מדוע סופג ביל גייטס ביקורת על תרומתו למאבק באבולה?

ארגונים וקרנות צדקה כמו של גייטס תורמים למאבקים במחלות ספציפיות במקום לחזק תשתיות בריאות רעועות במדינות עניות, טוענים מומחי בריאות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

בעשור האחרון הוציאו ארגונים כמו הקרן של ביל ומלינדה גייטס עשרות מיליארדי דולרים על מאבק במגפות קטלניות. כעת, מומחים לבריאות הציבור רוצים לעצור אותם.

ארגונים כאלה "גורמים יותר נזק מתועלת, אני רוצה שהעולם ישמע זאת", אומר סלמן רוואף, פרופסור באימפריאל קולג' לונדון ויועץ לארגון הבריאות העולמי (WHO). "הם נדיבים מאוד, אבל הם צריכים לעבור ממימון מאבק במחלות ספציפיות לחיזוק מערכות בריאות".

מומחים נוספים אומרים כי השקעת מיליארדי דולרים במאבק במחלות כמו איידס, מלריה ופוליו במקום לספק שירותי בריאות בסיסיים הותירה מדינות עניות לא מוכנות למגפות כמו אבולה. המבקרים אומרים שיש להזרים יותר משאבים לתשתיות בריאות כלליות כמו הכשרת רופאים ואחיות, אספקת תרופות ופיתוח מערכת לזיהוי מגפות.

צילום: BLOOMBERG NEWS

קרן גייטס וארגוני סיוע אחרים אומרים כי הם אמנם מתמקדים במחלות ספציפיות, אך חלק מהכסף מוזרם לתוכניות רחבות יותר ובסופו של דבר כל השקעה בבריאות עוזרת לשפר את המערכות הבסיסיות. "זו בחירה שגויה", אומר כריס אליאס, נשיא תוכנית הפיתוח העולמית של קרן גייטס. "מה צריך כדי לנהל את הטיפול ב-HIV? המשכיות של טיפול. זה גם מה שצריך לסוכרת. HIV יכול להניח את הפיגומים שעליהם תיבנה מערכת בריאות רחבה יותר".

דייב אוונס, מנהל מחלקת מערכות בריאות ב-WHO, אומר כי כסף זר הולך יותר למעבדות ומרפאות שמאבחנות מחלה בודדת ומטפלות בה, במקום לשירותי בריאות בסיסיים. ההשפעה של התופעה הזו הוחרפה, משום שתורמים מעדיפים להתמקד בתוצאות. פוליטיקאים במדינות עשירות מעוניינים יותר לתמוך בארגונים שמביאים תוצאות שניתן למדוד, כמו מספר האנשים שניצלו כתוצאה מחיסון מסוים, מאשר בארגון שפועלים למטרה פחות מדידה כמו תשתיות בריאות, אומר נילס דאולייר, לשעבר נציג ממשל אובמה ב-WHO.

"תקבלו תמורה גדולה יותר לכסף אם תתמכו במגוון רחב של פעילויות לחיזוק מערכות בריאות", אמר דאולייר לבלומברג. "אבל זה מסר שהרבה יותר קשר להעביר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום