"הבנקים הפכו מדינה שלמה לבת ערובה, צריך לפרק אותם לחתיכות"

סנאטורית אמריקאית יוצאת למלחמה נגד סעיף שהכניסו לוביסטים של הבנקים לחוק התקציב, שמחזיר את חילוץ הבנקים לחיקו של משלם המסים

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים44
דפנה מאור
דפנה מאור

סעיף שהסתנן לחוק התקציב האמריקאי העלה את זעמה של הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת וורן, הידועה כלוחמת בעד זכויות הצרכנים נגד כוחם המופרז של הבנקים. אתמול (ו') בקונגרס והקדישה חלק ניכר לביקורת חריפה על אחד המוסדות הגדולים ביותר בוול סטריט.

"מוסדות רבים מוול סטריט הפעילו השפעה יוצאת מגדר הרגל במסדרונות הכוח בוושינגטון, אולם סיטיגרופ התעלתה על האחרים", היא אמרה. "האחיזה שלו במדיניות וקבלת ההחלטות בזרוע הביצועית היא חסרת תקדים".

סעיף 630 בחוק התקציב מבטל את החלק ברפורמה, שלפיו הבנקים הגדולים יצטרכו להעביר את עסקות ההחלף (swap) שלהם אל חברות בנות שאינן בנקאיות. באופן כזה תחום זה של עיסוק, שנחשב בעל סיכון גבוה יותר, לא יהיה זכאי לביטוח פדרלי על חשבון משלמי המסים.

וורן קראה לקונגרס לפעול לטובת משפחות עובדות לא פחות משהוא פועל למען הבנקים. "אדוני הנשיא, חזרתי לדוכן כדי לדבר על סעיף מסוכן שחמק לתוך חוק התקציב שאותו חייבים להעביר ברגע האחרון ונועד להיטיב עם וול סטריט", אמרה. "סעיף זה יבטל חוק בשם 'האיסור על חילוץ באמצעות הממשלה הפדרלית של ישויות החלפה" – שנועד להחזיר את המצב שבו משלמי המסים יפרעו את חשבון חילוץ הבנקים הגדולים.

וורן הוסיפה: "ביקשתי ביום רביעי מהדמוקרטים לבטל את הסעיף הזה מחוק התקציב ולהגן על משלמי המסים. ביום חמישי דיברתי עם הרפובליקאים, והם אומרים שגם הם אינם אוהבים חילוץ. ולכן ביקשתי מהם להצביע באותה רוח.

"היום", אמרה וורן, "אני מגיעה הנה לא לדבר על דמוקרטים או על רפובליקאים, אלא על קבוצה שלישית שמפעילה עוצמה אדירה בוושינגטון: סיטיגרופ".

וורן נתנה כמה דוגמאות לעוצמה של סיטיגרופ:

  • שלושה מארבעת שרי האוצר האחרונים תחת נשיאים דמוקרטים היו בעלי קשרים קרובים עם סיטיגרופ. לרביעי הוצע תפקיד מנכ"ל בסיטיגרופ, אבל הוא סירב

  • סגן יו"ר הבנק הפדרלי הוא יוצא סיטיגרופ

  • תת השר לענייני חוץ במשרד האוצר הוא יוצא סיטיגרופ

  • נציג הסחר של ארה"ב וסגנו הם יוצאי סיטיגרופ

  • היו"ר הקודם של המועצה הלאומית לכלכלה בבית הלבן היה יוצא סיטיגרופ

  • יו"ר משרד ניהול ותקציב עזב ישירות לסיטיגרופ לאחר שהתפטר מהבית הלבן

  • עוד יוצא של המשרד האמור הוא בוגר סיטי – "אבל אני סופרת פה פעמיים, כי הוא גם שר האוצר הנוכחי"

במרוצת השנים, אמרה וורן, החברה הוציאה מיליארדי דולרים על לובי בקונגרס ומימון הקמפיינים של חבריה בבית הנבחרים ובסנאט. וורן סיפרה כי כתבה לסיטיגרופ ולבנקים גדולים בבקשה כי יפרטו כמה מכספי בעלי המניות שלהם הושקע במכוני מחקר שנועדו להשפיע על המדיניות הציבורית. התשובה של סיטיגרופ? שתיקה מוחלטת. "עברה שנה והם אפילו לא הכירו בכך שקיבלו את מכתבי", אמרה.

"לסיטיגרופ יש המון כסף, היא מוציאה המון כסף, והיא משתמשת בכסף הזה לגדול ולבסס את כוחה העצום. וזה משתלם".

וורן ציינה את הרווח של סיטיגרופ מהשפעתה: חצי טריליון דולר בחילוצים – יותר מכל בנק אחר; תיקון לחוק דוד-פרנק שהיה מביא לפירוקה של סיטיגרופ ושל בנקים גדולים אחרים וזכה לתמיכה דו מפלגתית נתקל בהתנגדות עצומה של אנשי וול סטריט. הם הצליחו, לדברי וורן, וכך סיטיגרופ "גדולה יותר מתמיד עכשיו. התפקיד ששיחקו בכירים במשרד האוצר בהריגת התיקון הזה לא היה עדין כלל: בכיר באוצר הודה בריאיון רקע עם המגזין "ניו וירק". הוא אמר, ואני מצטטת, 'אם היינו תומכים בתיקון הוא היה קורה'".

העם האמריקאי נגעל מחילוצים, וכמוהו דמוקרטים ורפובליקאים. ולמרות זאת אנו עומדים – חמש שנים אחרי דוד-פרנק, עם קונגרס על סף אישור סעיף שלא עושה דבר למעמד הבינוני או לבנקים קהילתיים, אלא רק מעלה את הסיכון שמשלמי המסים יצטרכו לחלץ שוב את הבנקים הגדולים.

"יש הרבה דיבורים על כך שחוק דוד-פרנק לא מושלם. יש דיבורים מצד סיטיגרופ על כך שהוא לא מושלם. הרשו לי לומר זאת לכל מי שמקשיב לי בסיטי: אני מסכימה אתכם. דוד-פרנק אינו מושלם.

"החוק היה צריך לפרק אתכם לחתיכות"

וורן המשיכה והזכירה בנאומה איך טדי רוזוולט, הנשיא בתחילת המאה ה-20, פירק את הטראסטס – הקונצרים הריאליים-פיננסיים של ארה"ב, שהיוו מונופולים בעלי כוח כלכלי עצום. "רוזוולט אמר כי צריך לפרק אותם בגלל שהכח שהם ריכזו איים על הבסיס על המערכת הדמוקרטית.

"ועכשיו הקונגרס מעביר עוד סעיף שנכתב על ידי לוביסטים עבור המקבל הגדול ביותר של כספי חילוץ בהיסטוריה של מדינתנו. והסעיף מחובר לחוק שחייב לעבור או שהממשל כולו יושבת.

"חשבו על כוח מסוג זה. מוסד פיננסי נהיה כל כך גדול ועצום בכוחו שהוא יכול להחזיק כבן ערובה ארץ שלמה. זו לבדה היא סיבה לפרק אותם. מספיק כבר.

מגדל סיטיגרופ בלונדוןצילום: בלומברג

"מספיק כבר עם אנשי וול סטריט שמקבלים תפקידי מפתח בממשל, ומספיק להעדפת מקורבים כפי שראינו בממשלה. מספיק כבר עם סיטיגרופ שמעבירה בדקה ה-90 החלטות דה רגולציה שאף אחד לא מקבל עליהן אחריות וכולם מתחרטים עליהם. מספיק כבר.

"וושינגטון כבר עובדת ממש יפה בשביל המיליארדרים והתאגידים הגדולים ועורכי הדין והלוביסטים. אבל מה עם המשפחות שאיבדו את ביתן או העבודות או חשבונות הפנסיה  בפעם האחרונה שסיטי הימרה בגדול על נגזרים והפסידה?... נשלחנו לכאן להילחם עבור המשפחות הללו – והגיע הזמן, כבר מזמן  - שוושינגטון כבר תתחיל לעבוד עבורם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker