רגע ההכרעה של שינזו אבה - גלובל - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רגע ההכרעה של שינזו אבה

ראש ממשלת יפן נבחר בניצחון סוחף בסוף 2012, אך עד כה לא ביצע רפורמות שהבטיח ושנחוצות לכלכלה היפנית ■ יש לו הזדמנות בבחירות לבית התחתון של הפרלמנט שמתקיימות היום

אין כמעט ספק ששינזו אבה, ראש ממשלת יפן, תופש את עצמו כמנהיג עם משימה היסטורית. בראיון ל"אקונומיסט" הוא נזכר במהפכנים ממחוז הולדתו ימאגוצ'י, שבשנות ה-60 של המאה ה–19 הפילו את המשטר הישן והפכו את יפן למעצמה תעשייתית. לטענתו, כיום - כמו בעבר - יפן נאלצת לבצע רפורמות כדי להוביל בתחרות העולמית. וכמו אז, יריביו מבית מאוחדים. "יפן היתה זקוקה אז לשינוי מרחיק לכת, ואבות אבותיי סיכנו את חייהם כדי להשיגו - גם אם הרפורמה לא בהכרח זכתה בתמיכת הרוב", הוא אומר.

תומכיו של אבה הופתעו לגלות כמה מעט הון פוליטי הוא השקיע בתוכניתו הכלכלית. לאחר ניצחון סוחף בבחירות בדצמבר 2012, הוא שילהב את יפן עם תוכנית "שלושת החצים" שלו: הרחבה מוניטרית, הגדלת ההוצאה הציבורית ורפורמות נרחבות במשק היפני המאובן. אבה אולי מפגין היפראקטיביות - עם טיסות לעשרות מדינות במעין מתקפה דיפלומטית - אך הוא הרבה פחות נמרץ בהעברת הרפורמות בשוק, שאותן הבטיח פעם אחר פעם.

כיום הוא זקוק שוב למנדט מצד הבוחרים כדי ליישם את תורתו הכלכלית, המכונה "אבנומיקס", אפילו שממשלתו נהנית מרוב ברור בדיאט (הפרלמנט היפני). הבחירות המזורזות שעליהן הכריז לבית התחתון של הפרלמנט מתקיימות היום, ונערכות לאחר רצף של חדשות רעות שהעבירו את ממשלתו למגננה.

רויטרס

הכלכלה היפנית עדיין מתקשה, לאחר העלאת המע"מ באפריל מ–5% ל–8%, שפגעה בהוצאות משקי הבית. ירידה בתמ"ג בשני הרבעונים האחרונים פירושה כי יפן נמצאת במיתון טכני, ונתונים מתוקנים שפורסמו בשבוע שעבר הראו כי הכלכלה הצטמצמה ב–1.9% ברבעון השלישי, יותר מהצפוי.

מדד הליבה של המחירים לצרכן, שאינו כולל את מחירי האנרגיה והמזון, ירד ל-0.9% באוקטובר. הוא עשוי לרדת עוד יותר, כתוצאה מהצניחה במחירי הנפט בעולם. נתון זה מעיד כי החץ המוניטרי של אבה נפל רחוק מהמטרה - יעד של 2% אינפלציה ב–2015–2016 - גם לאחר סבב נוסף של הרחבה שהוכרז בסוף אוקטובר.

בדצמבר סיפקה סוכנות דירוג האשראי מודי'ס תזכורת לא רצויה לנטל החוב האדיר של יפן, שכעת נמצא ברמה של 240% מהתמ"ג, והורידה את דירוג האשראי של המדינה. זאת, בתגובה למהלך של אבה בנובמבר - עיכוב העלאת מע"מ נוספת, מ–8% ל–10%, שנועדה להתבצע בשנה הבאה.

האבטלה ביפן ירדה לרמה נוחה של 3.5%, אך הפופולריות של אבה צונחת. יפנים מחוץ לערים הגדולות מתלוננים כי איכות חייהם לא השתפרה - ואף ירדה. העלאות השכר לא עמדו באינפלציה, והין החלש ייקר את היבוא. גם העושר אינו מתחלק בצורה שווה במדינה.

עם זאת, מפלגות האופוזיציה נמצאות במצוקה כה גדולה, עד כי המפלגה הליברל־דמוקרטית של אבה (LDP) צפויה לסחוף את הבוחרים ולא לאבד יותר מדי מקומות בבית התחתון רב העוצמה. יחד עם קומייטו, המפלגה השותפה בקואליציה, ל–LDP יש רוב, עם שני שלישים מ–480 המקומות בבית התחתון. אם אבה לא יאבד יותר מ–20–25 מושבים, כפי שחוזים אנליסטים, יריביו יתקשו לקרוא עליו תיגר.

תשוקה ישנה 
לשנות את החוקה

האם עם מנדט חדש ייקח אבה סוף־סוף את הרפורמות ברצינות? שוב ושוב הוא נמנע ממאבק על צעדים קשים. לא נדרשו מחאות ציבוריות או שביתות כדי לאלץ אותו לסגת - הספיק איום במאבק עם פקידים ובעלי עניין. למשל, כאשר הממשל נתקל בהתנגדות לשינוי החוקים על שעות נוספות, המעודדים עובדים לעבוד שעות רבות בחוסר יעילות, הוא הגיב ביישום החוקים אך ורק על העובדים שמצבם הטוב ביותר.

יש מי שחושדים כי הסיבה לנסיגה של אבה מהרפורמות היא הסחת דעת מצד תשוקה נושנה שלו - שאותה אולי ירש מסבו, נובוסוקה קישי, ראש הממשלה לאחר מלחמת העולם השנייה - לשנות את החוקה שוחרת השלום של יפן, שאותה אולצה להעביר ב–1946 על ידי האמריקאים. הוא רוצה לפרש מחדש את החוקה, כדי להתיר ליפן לסייע לבעלות בריתה אם הן מותקפות.

השינוי המוצע אינו זוכה לפופולריות - ושואב אנרגיות מהממשל. יש אנליסטים המאמינים כי כנצר למשפחה פוליטית ידועה, לאבה אין את הזדון והכוח הדרושים כדי ללכת נגד LDP השמרנית, שבמלותיו של אחד מחבריה, "אינה מבינה את החץ הראשון (הרחבה מוניטרית), אוהבת את השני (הגדלת הוצאות הממשל) ושונאת את השלישי (רפורמות כלכליות)".

למען ההגינות, יש תחומים שבהם אבה דווקא היה נועז. מאמציו לאלץ חברות לאמץ מינהל גמיש ושקוף יותר כבר מתחילים לשאת פרי. מאמציו לשפר את מעמדן של נשים בשוק העבודה מראים סימנים לשינוי הסקסיזם הנפוץ במדינה. בסתיו 2015, עיריית אוסקה צפויה לאפשר לאלפי עובדים פיליפינים וממדינות נוספות לסייע למשפחות בטיפול בילדים ובעבודות הבית, בתוכנית שהממשל מתכוון להעתיק לאזורים נוספים ביפן.

יש סיבות להאמין כי אבה מתכוון, כפי שהבטיח ל"אקונומיסט", לקדם רפורמות מבניות לאחר הבחירות. לעתים הוא נשמע כמו רדיקל אמיתי: עם התחייבות לעידוד ניידות בשוק העבודה הנוקשה, לשים קץ לבזבוז בשירותי הבריאות, לפתוח את שוק החשמל ולנער את רשת הקואופרטיבים החקלאיים המונופוליסטית.

הרפורמה החשובה ביותר נדרשת בשוק העבודה. בתקופת הצמיחה המהירה הרחוקה של יפן, חברות שהתחרו על עובדים מוכשרים ניסו במכוון למנוע מהם לעבור ממשרה למשרה. האיגודים עדיין נצמדים להגנות חזקות על עובדים, ויש מעין איסור על פיטורים: שופטים יכולים להתבסס על תקדימים כדי למנוע פיטורים, אם הם נתפשים כנעדרי "אישור חברתי".

כדי לעקוף מגבלות, חברות רבות מגייסות יותר ויותר עובדים זמניים, שעליהם לא חלות הגנות אלה. השיעור הגובר של עובדים במשרות זמניות - כמעט 40% מהמועסקים כיום, הוא בעל השפעות מרחיקות לכת. גברים צעירים במשרות זמניות נוטים פחות להקים משפחות, מה ששומר על שיעור הילודה הנמוך ביפן. יש מי שבשל אי־הנחת שלהם מצטרפים לימין הקיצוני, מה שמוסיף להחרפת היחסים בין יפן לשכנותיה.

מה הסיכוי שאבה יבצע רפורמה בשוק העבודה? במשרד העבודה, לפי דיווחים, יש ועדה שבוחנת את השימוש בפיצויי פיטורים - מנהג שכיח במדינות מפותחות. זה ידרוש שינוי במערכת קצבאות האבטלה. כיום, מפוטרים מקבלים פחות מבמדינות עשירות אחרות ולמשך זמן קצר יותר. שינוי יעודד חברות להציע משרות קבועות יותר.

אבה חושב שלמעמדו כרפורמטור תתרום חתימה מוקדמת על הסכם הסחר שמובילה ארה"ב באסיה (TPP). אם זה יקרה, התרומה לכלכלת יפן עשויה להיות אדירה, בין היתר הודות להורדת מכסי המגן על יבוא. מבחן נוסף יהיה הרפורמה בשוק החשמל, הנחוצה להורדת המחירים הגבוהים. לדברי אבה, פוליטיקאים התעלמו מהבעיה במשך עשורים, ותוכניותיו כוללות פירוק של מונופולי האנרגיה האזוריים.

אבה מקווה כי התמיכה הציבורית שבה יזכה בבחירות תסייע לו להכניע את ההתנגדות מצד קבוצות לחץ, אך יהיה קשה לאמוד את ההשפעה של תמיכה זאת. יפנים רבים מסכימים כי יש צורך ברפורמות, אך אינם מתעניינים לעומק בפרטי יישומן, וההשפעה המיידית שלהן אינה תמיד ברורה. התקשורת, מצדה, נוטה להציג את עמדותיהם של קבוצות אינטרס - כמו רוקחים, רופאים וחקלאים.

שיעור ההצבעה בבחירות צפוי להיות נמוך - אך עם או בלי מנדט, הגיע הזמן שאבה יעמוד במשימתו ויהמר על שינוי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#