הבנקים הגדולים ברוסיה במצוקת מזומנים - הממשלה מזרימה להם כסף

בשבוע האחרון הזרימה הממשלה סיוע לבנק VTB ולגזפרום-בנק, כמו גם לפרויקט גז טבעי של חברת האנרגיה נובאטק

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
סוכנויות הידיעות

ממשלת רוסיה מזרימה כסף לחברות גדולות שהסנקציות המערביות הותירו אותן במצוקת מזומנים. בשבוע האחרון היא העניקה 100 מיליארד רובל (1.7 מיליארד דולר) לבנק VTB וכמעט 40 מיליארד רובל (680 מיליון דולר) לגזפרום-בנק, לפי דיווח של CNN.

VTB וגזפרום-בנק הם שניים מהבנקים הגדולים ברוסיה, אשר הסנקציות בשנה שעברה אסרו עליהם לגייס כספים בשווקים בארה"ב ובאירופה. בנוסף, הזרימה הממשלה 150 מיליארד רובל (2.6 מיליארד דולר) לפרויקט גז טבעי של חברת האנרגיה נובאטק, שנכללה אף היא בסנקציות.

הבנקים ברוסיה מתקשים להתאושש מצניחת הרובל ב-40% בשנה שעברה, אשר גרמה לאזרחים רבים במדינה למשוך את פיקדונותיהם בניסיון להמיר כספם למטבעות אחרים . בנוסף, נפגעו הבנקים מהסנקציות המערביות בעקבות פעולותיה של רוסיה באוקראינה, אשר העלו באופן חד את עלויות המימון של הבנקים. בעקבות המשיכות של פיקדונות ובריחת המשקיעים נחלש הונם של בנקים רבים, מה שמקשה עליהם גם להלוות לחברות מקומיות.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין בקרמלין, אתמולצילום: אי־פי

באמצע החודש שעבר חילץ הבנק המרכזי של רוסיה את הבנק הבינוני , אשר היה על סף קריסה, עם הלוואות בשווי של 2.4 מיליארד דולר. גזפרום-בנקו-VTB קיבלו שניהם סיוע בתחילת השנה שעברה.

המגזר הבנקאי ברוסיה צפוי לקבל הזרמת הון נוספת של עד טריליון רובל בתחילת השנה, לאחר שהנשיא ולדימיר פוטין חתם על חוק המאפשר לממשלה לתת לבנקים אג"ח ממשלתיות.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker