הוואי האמיתית: גן עדן טרופי - אבל לא לחסרי בית

מדינת הוואי סובלת משיעור גבוה במיוחד של חסרי בית ■ בעקבות הזינוק במחירי הדיור, גם רבים מתושבי העיר שעובדים חיים ברחוב

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השמש שוקעת מעל חוף ואיקיקי, ולקואה יש עוד כמה שעות לפני המשמרת שמתחילה ב-9 בערב, אז ינקה את רחבת המזון בקניון אלה מואנה. "אני מנסה לשפר את חיי", הוא אומר, אך העובדה שהוא חסר בית מקשה עליו. הוא מסיים לעבוד ב–3 לפנות בוקר, הרבה אחרי שעת הסגירה של מרבית בתי המחסה, והמשטרה מסלקת אנשים מהחוף בין 2 ל–5 בבוקר.

מדינת הוואי סובלת מאחד השיעורים הגבוהים ביותר של חסרי בית בארה"ב. אף שהאבטלה בה נמוכה מ-5%, מחירי הדיור הגבוהים גורמים לכך שגם אנשים רבים שעובדים חיים ברחוב. דמי השכירות החציוניים לדירה עם שני חדרי שינה בהונולולו 
הם יותר מ–1,800 דולר - מהגבוהים בארה"ב.

בינתיים מדברים על שליחת חסרי הבית למאהל בסנד איילנד הסמוך, הרחק מהתיירים של ואיקיקיצילום: אי־פי

באי אווהו, שבו חיים 75% מחסרי הבית של הוואי, המגורים ברחוב נהפכו באחרונה לקשים עוד יותר. ב–2 בדצמבר חתם ראש העיר הונולולו, קירק קולדוול, על חוק האוסר על אנשים לשבת או לשכב על המדרכות העמוסות ביותר בין 5 בבוקר ל–11 בלילה. מי שיפר את החוק ייקנס בעד 1,000 דולר ויוכנס לכלא עד חודש. לדברי קולדוול, המטרה היא להכניס את חסרי הבית לבתי מחסה. העסקים בוואיקיקי, מרכז התיירות של הוואי, שמגלגלת 14.5 מיליארד דולר, תומכים במדיניות הזאת.

אפשר לראות מאבקים כאלה בכל רחבי ארה"ב, גם כאשר היצע הדיור בר ההשגה - הוא מוגדר ככזה שלא עולה על 30% מהכנסתה של משפחה - יורד (מאז 2001 חלה ירידה של כמעט 13%). חוקים שאוסרים על הקמת אוהלים, שינה במכוניות, קיבוץ נדבות ושוטטות במרחבים ציבוריים נהיו נפוצים יותר, לפי המכון המשפטי הלאומי לעוני וחסרי בית. יותר מ–20 ערים אסרו בחוק האכלת חסרי בית בציבור בשנתיים האחרונות.

החוף בהוואיצילום: רויטרס

חוקים כאלה אינם מועילים, אומר ג'רי ג'ונס, מנהל הקואליציה הלאומית של חסרי הבית בארה"ב. לאנשים שבדרך כלל שומרים על החוק נפתחים תיקים במשטרה, מה שמקשה עליהם עוד יותר לשוב ולעמוד על רגליהם. לילה בכלא עלול לעלות פי שלושה יותר מלילה בבית מחסה. האיסור של הונולולו לישון ברחוב גורם לחסרי הבית לנדוד יותר ומקשה על שירותי הרווחה למצוא אותם. רבים מהם ישנים בשדה התעופה, מה שהופך אותם לדבר הראשון שהתיירים רואים עם הגעתם להוואי.

כמה ערים צימצמו את מספר חסרי הבית בגישה אחרת, שנקראת דיור תחילה (Housing First). בעוד שהתוכניות הרגילות מנסות להפוך את חסרי הבית ל"מוכנים לדיור" - כלומר, לנקות אותם מסמים ולהכניס אותם למעגל העבודה - לפני שהן מכניסות אותם לבתים, התוכנית החדשה מספקת בית כבר בתחילתה, ואז את התמיכה הנדרשת כדי להישאר בו.

לדברי מתיו דוהרטי מהמועצה לחסרי בית בארה"ב, זה חוסך כסף, היות שחסרי בית נוטים לעבור בין שירותים יקרים כמו בתי כלא, חדרי מיון ומרכזי גמילה. מחקר שנעשה בלוס אנג'לס מראה כי הציבור חוסך יותר מ–27 אלף דולר בשנה על כל אדם בתוכנית מסוג זה.

אפילו בהוואי נוקטות הרשויות צעדים לכיוון תוכנית דיור תחילה. בהונולולו, התחייב קולדוול להשקיע 3 מיליון דולר במציאת דיור ל-100 חסרי בית בעיר, ולהקדיש 43 מיליון דולר נוספים לדיור. עם זאת, העיר עדיין לא פירסמה פרטים רבים, והבתים החדשים לא יהיו מוכנים עוד שנים. בינתיים מדברים על שליחת חסרי הבית למאהל בסנד איילנד הסמוך, הרחק מהתיירים של ואיקיקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker