הרובל ממשיך לצנוח ב-8% למרות העלאת ריבית של 6.5%

הרובל, שזינק מוקדם יותר ב-10%, צונח כעת ושם קץ לתקוות הבנק המרכזי כי העלאת ריבית מפתיעה וחריפה תבלום נפילתו

מיכל רמתי
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל רמתי
סוכנויות הידיעות

הבנק המרכזי של רוסיה העלה ביום שלישי לפנות בוקר את הריבית במפתיע ובחדות ל-17%, מרמה של 10.5%, בניסיון לבלום את קריסת הרובל, שצנח ביום שני בכ-13%. עד כה השנה העלה הבנק את הריבית ב-11.5%, וההעלאה של יום שלישי הייתה החדה ביותר מאז 1998, בעת משבר החוב של רוסיה. התגובה המיידית של השוק הייתה חיובית, והרובל זינק יותר מ-10% מיד לאחר ההודעה, אך בהמשך היום נחלש הרובל מחדש ונסחר בשפל כל הזמנים. עד כה השנה נחלש הרובל ב-49%.

הבנק המרכזי גם הגדיל את הסכום המירבי של מט"ח שהוא מספק לבנקים המרכזיים באמצעות מכרזי רכישה חוזרת של מט"ח ל-28 ימים – מ-1.5 מיליארד דולר ל-5 מיליארד דולר. הבנק המרכזי אמר כי על מנת לחזק את יעילות ההלוואות המוניטריות שמגובות בנכסים לא סחירים, יינתנו ערבויות בריבית משתנה למשך 2-549 ימים.

יש משקיעים שראו בהעלאת הריבית סימן חיובי המאותת על כך שהבנק המרכזי רציני בכוונותיו. "זהו בהחלט צעד בכיוון הנכון. שיעור הריבית הריאלי (מותאם לאינפלציה), הוא כעת 7%-8%, חיובי משמעותית" אמר חורחה מריסקל, סמנכ"ל השקעות שווקים מתעוררים ב-UBS וולת מנג'מנט בניו יורק. "זה צפוי להקשות על הימור בחסר (שורט) נגד הרובל. אני חושב שזה מראה שהם באמת חוששים ממהירות הצניחה של הרובל", הוסיף.

אך אף שהרובל מתחזק כעת, אנליסטים מעריכים כי העלאת הריבית לא תספיק לייצוב הרובל בטווח הארוך יותר. בלוג הפיננסים זירוהדג' מביא ציטוטים מאנליסטים בסיטי ובג'יי.פי מורגן, לפיהם סוחרי המט"ח בבנקים אינם מתרגשים.

"מרבית השחקנים בשוק מסתכלים על העלאת הריבית של רוסיה מ-10.5% ל-17% ואומרים "וואו". אך כאשר דיברנו עם אחד מסוחרי הרובל הבכירים שלנו, הוא אמר כי המהלך אינו אגרסיווי דיו לטווח הבינוני. 'העלאת הריבית ל-17% לא תספיק לבלימת מטבע שיכול לצנוח 10% ביום אחד' אמר, אך ציין כי ההעלאה עשויה להעניק לרובל מרווח נשימה של כמה ימים", ציטט זירוהדג' את סיטי.

"מהלך החירום הזה מרמז לנו כי המעבר של משקי בית להפקיד בדולרים גדל משמעותית, ובטווח הקרוב ההחלטה הלילה צפויה להאט את הביקוש הקמעוני לדולרים. אך העלאות ריבית אינן מסייעות לצמצום הביקוש לדולר מצד חברות ובנקים שצריכים להחזיר חובות דולריים. עם גישה מוגבלת לשוקי המימון הדולריים, והנפט שעדיין ממשיך לרדת, בנקים מקומיים וחברות מקומיות ממשיכות לראות את הרובל כשלישי, מה שמגביר את אגירת הדולרים שלהם. בהקשר זה, יתכן כי גם העלאת ריבית משמעותית שכזו עשויה לא להספיק לבלום את צניחת הרובל בטווח הבינוני. הבנק המרכזי צריך להכריז על חבילת צעדים מקבילים שישימו קץ לחששות ממחסור בדולרים", נכתב בהודעה של ג'יי.פי מורגן שהגיעה לידי זירוהדג'.

אפשר לראות במהלך גם ניסיון של הבנק המרכזי לבצע את המדיניות עליה הכריז בשבוע שעבר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כאשר הכריז מלחמה על ספקולנטים. פוטין התחייב להעניש ספקולנטים התוקפים את הרובל בצעדים חריפים, בנאום בו הגן על סיפוח חצי האי קרים והשווה את יריביו בזירה הבינלאומית לאדולף היטלר. "היטלר, עם רעיונותיו שונאי האנושות, עמד להחריב את רוסיה ולדחוף אותנו אל מאחורי הרי אורל", אמר פוטין במוסקווה בשבוע שעבר בנאומו השנתי לפרלמנט. "כולם צריכים לזכור איך זה הסתיים. בשנה הבאה נציין את יום השנה ה-70 לניצחון במלחמה הפטריוטית הגדולה. הצבא שלנו ניצח את האויב ושחרר את אירופה", אמר. הוא התייחס לחולשת הרובל ואמר כי "שער המטבע יכול להפוך ליעד לספקולציה פיננסית. הרשויות יודעות מיהם ספקולנטים אלה, ובאילו כלים אפשר להשפיע עליהם. הגיעה העת להשתמש בכלים אלה".

 אך לא ברור האם צעד זה מגן על הכלכלה הרוסית, שנקלעה למשבר קשה בעקבות השילוב של הסנקציות המערביות והצניחה במחירי הנפט. הבנק המרכזי צופה כעת כי הכלכלה תיקלע למיתון בשנה הבאה, וכי האינפלציה תחצה רמה של 10% עד סוף השנה הנוכחית. העלאת הריבית דוחפת את הריבית הריאלית אמנם לתחום החיובי, ולכאורה הופכת את הרובל להשקעה טובה יותר, שיכולה להניא מרוסים להמיר פקדונותיהם לדולרים, ולבלום מעט את הבריחה מהמטבע, וכן למנוע מהאינפלציה לטפס. אך היא גם מייקרת את ההלוואות במטבע מקומי כאשר הכלכלה גם כך במצב פגיע, ועשויה להחריף את המיתון.

האינפלציה הגבוהה לא רק מבריחה אזרחים רוסיים אל הדולר, אלא גם למוצרי יוקרה. מחשש כי ערך חסכונותיהם נשחק בשל האינפלציה, ממהרים אזרחים רבים לקניית מכוניות יוקרה כמו פורשה או לקסוס, וגם בקרב מי שאינם נחשבים עשירים, יש נהירה למוצרים יקרים יחסית, כמו מכוניות, מקררים, מכשירי טלוויזיה וכדומה.

הבנק המרכזי של רוסיה העלה את הריבית מוקדם יותר השנה 5 פעמים,והשקיע יותר מ-80 מיליארד דולר מיתרות המט"ח שלו בניסיון לבלום את קריסת הרובל. ההעלאה הקודמת הייתה בשבוע שעבר, ב-11 בדצמבר, ב-1%, ונגידת הבנק, אלווירה נביולינה, אמרה באותה עת כי הבנק שוקל צעדים לא סטנדרטיים לשם ייצוב הרובל.

נביולינה ספגה ביקורת חריפה ברוסיה על ניהולה את משבר הרובל. למרות עשרות מיליארדי הדולרים שהושקעו בבלימת נפילתו, הצניחה נמשכת, וגם העלאות הריבית התכופות לא סייעו במאומה. נביולינה סובלת גם מחשדנות מסויימת בשל קרבתה לפוטין, שבממשלו עבדה במשך 6 שנים לפני מינויה לבנק המרכזי בשנה שעברה, ולכן אינה נחשבת עצמאית לחלוטין. העלאות הריבית החדות כעת מגיעות לאחר שהבנק הודיע כי נואש מהתערבות בשוק וניסיון לחזק את הרובל באמצעות שימוש ביתרות המט"ח שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker