שערוריה בבריטניה

מאחורי שער ברזל וגדר תיל: חדר הצ'אט הסודי ששימש בנקאים להעברת מידע פנים

בנקאים מסרו מידע לסוחרי המט"ח של BP כדי שענקית הנפט תוכל להתכונן לשינויים בשערי המט"ח

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

במחצית דרך בוצית ומבודדת בביצות אסקס יושב וורף פול, אגם עמוס בכמה מדגי הבריכה הגדולים בעולם. שלט לבן עם אותיות אדומות מזהיר: "סינדיקט פרטי: לחברים בלבד". שער מתכת, גדר תיל ושתי מצלמות במעגל סגור חוסמות את הדרך. מי שמקווים לבלות קצת זמן על הגדות המטופחות של האגם, צריכים להצטרף לרשימת המתנה. מי שמצליחים להגיע, צריכים לשלם דמי חברות, הקונים להם את הזכות לדיג באגם – דיג עם אחוזי הצלחה גבוהים הודות לגודלם וכמותם של הדגים באגם.

במרחק שעה נסיעה ברכבת, במתחם הפיננסי של לונדון, עובדים בעלי האגם. וורף פול נרכש תמורת כ-250 אלף ליש"ט (388 אלף דולר) ב-2012 על ידי ריצ'רד אשר, לשעבר סוחר ג'יי.פי מורגן צ'ייס, העומד במרכז חקירה בינלאומית של שחיתות בשוקי המט"ח, ועל ידי אנדרו וייט, סוחר מט"ח בחברת הנפט BP.

עם הכנסות של כמעט 400 מיליארד דולר בשנה שעברה, ופעילות בכ-80 מדינות, BP סוחרת בכמויות אדירות של מט"ח מדי יום. סוחרים בחברה קיבלו באופן סדיר מידע יקר ערך מעמיתיהם בכמה מהבנקים הגדולים בעולם – כולל טיפים על עסקות צפויות, פרטים סודיים על פעילות לקוחות, ודיונים על הוראות stop-loss – גבול קבוע מראש למכירת ני"ע ברמה מסויימת – לדברי 4 סוחרים עם מידע ישיר על המנהג.

העתקי הודעות שנשלחו ל-BP במשך שנה סופקו לבלומברג על ידי אדם עם גישה לשיחות אלה. האדם, שמחק את שמות הבנקים ששלחו את ההודעות ואת תאריכי ההודעות, אמר כי הם הגיעו מחברות שסוחרי המט"ח הבכירים שלהן השתייכו לחדר צ'אט שכונה "הקרטל". צ'אט זה הוקם על ידי אשר וכלל סוחרים בג'יי.פי מורגן, סיטיגרופ, ברקליס ו-UBS.

הסיטי של לונדוןצילום: בלומברג

המידע כלל תובנות על תנודות בשערי מט"ח דקות, ולפעמים שעות, בטרם התרחשותן. ההודעות עשויות לגרור את חברת האנרגיה הגדולה בבריטניה אל תוך שערוריה שכבר כוללת 11 בנקים, והובילה לפיטורי או השעיית יותר מ-30 סוחרים בעולם. בחודש שעבר, 6 בנקים נקנסו ב-4.3 מיליארד דולר על העברת מידע על לקוחותיהם ושיתוף פעולה במניפולציה של שוקי המט"ח.

אף שאין ראיות לכך שסוחרי BP היו חברים ב"קרטל", אשר השתתף לפחות בחדר צ'אט אחד עם וייט, לדברי אדם שבחן את השיחות שכללו את שני הגברים. מההודעות שהגיעו לידי בלומברג לא ניתן היה לקבוע מי שלח את המידע ל-BP או האם עובדי BP ניצלו את המידע.

בעולם המט"ח שהרגולציה עליו מועטה, סוחרים העבירו טיפים למעגל מגעים אמינים כמו סוכריות. הקורבנות היו משקיעי קרנות נאמנות, פנסיונרים וסחרי יום, שהיו בצד השני של עסקות שהיו עשויות להיות רווחיות יותר עבורן לו היה בידיהם אותו המידע.

סוחרים ב-BP לא הואשמו בדבר עבירה. בשנה שעברה, שעות ספורות לאחר ההכרזה על פתיחת חקירות, הופסקו הצ'אטים בין BP לבנקים, לדברי מקורבים לנושא. זמן קצר לאחר מכן, הוצב מפקח פנימי בדסק המט"ח של BP לראשונה, לדברי אחד מהם.

BP הודיעה כי קיימה חקירה פנימית לאחר שהרגולטורים פתחו בחקירת שוקי המט"ח. "לדסק המט"ח של BP קשרים, כלקוחה, עם 26 בנקים, בהם ג'יי.פי מורגן, סיטיבנק וברקליס. ל-BP מסגרת חזקה של בקרה פנימית ועמידה בדרישות רגולטוריות, והחברה שומרת על שיח פתוח עם הרגולטורים ההולמים".

BPצילום: בלומברג

BP לא נחקרה על ידי רגולטורים הבוחנים את המניפולציה בשוק המט"ח, לדברי אדם המקורב לנושא. כריס המילטון, דובר הרגולטור הבריטי, לא מסר תגובה. דוברי ג'יי.פי מורן, ברקליס, סיטיגרופ ו-UBS לא מסרה תגובה. אשר לא מסר תגובה, באמצעות עורך דינו. וייט הפנה פניות לדוברות BP.

"קוד ההתנהגות של BP כולל דרישות מחייבות מעובדים לדווח על ניגודי עניינים פוטנציאליים לחברה", אמרה החברה בתגובה לשאלה בנוגע לקשר המסחרי בין וייט לאשר, באמצעות אגם הדיג. "בעקבות דיווחים אלה, צעדים נחוצים לניהול ופיקוח על ניגודים אלה. איננו מגיבים על מקרים פרטיים".

וייט הוא אחד מבין 6 סוחרי מט"ח העובדים עבור BP בלונדון. הוא ועמיתיו, מרביתם בנקאים לשעבר, מחליטים אילו חברות יבצעו את עסקות המט"ח שלהן, ולכן הקשרים ביניהם חשובים לבנקים המעוניינים בנתח מהפעילות, כמו גם הצצה לעסקות שעשויות להניע שווקים. העברת מידע הייתה דרך לזכות בהעדפה, לדברי 4 הסוחרים שביקשו שלא להזדהות כי הם עדיין עובדים בתחום.

באחת ההודעות, אמר סוחר באחד הבנקים ל-BP כי בכוונתו לרכוש דולרים כנגד דולרים אוסטרליים בחלון הרכישות בן דקה ב-16:00 שעון לונדון בו סוחרים ברחבי העולם מחליפים מיליארדי דולרים עבור קרנות פנסיה ומנהלי קרנות אחרים. ההודעה התקבלה ב-BP חצי שעה קודם לכן. השולח למעשה הודיע ל-BP על ירידה אפשרית של המטבע האוסטרלי. במקרה אחר היה זה הין עליו דווח, ובמקרה נוסף, סוחר באחד הבנקים דיווח כי מכר מטבע של כלכלה מתעוררת כלשהי, כמו גם למי מכר אותו ובאיזה מחיר.

4 הבנקים בקרטל שלטו בכ-45% משוק המט"ח העולמי, לפי סקר של יורומאני, כך שהמידע על תכניותיהם היה רב ערך. בימים מסויימים, הם פעלו לשינוי השערים בשעת הסגירה של שערי רויטרס ב-16:00 שעון לונדון, לפי ההסדרים אליהם הגיעו הבנקים עם הרגולטורים.

אשר הקים את "הקרטל" כבר ב-2009, לדברי אדם המקורב לנושא. הוא כונה בחדר הצ'אט 'פסטון', כיוון שדמה לגירסה שמנה יותר של השף הבריטי הסטון בלומנטל. מאט גרדינר, סוחר ב-UBS בציריך, כונה 'פוסיל' (מאובן) כיוון שהיה מבוגר מהיתר. רוהן רמצ'נדני, ראש מחלקת מסחר המט"ח של סיטיגרופ, כונה 'ראגי', וכריס אשטון, סוחר מברקליס והאחרון שהצטרף לקבוצה, כונה רובוקופ. עורכי דינם של 3 האחרנים סירבו למסור תגובה. מאז פתיחת חקירות המניפולציה בשוק המט"ח, עזבו כל הארבעה את הבנקים בהם עבדו, מתוכם 3 נמנו עם אלה שנקנסו בנובמבר האחרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום