שיא בתרופות חדשות ב-2014: פריצות דרך בטיפולים לסרטן ומחלות נדירות

חברות התרופות שיקמו את יכולתן להביא תרופות חדשות לשוק ■ 40% מהתרופות החדשות שאושרו בארה"ב ב-2014 - למחלות נדירות

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אישורי התרופות בארה״ב ב-2014 הגיעו לרמתם הגבוהה זה 18 שנים, כשמספר ההמלצות לאישור תרופות באירופה עלה גם הוא. המגמה נבעה מטיפולים חדשים ויקרים נגד סרטן ומחלות נדירות.

חברות התרופות, שסבלו בשנים האחרונות מגל של איבוד זכויות על פטנטים לתרופות נפוצות, שיקמו את היכולת שלהן להביא תרופות חדשות לשוק עם שיפור בכושר הייצור. 

המרכז להערכת ומחקר תרופות של מינהל המזון והתרופות בארה״ב (FDA) אישר בשנה שעברה 41 תרופות, 14 יותר מאשר ב-2013, לפי האתר. זוהי הכמות הגבוהה ביותר מאז השיא של 53 אישורים ב-1996.  

תרופות נגד כאבצילום: בלומברג

סוכנות התרופות האירופית, הכוללת תרופות גנריות ברשימותיה, המליצה על 82 תרופות חדשות בשנה שעברה, לעומת 79 ב-2013 ו-57 ב-2012. 

תרופות חדשניות המשיכו להיות דומיננטיות במחירי הפרימיום, לשמחתם של משקיעים ולתסכולן של ממשלות וחברות ביטוח, שהחלו לפעול נגד העלות הגבוהה של חלק מהטיפולים החדשים. 

כמעט 40% מהתרופות החדשות שאושרו בארה״ב בשנה שעברה מיועדות למחלות נדירות, מגמה המדגישה את ההתמקדות של הענף במוצרים מיוחדים בהם התחרות מוגבלת והעלויות השנתיות גבוהות מ-100 אלף דולר לכל מטופל.

בין התרופות החדשות ב-2014 בלטו שני טיפולים חדשים לסרטן שמסייעים לתאי המערכת החיסונית של הגוף להילחם בגידולים ומבטיחים טיפול טוב יותר ובעל טווח ארוך יותר עם פחות תופעות לוואי שליליות.

בדיקת סרטן צילום: בלומברג

שתי התרופות הן קיטרודה (Keytruda) של חברת מרק ואופבידו (Opdivo) של בריסטול-מאיירס סקוויבו, והן הראשונות בגל של טיפולים חיסוניים שאנליסטים סבורים שיוכל להניב מכירות שנתיות של יותר מ-30 מיליארד דולר. 

התנופה של פיתוח תרופות חדשות הביאה לשיא של הנפקות ראשונות לציבור (IPO’s) של חברות ביוטכנולוגיה ב-2014 ולמבול של עסקות בתעשיית התרופות. הדבר סייע להרים את מדד מניות הביוטכנולוגיה של נאסד״ק ב-34% ואת מדד שירותי הבריאות של S&P 500 ב-23% השנה, אף שיש מנהלי השקעות שהחלו להטיל ספקות בהערכות השווי, שעה שחברות ביטוחי בריאות נוקטות עמדה קשוחה יותר בנוגע למחירים הגבוהים.

לחצים להורדת מחירים כבר השפיעו על תרופות ותיקות יותר בשוק כמו תרופות נגד סוכרת ותרופות למערכת הנשימה, בהן קיים מגוון רחב. כעת הלחצים מתפשטים לתרופות חדשות. חברת אקספרס סקריפטס, המנהלת הגדולה ביותר בארה״ב של תכניות תרופות מרשם למעסיקים, היכתה בהלם את הענף בחודש שעבר לאחר שהורידה את המחיר של טיפול חדשני נגד צהבת C, מה שהוסיף למתיחות בין חברות התרופות לבין חברות ביטוח בנוגע לעלויות העולות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker