רבות, זכתה ב–16.3% מהקולות בבחירות הכלליות, מספיק כדי להיכנס - לראשונה בתולדותיה - לקואליציה.

בנורווגיה עדיין יש תת־תרבות אסלאמופובית מטרידה. תשאלו את הדנים, והם יאמרו לכם שהנורווגים הם העם המבודד ושונא הזרים מבין כל הסקנדינווים. מאז התעשרו בשנות ה–70, הנורווגים הפכו יותר קמצנים וחוששים מזרים.

מהומות בשוודיהצילום: אי־אף־פי

אף שב–2013 הגיע מספר מבקשי המקלט בנורווגיה לשיא, המדינה העניקה מקלט לפחות ממחציתם, כ-5,000 אנשים, שליש מהמספר ששוודיה, העשירה פחות, קולטת: שוודיה לבדה קיבלה יותר מ–9,000 פליטים מסוריה. בספרו "פטרומניה", מזהיר העיתונאי סיימון סטרה כי לובי הנפט רב העוצמה "מבודד אותנו והופך את המדינה לא־סוציאלית".

לדבריו, בני ארצו הושחתו על ידי כספי הנפט, והם עובדים פחות, פורשים מוקדם יותר ולוקחים יותר ימי מחלה. ואף שממשלות קודמות הגבילו את בזבוז כספי הנפט, הממשלה החדשה מאיימת בבזבזנות שרבים מזהירים כי היא עשויה להוביל להתפרצות 
המחלה ההולנדית.

כמו הסוחר שלעולם אינו משתמש בסחורה שלו עצמו, הנורווגים משוויצים בשימוש אך ורק במקורות אנרגיה מתחדשים, כאשר במקביל הם צוברים את קרן ההשקעות הממשלתית הגדולה בעולם באמצעות מכירת דלק מאובנים ליתר העולם. כפי שאמר לי האנתרופולוג הנורווגי תומס הילנד אריקסן, כאשר ביקרתי במשרדו באוניברסיטת אוסלו, "תמיד היינו מורגלים לחשוב על עצמנו כחלק מהפתרון - ועם הנפט, פתאום הפכנו לחלק מהבעיה. רוב האנשים נמצאים בהדחקה".

איסלנד: חבל על הזמן

לא נתעכב כאן זמן רב. רק 320 אלף אנשים נצמדים לסלע עוצר הנשימה אך כמעט בלתי ניתן ליישוב זה באוקיינוס האטלנטי, וגם זה נראה קצת בלתי אחראי מצדנו - תשומת לב נוספת רק תעודד אותם.

פינלנד: התאבדות ורצח במקום הראשון

אני מאוד מחבב את הפינים - עם פרגמטי ומבוצר עם חוש הומור יבש ביותר. אך האם הייתי רוצה לגור בפינלנד? בקיץ היתושים יתעמרו בכם. בחורף תקפאו - בהנחה שאף אחד לא יירה בכם או שלא תירו בעצמכם. פינלנד מדורגת שלישית באחזקת נשק, אחרי ארה"ב ותימן. שיעור הרצח בה הוא הגבוה במערב אירופה, כפול מזה של בריטניה. שיעור ההתאבדויות בה גבוה בהרבה מזה של יתר המדינות הנורדיות.

אלכוהול הוא כיום סיבת המוות המובילה בקרב גברים פינים. "בשלב מסויים, בערך בשעה 23:30, אנשים מתחילים לנהוג באגרסיביות, שולפים אגרופים, מתאבקים", אמר לי הייקי איטוקוסקי, עורך חדשות החוץ של "הלסינגין סנומט". "יום למחרת, אנשים צוחקים על זה. בארה"ב המדינה כבר היתה מתערבת".

מאז איבדה את היהלום שבכתר - נוקיה, שנבלעה על ידי מיקרוסופט - הכלכלה היציבה עד כה של פינלנד תלויה יותר ויותר במכירת נייר - רובו, נאמר לי, נמכר למלכי הפורנוגרפיה ברוסיה. למרבה המזל, אם לשפוט לפי מסע שביצעתי באחרונה עם בני הבכור ברכבת לאורך המדינה, נראה כי 99% מהמדינה היא עצים. הנוף קצת חזר על עצמו.

המדינה שבעבר כונתה "מעצמת העל החינוכית השלטת במערב" על ידי מגזין "אטלנטיק", מידרדרת בדירוגי פיז"ה. הידרדרות זו מגיעה בעקבות כמה תקריות מצערות הקשורות בסטודנטים פינים - שריפת קתדרלת פורבו על ידי בן 18 ב–2006, תקרית הירי בבית הספר ביוקלה על ידי בן 18 אחר ב–2007, ותלמיד שירה ב–10 תלמידים נוספים ב-2008 - שגרמו לתהיות האם בתי הספר הפיניים באמת נהדרים כפי שמספרים.

אל תצפו לשיחות מרתקות: התרבות הפינית עמוסה ביותר נושאי טאבו משניתן לפרט (רובם קשורים למלחמת האזרחים, מלחמת העולם השנייה והמלחמה הקרה). הפינים לא אוהבים לפטפט. "תמיד נעדיף להיות לבד", הודתה בפני פעם אשה פינית. והיא עוד עבדה במשרד התיירות.

שוודיה: שוברים 
את שיאי הבדידות

כל דבר שאומר על שוודיה יחוויר בהשוואה לדימוי העצמי הנמוך שלהם עצמם. לפני כמה שנים ביקש מכון מחקר דעת הציבור השוודי משוודים צעירים לתאר את בני ארצם. 8 התארים הראשונים שנבחרו היו: מלאי קנאה, נוקשים, חרוצים, חובבי טבע, שקטים, כנים, לא ישרים, שונאי זרים.

נפגשתי עם אוקה דאון, האתנולוג המכובד ביותר של שוודיה. "נראה כי השוודים אינם רגישים כמו אנשים אחרים", כותב דאון בספרו המצוין, "המנטליות השוודית". לפי הספר, "נשים שוודיות מנסות להיות שקטות במידת האפשר בעת הלידה, והן לרוב שואלות לאחר מכן האם צעקו יותר מדי. הן מאוד מרוצות לשמוע שלא". מתברר כי גם בכי בלוויות אינו מקובל. השוודים, אומר דאון, "מיומנים בבידוד". הם יעשו כל שביכולתם כדי להימנע מנסיעה במעלית עם אדם זר, כפי שגיליתי בניסוי בן יום בשטוקהולם, שבו התנהגתי בצורה לא־שוודית בכוונה תחילה.

שוודיה היתה למעשה מדינה של מפלגה אחת במרבית המאה ה–20, אם כי הממשל נתמך על ידי שתי משפחות תעשייה אפלוליות. שוודיה "הנייטרלית" - אחת מיצואניות הנשק הגדולות בעולם - ממשיכה לשגשג כלכלית הודות למודרניזם הטוטליטרי הייחודי שלה אשר פוגע בחירויות, מדכא התנגדות בשם הקונצנזוס ונראה נחוש לפרק את הקשר בין בעל לאשה וילדים להוריהם. חשבו עליה כעל סין של צפון אירופה.

שיעור אבטלת הצעירים של שוודיה גבוה מזה של בריטניה ושל ממוצע האיחוד האירופי. אינטגרציה היא אתגר מתמשך, וכמו בנורווגיה ובדנמרק, הימין בשוודיה מתחזק. דובר מפלגת השוודים הדמוקרטים, שכעת נמצאים בשיא של 10% בסקרים, טען בפני כי מהגרים "נוטים ליותר אלימות". ציינתי בפניו כי שוודיה היתה אחת האומות צמאות הדם בעולם במרבית אלף השנים האחרונות. מיד נאמר לי שתם הזמן שהוקצב לראיון.

אם תשאלו את הפינים, הם יאמרו לכם שהאולטרא־פמיניזם השוודי סירס את הגברים שלהם. אך אם אלה ירצו להטביע את יגונם בכוס - ייתקלו בקושי: חנויות האלכוהול של המונופול הממשלתי סיסטמבולג'ט תוארו על ידי סוזן סונטג כ"ספק בית לוויות, ספק מרפאת הפלות בלתי חוקית".

ההצלחות המגוונות של המדינות הנורדיות אינן נס. הן נולדו כתוצאה משילוב של צניעות לותרנית, חסכנות של איכרים, דטרמיניזם גיאוגרפי ופרגמטיזם חסר רחמים. הרוסים מתקיפים? נצטרף לנאצים! הנאצים מפסידים? נצטרף לבעלות הברית! חברות אלה מתפקדות היטב עבור מי שמתאימים עצמם לחציוני הקיבוצי, אך הן אינן מהנות במיוחד לכל מי שקצת שונים.

בתי הספר מגבילים את התלמידים המצליחים ביותר לטובת המוכשרים פחות. "אליטה" היא מלת גנאי. החברה לא רואה בעין יפה הצלחה בולטת, שאפתנות או עושר. אם אתם יכולים להתמודד עם חברה כזו, עם היוקר ועם הקור (הפיזי והרגשי), אתם מוזמנים להצטרף לבית שאימצתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker