"אימון הכושר הקצרצר שישפר ויאריך את חייכם"

מדענים פיתחו אימון בן דקה אחת המשפר בצורה ניכרת את רמת הסיבולת והבריאות, ומחקרים הוכיחו כי לאימונים קצרצרים אחרים השפעה חיובית חדה על שורה ארוכה של גורמים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הסיפור הגדול במחקרים על כושר גופני השנה היה האימון הסופר-קצר. מחקר אחד שימושי במיוחד פורסם במאי, כשמדענים מצאו ששלושה סבבים קצרים ביום של אימון אינטרוולים, המורכב מדקה אחת של הליכה מהירה ולאחריה דקה של הליכה רגילה שחוזרות על עצמן שש פעמים – איפשרה לאנשים בסיכון לסוכרת לשלוט ברמת הסוכר שלהם בדם טוב יותר מאשר הליכה רציפה של 30 דקות.

לא פחות חשוב, "חטיפי ההתעמלות" הקצרים האלה, כפי שהם מכונים על ידי המדענים, היו יותר פופולאריים בקרב משתתפי המחקר מאשר ההליכות הארוכות. הם רצו לסיים את האימון מהר יותר.

המגמה הזאת מסבירה את הפופולאריות של "אימון מדעי של 7 דקות", שעליו נכתב לראשונה ב-2013 ושהתעדכן בסתיו האחרון עם גירסה מעודכנת ואפליקציה. במקביל, רבים הסתקרנו ממחקר שפורסם ביולי שפירט כיצד ריצה של חמש דקות ביום לכל הפחות עשויה להאריך חיים. "רוב האנשים יכולים למצוא זמן לחמש דקות ביום של אימון", אמר אחד ממחברי המחקר.

אבל אפילו אם מחויבות הזמן הזאת נראית מוגזמת, מדענים פיתחו ובחנו השנה אימון בן דקה אחת בלבד, עם שלושה אינטרוולים בני 20 שניות של התעמלות מאומצת ביותר המובילה לשיפורים חדים ברמת הסיבולת והבריאות של המתנדבים במחקר, שהיו בעלי משקל עודף ונטולי כושר.

בת 80 בחדר כושר בשוודיה, בשנה שעברהצילום: אי־פי

עם זאת, באופן טבעי קיים מילכוד באימונים קטועים מסוג זה. בכל אחד מהאימונים האלה, המאמץ הדרוש הינו אינטנסיבי. המתנדבים התנשפו ונמתחו, אם כי לזמן קצר. נדמה שהפעילות הגופנית המאומצת שלהם עוררה תגובות פסיכולוגיות "חזקות יותר" מאשר פעילות גופנית מתונה יותר, לפי אחד החוקרים שמעורבים במחקר.

מחקרים שונים בעבר כבר הראו שהתעמלות משפרת משמעותית את כושרו של המוח האנושי בקרב אנשים בעלי נטייה גנטית לאלצהיימר וגם מפחיתה את הסיכון בגיל העמידה לסבול מבעיות זיכרון.

מחקר אחר בחן כיצד התעמלות יכולה לשפר את מצב הרוח, כשחוקרים שוודים הראו שבקרב עכברים חומר שנוצר בשפע בגופם של עכברים ואנשים במהלך פעילות גופנית משמש מגן מפני לחץ ודיכאון.

בנוסף, בניסוי המרענן ביותר השנה בתחום, חוקרים בחנו כיצד ישיבה משפיעה על המוח. קבוצה אחת של חולדות נותרה במקום אחד בעוד שקבוצה אחרת רצה. החולדות שלא זזו הפגינו במהרה שינויים בצורה ובפעולה של נוירונים מסוימים במוח שלהן, בעוד שהחולדות הרצות לא הראו שינויים כאלה. לנוירונים המעורבים יש תפקיד באופן שבו הגוף מפקח על לחץ הדם, כך שהחוקרים הסיקו שהעדר התעמלות משפיע על המוח של בעלי חיים בצורה שפוגעת בבריאותם.

בינתיים, מחקרים רבים אחרים השנה הדגישו עד כמה גדולים היתרונות של התעמלות. בניסויים שונים נמצא שפעילות גופנית מפחיתה ואפילו משפיעה לטובה על השלכות של הזדקנות על העור; מגנה מפני אובדן ראייה הקשור לזקנה; משפרת את היצירתיות; מורידה את הסיכוי להתקפי לב אפילו בקרב אנשים בעלי כמה גורמי סיכון; מגדילה את מספרם של החיידקים הטובים במעיים של ספורטאים; מחזקת את סיבולת הכאב בקרב מתעמלים; ומשנה, בדרכים רצויות לנו, את האופן שבו ה-DNA שלנו עובד.

במובן מסוים, להיות בכושר גם שומר עלינו צעירים, לפי מחקר מקיף שפורסם באוקטובר. אנשים בעלי כושר גופני הם צעירים יותר מבחינה ביולוגית מאשר אחרים באותו גיל, לפי המחקר, ובאופן כללי חיים יותר. "יש יתרון אדיר", אמר לי המחבר הבכיר במחקר, "גדול יותר מכל טיפול רפואי ידוע, בשיפור הכושר הגופני למצופה משכבת הגיל שלך, ואף מעבר לכך".

אולם גם ליתרונות בכושר גופני יש מגבלות, כפי שהמדע הזכיר לנו השנה. התעמלות גורמת לאנשים רבים להעלות במשקל, בעיקר שומן, לפי מחקר לא ממש מנחם שפורסם באוקטובר. אימון גופני גם יכול לגרום נזק לשיניים, אם האימון ממושך ומאומץ. ואם האימון נעשה בחדר כושר, הפעילות הגופנית חושפת אותנו לזיהום גדול יותר מכפי שרבים היו מצפים.

למרבה המזל, החשיפה הזאת הינה מינימלית לאלה שמאמצים את שיטת האימון בדקה.

הנבדקים שעסקו בפעילות גופנית ישנו טוב יותר מלפני שהחלו להתאמןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker