נילס פראטלי, גרדיאן
פרשנות

אם כמה ספקולנטים ייכוו, כולם יראו שאנחנו רציניים. זו החשיבה מאחורי העלאת הריבית החדה שביצע הבנק המרכזי של רוסיה בחשכת הליל, מ-10.5% ל-17%. כפי שעשה נורמן למונט, שהיה שר האוצר הבריטי ביום רביעי השחור בבריטניה ב-1992, האתגר הוא לשמור על אמינות. יום שני האדום, הכינוי לארועי שוק המט"ח הרוסי השבוע, עשוי לגרום בעיה דומה.

אפשר להבין את רצון הרשויות ברוסיה לעשות דבר-מה. הרובל צנח כמעט ב-10% ביום שני, מה שמעיד על אובדן אמון אל מעבר לצניחה במחירי הנפט. הממשל הרוסי נראה חלש אל מול הידוק הסנקציות המערביות, והכלכלה נתונה לחסדי שוקי המט"ח העולמיים.

החלופות להעלאת ריבית היו בלתי אפשריות. לא לעשות כלום – כלומר, לתת לרובל לצנוח עד למחיר השוק שלו – היה רק מזמין עוד ירידות. ככל שהמטבע נחלש, האינפלציה ברוסיה גדלה. מיתון בשווי 3% מהתמ"ג היה עלול להפוך למיתון בשווי 5% מהתמ"ג, או גרוע מכך.

ממשל פוטין יכול היה גם להטיל הגבלות על המטבע. אך מה הטעם? הגבלות נוספות פשוט היו יוצרות פאניקה, ולא ברור שהיו עובדות, כיוון שברוסיה תמיד יש דרכים לעקוף את החוק. כך שהעלאת ריבית הייתה הדרך היחידה להעביר מסר ברור.

פוטין. לא מתרגשצילום: אי־פי

אך האם המסר אמין מספיק? המחיר של שיעור ריבית בגובה 17% לאורך זמן הוא הרס חלק גדול מהכלכלה המקומית. בבריטניה ב-1992, ג'ורג' סורוס ושות' ידעו שממשלת השמרנים לא תהיה מוכנה להמיט חורבן על מחזיקי המשכנתאות הבריטיים לשם יציבות שער המט"ח מול גרמניה.

יש להניח כי סף הכאב של הרוסים תחת שלטון פוטין גבוה יותר. אך ריבית של 17% דורשת התאוששות מיידית של הרובל, אחרת העלאת הריבית נראית מגוחכת. האפשרות האחרת היחידה של הבנק המרכזי היא חזרה לשימוש ביתרות המט"ח לשם חיזוק המטבע – טקטיקה שתוצאותיה לא יותר ודאיות.

עד כה, המגזר הפיננסי ראה בירידת הרובל חסרת רלוונטיות במונחי שוק. קריסה בכלכלה הרוסית נחשבה קטנה מכדי לשנות משמעותית את תחזית הכלכלה העולמית. משקיעים העדיפו להתחשב ביתרונות הרבים של מחיר נפט נמוך. אך תיאוריה זו זקוקה כעת לאימות. ריבית של 17% מדגימה את הלחץ הרב המוטל על משטר פוטין הבלתי צפוי. עם הירידה במחיר הנפט, הרתיחה הגיאופוליטית עולה מדרגה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker