מחקר: קרן המטבע הבינלאומית תרמה להחרפת התפרצות אבולה

מדיניות הקרן להתנות הלוואות לממשלות גינאה, סיירה לאון וליבריה, בכך שיעדיפו פירעון חובות על פני השקעות בתחומים כמו בריאות, פגעה במאמצים לבלום את התפשטות הנגיף

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

פרופסורים משלוש אוניברסיטאות מובילות בבריטניה טוענים כי מדיניות קרן המטבע הבינ"ל (IMF) להעדיף פירעון חובות בינלאומיים של ממשלות על פני הגדלת הוצאותיהן בתחומים חברתיים, תרמה למשבר נגיף האבולה בכך שפגעה בשירותי הבריאות בשלוש המדינות המערב אפריקאיות שנפגעו באופן הקשה ביותר מהנגיף, דיווחה סוכנות הידיעות אי.פי.

תנאים שנלוו להלוואות שהעניקה קרן המטבע מנעו תגובה יעילה להתפרצות שגרמה למותם של כמעט 8,000 בני אדם, טענו הפרופסורים בדו"ח שפורסם החודש בכתב העת הרפואי "לנסט".

קרן המטבע הכחישה את ההאשמות וציטטה נתונים של הבנק העולמי שתומכים בטיעון לפיו תוכניותיה של הקרן תרמו לשיפור משמעותי במצב הרפואי בגינאה, סיירה לאון וליבריה. כמו כן, ציינה הקרן כי סיפקה מימון בסך 430 מיליון דולר למאבק נגד התפשטות אבולה במערב אפריקה.

"קרן המטבע מתכוונת להפוך לחלק מפתרון המשבר, אולם האם יתכן כי הקרן תרמה לנסיבות שאיפשרו למשבר להתעורר מלכתחילה?", נשאל במחקר, שעליו חתומים הסוציולוג אלכסנדר קנטיקלניס מאוניברסיטת קיימברידג', עמיתו לאוניברסיטת קיימברידג' לורנס קינג, מרטין מקי מבית הספר להגיינה ורפואה טרופית בלונדון, ודיויד סטאקלר מאוניברסיטת אוקספורד.

צילום: איי.פי

הלוואות שמעניקה קרן המטבע לממשלות נותנות עדיפות ליעדים כלכליים קצרי טווח על פני השקעות בבריאות, כתבו מחברי המאמר, אשר התבססו על נתונים סטטיסטיים של קרן המטבע על תנאי ההלוואות שהוענקו לגינאה, במסגרת תוכנית צנע של קרן המטבע לתקופה של 21 שנים, ליבריה, הכפופה לתוכנית דומה לפרק זמן של שבע שנים, וסיירה לאון, בה מיושמת תוכנית צנע בת 19 שנים.

מלחמות אזרחים בליבריה וסיירה לאון בשנות ה-90 של המאה הקודמת תרמו אף הן להרס ארוך טווח של מערכות הבריאות במדינות אלו, נכתב בדו"ח.

מדיניות קרן המטבע תרמה לכך "שמערכות הבריאות בשלוש המדינות הללו סבלו ממחסור במימון, כוח אדם מוגבל והיערכות דלה" - סיבה מרכזית לכך שהתפרצות אבולה התפשטה במהירות כה רבה, נאמר בדו"ח. התעקשותה של קרן המטבע על מערכת בריאות לא ריכוזית הקשתה על גיבוש תגובה מתואמת לאבולה, נאמר בדו"ח.

קרן המטבע טענה בתגובה כי ההוצאות על בריאות של שלוש המדינות גדלו במונחי אחוז מהתוצר המקומי הגולמי (GDP), וכי היא נוקטת בצעדים להקלות נוספות בחובות המדינות כדי לשחרר כספים למימון שירותי הבריאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker