מכה לחברות האנרגיה: מדינת ניו יורק החליטה לאסור על קידוחי פראקינג

דו"ח ממשלתי שפורסם אתמול קבע כי קידוחי הנפט והגז בשיטת השבירה ההידראולית מהווים סיכון בריאותי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מדינת ניו יורק תאסור על קידוחי שבירה הידראולית (פראקינג), לאחר שדו״ח לו ציפו זמן רב קבע כי שיטות הפקת הנפט והגז החדשות מהוות סיכון בריאותי, לפי דברים שמסר משרדו של המושל אנדרו קואמו ביום רביעי.

המפקח על הסביבה במדינת ניו יורק, ג׳וזף מרטנס, אמר בפגישת קבינט כי הוא יוציא צו בתחילת השנה הבאה האוסר על קידוחי פראקינג, שהיו תחת הקפאה במדינה מאז 2008. ברגע שזה יקרה תצטרף ניו יורק לורמונט בתור המדינה היחידה שאוסרת לחלוטין על פראקינג.

ההחלטה שמה קץ לויכוח נוקב בניו יורק בנוגע ליתרונות והחסרונות של פראקינג - שיטה שכוללת שאיבת מים, חול וכימיקלים לתוך באר במטרה להפיק נפט או גז. רבים במדינה סברו כי הקידוחים הם משאב כלכלי חשוב, בעוד אחרים טענו כי הם מסוכנים מדי. 

אתר קידוח גז באזור פצלי מרסלוס בפנסילבניה. 3,000 בארות המכילות קרוב ל־14 טריליון ‏(אלף מיליארד‏) מ”ק של גז טבעי צילום: בלומברג

המפקח על הבריאות במדינה, האוורד צוקר, אמר כי אין מידע מדעי מספק כדי לקבוע שקידוחי פראקינג בטוחים לציבור. ״הסיכונים הפוטנציאליים גדולים מדי, ולמעשה אפילו לא ידועים במלואם, ולהסתמך על המידע המוגבל שזמין כיום יהיה רשלנות מצידי״, אמר צוקר. 

ניו יורק יושבת על גבי חלק מפצלי מרקלוס, ממרבצי הגז הטבעי הגדולים ביותר בארה״ב. ההחלטה הינה מכה לחברות האנרגיה, שחיכו במשך שנים לנצל את אלפי הדונמים של קרקע שהם שכרו במקום.

תעשיית הנפט והגז מתחה ביקורת מיידית נגד קואמו על ההחלטה. קארן מוריאו, העומדת בראש מועצת הנפט של מדינת ניו יורק, הגדירה את ההחלטה מהלך פזיז שימנע יצירת אלפי מקומות עבודה ומאה מיליון דולר בהכנסות. ״החלטנו להמשיך ולהיאבק על ההטבות האלה בניו יורק״.

ארגוני סביבה, מנגד, הכתירו את קואמו כמוביל לאומי בסוגיה. ״אנחנו מקווים שהמנהיגות הנחושה שהפגין המושל קואמו תתן אומץ לנבחרי ציבור ברחבי המדינה והעולם״, אמרה דבורה גולדברג, עורכת דין מטעם ארגון Earthjustice.

קואמו, שהשיב לשאלות עיתונאים, אמר כי ההחלטה אם לאפשר סוג כזה של קידוח בניו יורק היתה נתונה לשיקולו של המפקח על הסביבה מרטנס. הוא הוסיף כי זאת ״כנראה היתה הסוגיה הכי טעונה שאי פעם חוויתי״, יותר מנישואים חד מיניים, הגבלת נשק ועונש מוות.

הפגנה נגד פראקינג בקולורדו ספרינגס לפני ישיבה במועצת מחוז אל פאסו בקולורדו בעניין. לא ברור האם שפע הגז הוא בעיה או פתרוןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker