משבר הרובל מתפשט: תורים בבנקים ובחנוית בבלארוס; הממשלה חסמה אתרי חדשות

הרובל הבלארוסי איבד מחצית מערכו מתחילת השנה בעקבות התלות ברוסיה; התושבים מיהרו למשוך כספם: "נהפכנו לבני ערובה של רוסיה"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מאיים להתפשט למדינות השכנות. נפילת הרובל הובילה בשבוע שעבר לצניחת הרובל הבלארוסי, והרשויות במדינה מיהרו בתגובה להרגיע אנשים שלא להיבהל ואסרו באופן מיידי על העלאת מחירים, גם של מוצרים מיובאים. בנוסף, נחסמו בסוף השבוע במדינה אתרי חדשות וחנויות מקוונות באינטרנט.

חברת החדשות BelaPAN, אשר מנהלת את אתרי החדשות העצמאיים Belapan.by ו-Naviny.by, דיווחה כי שני האתרים נחסמו ביום שבת ללא שום אזהרה מוקדמת. אתרים עצמאיים נוספים נחסמו בסוף השבוע. חסימת האתרים החלה ביום שישי, אז גם הודיעה ממשלת בלארוס כי מס זמני של 30% יוטל על כל הרכישות של מט"ח והודיעה ליצואניות להמיר מחצית מהכנסותיהן הזרות למטבע המקומי.

ממשלת בלארוס הודיעה על איסור להעלות את מחיריהם של מוצרי צריכה והורתה ליצרניות מוצרי חשמל להאיץ את המשלוחים ולשמור על המחירים כפי שהם, ולא - בכיריהן יפוטרו. 13 אתרי אינטרנט של חנויות נחסמו בשבת משום שהעלו מחירים או הציגו אותם בדולרים, כך אמרה סגנית שר המסחר אירינה נרקביץ' לאתר אינטרפקס.

הרובל הבלארוסי איבד מחצית מערכו מאז תחילת השנה, לאחר שנפגע קשות מנפילתו של הרובל הרוסי בשל התלות הרבה שיש לכלכלת בלארוס בשכנתה. 92% מהעסקות בין חברות מרוסיה ובלארוסיה מתבצעות ברובל רוסי. כלכלת בלארוס כבר סבלה בשנים האחרונות מלא מעט משברים. ב-2009 היא נפגעה קשות בעקבות המשבר הכלכלי העולמי וקיבלה סיוע בסך 3.5 מיליארד דולר מקרן המטבע הבינלאומית. ב-2011 שוב נקלעה למשבר כלכלי חמור שבמהלכו איבד המטבע המקומי יותר ממחצית מערכו מול הדולר.

נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקוצילום: רויטרס

נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו התלונן בשבוע שעבר כי בלארוס הפסידה כמיליארד דולר בגלל נפילת הרובל, והודיע על תקופה של צמצום החל מינואר.הוא הודה כי כלכלת בלארוס ספגה מכה קשה, אך התעקש כי ניתן לייצב אותה בתוך חצי שנה, "לא משנה מה יקרה". את האזרחים הוא הזהיר: "אל תרוצו כמו מטורפים לחלפני הכספים ואל תמירו רובל במטבע זר, כי יהיו לכך השלכות".  

לוקשנקו ביקר ביום ראשון בקייב בניסיון לחדש את השיחות לפיתרון הסכסוך באוקראינה. בכיר באוקראינה אמר כי לוקשנקו ביקש גם להשתמש בביקור לבניית גשרים להפחתת התלות של ארצו ברוסיה, שהולכת ונהיית מבודדת יותר ויותר. "חשוב שלא נקפוץ אחרי רוסיה למצולות".

הבלארוסים עמדו בימים האחרונים במשך שעות בתורים כדי להוציא את פיקדונותיהם מהבנקים לפני שאלה יטילו הגבלות על משיכה, ובחלק ממכונות משיכת הכסף אזלו הרובלים הבלארוסים. בעקבות זאת הוקם גם אתר שחור בשם , שמאפשר למשתמשים לקנות ולמכור דולרים ויורו. בעוד ששער החליפין של הרובל הבלארוסי בבנק המרכזי היה 10,900 רובל לדולר, באתר הוא הגיע לרמה של 17 אלף רובל לדולר.

מינסק, בירת בלארוסצילום: אי–פי

“נהפכנו לבני ערובה של רוסיה", אמרה נדז'דה גורבילבה, ספרנית בת 45, לאתר דויטשה ולה. היא הוסיפה כי המתינה במשך שעות בתור כדי לקנות מטבע זר. "אנחנו מתכוננים לגרוע מכל".

מדפי החנויות התרוקנו לאחר שאנשים ביקשו לנצל את כספם לפני שערכו יירד עוד יותר ולאגור מוצרים מתוצרת חוץ. בחנות כלבו מרכזית במינסק השתרך תור ארוך של אנשים שביקשו להוציא את חסכונותיהם ולרכוש כל דבר - מטלוויזיות ועד סטים לפונדו. "אנחנו חייבים לעשות משהו עם הרובלים הבלארוסים האלה", אמרה מורה בשם אלה לסוכנות הידיעות AFP.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker