"האיראנים שיכללו את יכולות הסייבר ומנסים להרוס תשתיות מרחוק"

ה-FBI הפיץ מסמך בין חברות בארה"ב שמזהיר ממעורבות איראנית במתקפות האקרים שעשויות למחוק את כל המידע מהשרתים - ולהשבית חברות תשתית חשובות

רויטרס
סוכנויות הידיעות
רויטרס
סוכנויות הידיעות

הבולשת הפדרלית בארה"ב (FBI) הזהירה חברות בארה"ב מפעילות האקרים מתוחכמת של איראנים בארה"ב נגד חברות ביטחוניות, חברות אנרגיה ומוסדות חינוך, כך עולה ממסמך חשאי שפורסם.

הפעלות דומה לזו שהזהירה מפני לפני כשבועיים חברת אבטחת הסייבר סיילאנס, שטענה כי יעדי ההאקרים הם חברות תשתית בכל העולם. סיילאנס אמרה כי היא חשפה יותר מ-50 קורבנות ב-16 מדינות, ובהן ארה"ב.

הדו"ח החשאי של FBI שנחשף ביום שישי ברויטרס, מספק פרטים טכניים על תוכנת הנוזקה שבה השתמשו במתקפות הסייבר כדי לסכל את מתקפות ההאקרים. במסמך גם מבקשת ה-FBI ליצור עמה קשר אם קיים חשש שהם היו קורבנות לפריצה.

מנכ"ל סיילאנס, סטיוארט מקליור אמר כי האזהרה של FBI מצביעה על כך שהפעילות ההאקינג האיראנית עשויה להיות הרבה יותר גדולה ממה שהצליחה החברה שלו לחשוף. "זה מדגיש את הנחישות האיראנית לפגוע בתשתיות קריטיות חשובות", הוא אמר.

צילום: רויטרס

במסמך האזהרה של FBI נכתב כי ההאקרים מבצעים את המתקפות שלהם משתי כתובות IP שבאיראן, אבל לא קושרות את התוקפים לממשלה בטהרן. בסיילאנס אומרים כי הם מאמינים שממשלת איראן עומדת מאחורי המתקפות האלה – טענה שאיראן מכחישה בתוקף.

גורמים רשמיים ב-FBI לא סיפקו מידע נוסף, אבל אמרו כי הבולשת מעבירה באופן שוטף מידע לחברות פרטיות עם עצות שיעזרו להן להדוף איומי סייבר. בפנטגון ובסוכנות לביטחון לאומי לא הגיבו לדברים.

איראן הגדילה באופן משמעותי את ההשקעה שלה ביכולות הסייבר מאז 2010, שאז נפגעה תוכנית הגרעין שלה מתולעת המחשב סטוקסנט, ובמדינה מאמינים כי בפיתוחו היו מעורבות ארה"ב וישראל. מומחי סייבר שחוקרים את מתקפות הסייבר אומרים כי קיימות ראיות שההשקעה האיראנית משתלמת.

"הם טובים ויש להם הרבה כישרון במדינה", אומר דייב קנדי, מנכ"ל חברת טרסטדסק (TrustedSEC) "הם ללא ספק איום רציני, אין שאלה בכך".

ההאקרים האיראנים מואשמים יותר ויותר במתקפות סייבר מתוחכמות. ביום חמישי פורסם ב"בלומברג ביזנסוויק" כי האקרים איראנים היו אחראיים למתקפת ההאקרים ההרסנית על מפעילת בתי הקזינו לאס וגאס סנדס, שהשביתה אלפי שרתים אחרי שמחקה מהם את כל המידע בעזרת נוזקה. בפרסום נכתב כי ההאקרים רצו להעניש את מנכ"ל החברה, שלדון אדלסון, בגלל דברים שאמר כי יש להפציץ את איראן.

בתחילת דצמבר הפיצה ה-FBI מסמך אזהרה בין חברות אמריקאיות שבו נכתב כי האקרים השתמשו בנוזקה כדי להפעיל מתקפות סייבר הרסניות בארה"ב. מומחי אבטחת סייבר אומרים כי הנוזקה שעליה מדברת ה-FBI זו אותה אחת שפגעה באולפני סוני בסוף החודש שעבר. מתקפות כאלה בוצעו בעבר באסיה ובמזרח התיכון, אבל עד כה לא דיווחו על מתקפות בארה"ב. הדו"ח של FBI לא אמר כמה חברות נפגעו מהמתקפה הקטלנית. פיתוח הנוזקה שפגעה באולפני סוני יוחס לצפון קוריאה – ולא לאיראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker