הבנק הפדרלי צופה העלאת ריבית איטית יותר בארה"ב

הבנק המרכזי זנח את נוסח הודעתו בחמש השנים האחרונות לפיו יותיר את הריבית ברמתה האפסית הנוכחית למשך "פרק זמן ניכר"; הנוסח החדש: "נהיה סבלניים בהחלטה מתי להעלות הריבית"

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבנק הפדרלי הודיע היום כי ינהג בסבלנות בבואו לקבוע את עיתוי העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז שנת 2006, וזנח את נוסח הודעתו בחמש השנים האחרונות לפיו יותיר את הריבית ברמתה האפסית הנוכחית למשך "פרק זמן ניכר".

"הוועדה מעריכה כי תוכל להיות סבלנית בבואה להתחיל ליצור נורמליזציה במדיניות המוניטרית", נאמר בהודעת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שפורסמה היום.  

על אף זניחת הנוסח הקודם של ההודעה לפיו בכוונת הבנק להותיר את הריבית בארה"ב ברמתה האפסית הנוכחית במשך "פרק זמן ניכר" - הנוסח שנכלל בהודעות הבנק המרכזי מאז חודש מארס 2009 - הנוסח החדש של ההודעה עקבי ביחס לנוסח הקודם, מסר הבנק הפדרלי. "הוועדה רואה תחזית זאת כקונסיסטנטית עם הודעתה הקודמת לפיה הריביות צפויות להישאר קרובות לאפס לפרק זמן ניכר".

מרבית בכירי הבנק הפדרלי עדיין צופים כי העלאת הריבית בארה"ב תתחיל במהלך שנת 2015, אם כי שיעור העלאת הריבית הצפוי מתון יותר מכפי שהעריכו בעבר. הריבית בארה"ב צפויה לטפס בשנה הבאה מרמתה האפסית הנוכחית לרמה של 1.125%, לפי תחזית בכירי הבנק המרכזי, לעומת תחזית קודמת לריבית ברמה של 1.375%.

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן
יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילןצילום: אי־פי

הבנק הפדרלי הותיר את הריבית בשפל הנוכחי של 0%-0.25% זה שש שנים, והפעם האחרונה בה העלה את הריבית היתה בשלהי יוני 2006.

הבנק הפדרלי העריך היום כי נמשך השיפור במצב שוק העבודה. "היקף הניצול הנמוך מהרצוי של משאבי עבודה ממשיך להצטמצם", נאמר בהודעת הבנק הפדרלי. גם כאן הוכנס שינוי בנוסח ההודעה, ונזנח הביטוי "הדרגתי" שהתייחס להתאוששות שוק העבודה בהודעות קודמות.

הבנק הפדרלי, שבראשו עומדת היו"ר ג'נט ילן, העריך היום כי הלחצים האינפלציוניים בארה"ב ימשיכו להיחלש בשנת 2015 בעקבות נפילת מחירי הנפט, אולם לא הכניס שינויים משמעותיים בתחזית האינפלציה לטווח הארוך. "הוועדה ממשיכה לעקוב מקרוב אחרי ההתפתחויות בתחום האינפלציה", נאמר בהודעת הבנק הפדרלי, שהעריך כי האינפלציה צפויה לטפס בהדרגה לרמה של 2%.

הודעת הבנק הפדרלי היום לא כללה התייחסות למשבר בשווקים העולמיים שהתעורר עקב נפילת מחירי הנפט ומשבר המטבע של רוסיה.

ילן: לא נעלה את הריבית בשתי הפגישות הקרובות

במסיבת עיתונאים שערכה יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, לאחר פרסום הודעת המדינות של הבנק, אמרה ילן כי ספק אם הבנק המרכזי יתחיל להעלות את הריבית בשתי ישיבותיו הקרובות. ישיבתו הבאה של הבנק הפדרלי תתקיים בשלהי ינואר, והבאה אחריה באמצע חודש מארס. מכאן שעל פי דבריה של ילן, המועד הראשון האפשרי להעלאת הריבית יהיה ישיבת הבנק באפריל.

ילן הוסיפה כי קיים מגוון דעות בוועדת השוק הפתוח של הבנק ביחס לעיתוי תחילת העלאת הריבית, וציינה כי ההחלטה על העלאת הריבית תהיה תלויה בנתוני מקרו כלכליים שיפורסמו בהמשך. עוד אמרה כי ספק אם העלאת הריבית תתבצע בצעדים קטנים כפי שהיה בשנים 2004-2006.

לדבריה, הבנק המרכזי עשוי להעלות את הריבית גם בישיבה שאחריה לא מתוכננת מסיבת עיתונאים. הבנק הפדרלי מקיים מסיבות עיתונאים לסירוגין לאחר ישיבותיו.

ילן התייחסה בדבריה גם לנפילת מחירי הנפט, ואמרה כי מדובר בסך הכל בהתפתחות חיובית מבחינת כלכלת ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker