השנה שפוטין יעדיף לשכוח - היא השנה שאובמה ירצה לזכור

בזמן שהדולר הוכתר למלך החדש , הנפט והכלכלה הרוסית נהפכו למפסידים הגדולים

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
דפנה מאור
דפנה מאור

שנת ההפתעות התחילה בתחום הסולידי: רוב החזאים ציפו שאג"ח ממשלתיות, בעיקר ארה"ב, ירדו בשל תחזיות להתאוששות בארה"ב, ציפיות להפסקת ההרחבה הכמותית והעובדה שהן נסחרות בתשואות מאוד נמוכות כבר זמן רב. החזאים האלו התבדו כי האג"ח הממשלתיות היו השקעה מצוינת ב–2014, ובפרט אג"ח ל–30 שנה של ארה"ב.

מה שהסתדר בצורה הגיונית עם סיום ההרחבה הכמותית בארה"ב, עליה התבשרנו בסוף אוקטובר, היה העלייה החדה בשער . לאחר שנים ארוכות של חולשה בדולר האמריקאי - המטבע דהר השנה. בזמן שהיורו והין ירדו מולו בכמעט 12%. מטורקיה ועד אוסטרליה, מדרום אפריקה ועד שוודיה - המטבעות המקומיים איבדו אחוזים לא מבוטלים מול הדולר. קשה למצוא מטבע שעלה מול הדולר השנה, למעט הלירה המצרית, שיוספה באופן מלאכותי. בסך הכל, הדולר עלה מול סל מטבעות עולמיים (דולר אינדקס) ב–12.3%.

להתחזקות הדולר היתה השפעה אדירה על התשואות של המשקיעים הבינלאומיים. גם בורסות שהצליחו לחצוב לעצמן רווח במונחים מקומיים, קמלו בהשוואה בינלאומית בשל נפילה של המטבע. למשל, השקל הישראלי הפסיד 10.7% מול הדולר. ככל שמטבע מקומי נפל חזק יותר מול הדולר, ההפסד הדולרי בבורסה היה גבוה יותר. אבל בכל מקרה, זו לא היתה שנה גדולה למשקיעים במניות כפי שציפו החזאים. הבורסות באירופה נעו בין תשואות דלות בבורסות הגדולות לבין צניחה של 29% ביוון, ולבסוף קריסה של 49% בבורסת מוסקווה. הנפילה היתה תוצר לוואי לא רק של התמוטטות הכלכלה הרוסית והנפילה במטבע הרובל, שאיבד כמעט חצי משוויו, אלא של קריסת מחיר הנפט.

הגולמי, הדלק המניע את גלגלי העולם, קרס השנה ב–46%, תנודה חדה מהסוג שכמעט ולא רואים, מלבד בתקופות משבר כלכלי. עם מחיר של 53 דולר לחבית נפט מסוג טקסס מתוק, לא רק כלכלת רוסיה מוכה קשות - כל יצואניות הנפט מושפעות והמאזן הגיאופוליטי העולמי משתנה.

בשנה האחרונה ויכולה להשתמש בה כנשק מול יריבות כמו רוסיה ואיראן. הנפט לא היה הסחורה היחידה שנפגעה מההאטה המסתמנת בסין ומגמות אחרות. הנחושת צנחה ב–14% ומחיר הכסף ירד ב–17.6%. הזהב הוכיח עמידות ונשאר צמוד לדולר, כמעט ללא שינוי השנה.

כפי שציין ה"אקונומיסט", התחזיות ל–2015 נראות דומות באופן מפתיע לאלו של 2014 - ירידה באג"ח ועלייה במניות. בנוסף, התחזיות החיוביות לנפט התחלפו בפסימיות של המשקיעים, וההימורים על עלייתו של הזהב השחור הולכים ופוחתים מרגע לרגע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker