אירופה מתאוששת, ארה"ב וסין מאטות - ובישראל מחירי הדירות ממשיכים לעלות

דירוג "גלובל פרופרטי גייד": ישראל במקום השמיני מבחינת עליית מחירי הבתים ■ דובאי רשמה את הזינוק החד ביותר ■ צפו בדירוג המלא

רונית דומקה
רונית דומקה

שוק הנדל"ן העולמי התחזק ברבעון השלישי של 2014, עם התאוששות מפתיעה באירופה והאטה בשווקים באסיה, כך עולה מדירוג מחירי הבתים הרבעוני של המגזין "גלובל פרופרטי גייד". בישראל המשיכו המחירים לעלות, והיא דורגה כשוק הנדל"ן השמיני בחוזקו בעולם.

המחירים בישראל עלו ברבעון השלישי ב-6.43% בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה, בחישוב ריאלי אשר מותאם לאינפלציה, וב-2.37% בהשוואה לרבעון השני. בחישוב נומינלי עלו מחירי הבתים בישראל ב-6.43% לעומת הרבעון המקביל, אשר בו הם עלו בשיעור חד יותר של 8%.

המדינה שבה נרשמה העלייה החדה ביותר היתה דובאי, עם זינוק של 24% במחירים ברבעון השלישי. עם זאת, זוהי האטה לעומת עליה של 33.3% ברבעון השני של השנה ושל 32% ברבעון הראשון. במגזין מציינים כי הסיבה לכך היא צעדים שנקטה הממשלה לצינון שוק הנדל"ן.

ב-30 מבין 39 שוקי הדיור שנכללו במדד עלו מחירי הבתים ברבעון השלישי, לפי הנתונים הריאליים. הנתונים הנומינליים הראו על עליה במחירי הבתים ב-32 מדינות, בעוד שבשבע מדינות נרשמה ירידה.

ארבעה מבין חמשת שוקי הנדל"ן החזקים ביותר במדד של "גלובל פרופרטי גייד" היו באירופה - אסטוניה, אירלנד, בריטניה וטורקיה. ב-17 מדינות באירופה נרשמו ברבעון השלישי של 2014 ביצועים חזקים יותר לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. עם זאת, ספרד ויוון עדיין לא התאוששו ומחירי הבתים בהן ירדו. גם ברוסיה המחירים ירדו על רקע היחלשות המטבע ומצבה הרעוע של הכלכלה. אוקראינה היתה שוק הנדל"ן החלש ביותר, עם ירידה שנתית של 36.6% במחירים.

אף שבמדינות כמו ארה"ב, ברזיל, ניו זילנד וכמה מדינות באסיה, המחירים המשיכו לעלות ברבעון שעבר, חלה האטה בקצב עליית המחירים. בארה"ב עלה מדד מחירי הבתים קייס-שילר ב-3.08% לעומת הרבעון המקביל, לעומת עליה של 4.12% ברבעון הקודם ושל 9% ברבעון האחרון של 2013.  

בערים הגדולות בסין ובהונג קונג, שבשנה שעברה עוד הובילו את הדירוג של "גלובל פרופרטי גייד", נרשמו ירידות, בעיקר בגלל צעדי הממשלה לצינון שוק הנדל"ן. בבייג'ין ירדו המחירים ברבעון השלישי ב-4.1%, לאחר זינוק של 14.3% ברבעון המקביל בשנה שעברה. בהונג קונג עלו המחירים ב-1.6%, לעומת זינוק של 7.8% ברבעון המקביל ב-2013.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker