עקב נפילת הרובל: רוסיה מגבילה את אחזקות המט"ח של גזפרום ויצואניות אחרות

מדוודב: "ישנן מדינות שמצליחות לפגוע בצמיחת הכלכלה שלנו; זה עצוב אבל נשרוד" ■ הרובל מתחזק ב-0.2%

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ממשלת רוסיה הודיעה אתמול כי היא מחייבת חמש יצואניות שבשליטת הממשלה, בהן ענקיות האנרגיה גזפרום ורוזנפט, להגביל את אחזקות המט"ח שלהן כדי לרסן את נפילת הרובל. כעת מתחזק הרובל ב-0.2% מול הדולר לרמה של 54.58 רובל לדולר.

ערכו של המטבע הרוסי צנח בחודשים האחרונים לאחר שהכלכלה הרוסית נפגעה קשות מנפילת מחירי הנפט והסנקציות המערביות שהופנו כלפיה על רקע מדיניותה באוקראינה. בתגובה על צניחת הרובל העלתה רוסיה את הריבית ל-17% ומכרה יתרות מט"ח. בנוסף, נפוצו בימים האחרונים דיווחים על כך שבכירי הממשל, כולל הנשיא ולדימיר פוטין, מפעילים לחץ על החברות הגדולות ברוסיה לסייע במשבר.

ההודעה על הגבלת אחזקות המט"ח, אשר פורסמה ביום שלישי באתר האינטרנט של הממשלה, היתה הודאה ראשונה של הקרמלין בכך שישתמש בכוח ההצבעה שלו בדירקטוריונים של חברות גדולות כדי לכפות מדיניות כלכלית מסוימת.

אף שזהו צעד שנוי במחלוקת, הוא ממחיש את מרחב התמרון שיש עדיין לממשלת רוסיה כתוצאה מהשתלטותו המחודשת של פוטין על חברות, במיוחד במגזר האנרגיה. הוא גם מעיד על הלחץ בדרגים הגבוהים של הממשל לגבי מצב הכלכלה.

פוטין במסיבת העיתונאים במוסקבה, שלשוםצילום: רויטרס

בדברים שנשא אתמול אמר ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדוודב כי ללא תכנון זהיר ופעולות אגרסיביות יותר, רוסיה מסתכנת בשקיעה במיתון אף עמוק יותר. "ישנן כמה מדינות שמצליחות לפגוע בצמיחת הכלכלה שלנו", אמר מדוודב בפגישה של רוסיה המאוחדת, המפלגה השלטת שאותה הוא מוביל. "זה רע, זה עצוב, אבל כמובן שנשרוד".

אנליסטים הזהירו כי אם צעדים נוספים של הממשלה לא יצליחו לעודד את הרובל, הממשלה תצטרך להטיל הגבלות על מט"ח, צעד שייתפש בשוק כסימן לפאניקה. מבקרים של הממשלה אמרו ביום שלישי כי הלחץ שהממשלה מפעילה על החברות מהווה בעצם כבר הגבלה שכזו, ובכך חושף את המגבלות של מה שרוסיה מנסה להציג כשוק חופשי.

במאמר בעיתון נוואיה גאזטה כתב העורך והפרשן הכלכלי אלכסיי פולוחין כי בעבר מדיניות הממשלה הותאמה לצרכי החברות הגדולות והעשירה את מנהליהן – רבים מהם חבריו ובעלי בריתו של פוטין. כעת, לדבריו, החברות מאולצות לשרת את המדינה. "המלך העירום החליט שבימים אלה גם הפמליה שלו כבר לא צריכה ללבוש בגדים", עקץ פולוחין את פוטין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker