המטבע בעל הביצועים הגרועים ביותר בעולם ב-2014 - ביטקוין

המטבע הדיגיטלי צלל השנה ביותר מ-56% - יותר מהרובל הרוסי והמטבע של אוקראינה

לוגו בלומברג
בלומברג

זו היתה שנה רעה למטבע של רוסיה, הרובל, ושנה גרועה למטבע האוקראיני, גריבנה. אבל עבור המטבע הוירטואלי ביטקוין, 2014 היתה שנה איומה ונוראית.

נפילה של יותר מ-56% בערך ביטקוין השנה הפכה אותו למטבע בעל הביצועים הגרועים ביותר בשנת 2014, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי בלומברג, העוקבת אחרי השערים של 175 מטבעות בעולם.

המטבע הדיגיטלי, אשר טיפס לשיא של 1,130 דולרים לפני מעט יותר משנה, נסחר כעת בשווי של 315 דולרים, בין השאר בעקבות גזר דין של שנתיים מאסר שהוטל על צ'רלי שרם - אחד התומכים הנלהבים ביותר של ביטקוין המשמש כסגן יו"ר קרן ביטקוין ומנכ"ל בורסת ביטקוין ביט-אינסטנט (BitInstant) - בגין ביצוע העברות כספים בלתי חוקיות.

מלבד ביטקוין, המטבע שרשם את הביצועים הגרועים ביותר השנה בעולם היה הגריבנה של אוקראינה, שצלל בקרוב ל-48% לאחר שהסכסוך עם רוסיה פגע בכלכלה המקומית, ובעקבות אזהרת חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) בשבוע שעבר כי יתכן שהגעתה של אוקראינה לחדלות פירעון היא בלתי נמנעת.

ביטקויןצילום: REUTERS

הרובל של רוסיה צלל השנה בקרוב ל-42% על רקע הסנקציות הכלכליות שהטילו מדינות המערב על רוסיה בעקבות חלקה בסכסוך עם אוקראינה, ובעקבות צניחת מחיר הנפט הגולמי, אחד מעמודי התווך של היצוא הרוסי. ביצועי הרובל היו מעט פחות גרועים מאלו של הגריבנה הודות לצעדי חירום בהם נקט הבנק המרכזי של רוסיה, בהם העלאה חדה של הריבית ורכישת רובלים במיליארדי דולרים.  

מנגד, המטבע בעל הביצועים הטובים ביותר השנה היה השילינג של סומליה, אשר קפץ ביותר מ-55% מול הדולר ב-2014, בעיקר הודות לכסף ששולחים הביתה סומליים העובדים בחו"ל, ופחות בזכות שיפור משמעותי במצב כלכלת המדינה השסועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker