שיתוף הלוואות הגיע לוול סטריט: שווי לנדינג קלאב נסק ל-9 מיליארד דולר

(עדכון) הסטארט-אפ האמריקאי גייס 870 מיליון דולר בהנפקה ראשונה לציבור ששיקפה לחברה שווי של 5.4 מיליארד דולר - מעל לטווח היעד; בכך הפכה לנדינג קלאב לנציגה הראשונה של מגזר החלופות להלוואות בנקאיות, שמונפקת בבורסה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת הסטארט-אפ האמריקאית לנדינג קלאב, המציעה חלופה להלוואות בנקאיות, ביצעה הנפקה ראשונה לציבור (IPO) בוול סטריט לפי שווי של 5.4 מיליארד דולר.

לנדינג קלאב נוסדה בשנת 2006 והפכה מאז לאחת השחקניות המובילות בשוק המציע ללווים דרך חלופית להלוואות הבנקאיות באמצעות קישור בין מי שיש להם כסף לבין אלה שצריכים אותו.

מניית לנדינג קלאב (סימול LC) נסקה ב-58% ביום המסחר הראשון בבורסת ניו יורק (NYSE) למחיר 23.74 דולרים - המשקף לחברה שווי שוק של יותר מ-8.5 מיליארד דולר.

החברה גייסה 870 מיליון דולר ממכירת 58 מיליון מניות במחיר של 15 דולר למניה - יותר מהיעד המקורי למכור 57.7 מיליון מניות בטווח מחיר של 12-14 דולר למניה, שקבעה החברה מוקדם יותר השבוע. טווח יעד המחירים הראשוני להנפקה היה 10-12 דולר למניה שאותו קבעה לנדינג קלאב בתחילת החודש, כאשר החברה החלה לשווק את ההנפקה.

לנדינג קלאב עצמה מכרה 50.3 מיליון מניות בהנפקה, והמשקיעים הקיימים כנען פרטנרס, קליינר פרקינס ויוניון סקוור, מכרו 7.7 מיליון מניות. הביקוש למניות בהנפקה היה גדול פי 20 מההיצע, אמרו גורמים המעורים בהנפקה לעיתון "וול סטריט ג'ורנל".

לחתמים המובילים של ההנפקה - מורגן סטנלי, גולדמן סאקס, קרדיט סוויס וסיטי - יש אופציה להגדיל את היקף ההנפקה ולרכוש ברגע האחרון מניות נוספות בהיקף שעשוי להביא את הסכום הכולל של ההנפקה למיליארד דולר.

במחיר של 15 דולר למניה, מסתכם שווי מניות לנדינג קלאב שבבעלות לארי סאמרס, שר האוצר לשעבר של ארה"ב המשמש כחבר בדירקטוריון לנדינג קלאב, ב-15 מיליון דולר. שווי מניות לנדינג קלאב שבבעלות ג'ון מאק, לשעבר יו"ר ומנכ"ל בנק מורגן סטנלי, שאף הוא חבר בדירקטוריון החברה, מסתכם ב-36 מיליון דולר. שווי 14.9 מיליון המניות שבידי מנכ"ל ומייסד לנדינג קלאב, רנו לפלאנש, הוא יותר מ-220 מיליון דולר.  

צילום: LENDING CLUB

אנליסטים של בית ההשקעות BTIG החלו היום לסקר את מניית לנדינג קלאב עם המלצת "קנייה" ומחיר יעד של 19 דולר. עם זאת, אנליסטים אחרים הזהירו כי מספר סיכונים מאיימים על החברה, בהם תחרות מצד בנקים וחברות סטארט אפ אחרות, איכות האשראי ומכשולים רגולטוריים.  

הכנסות לנדינג קלאב בתשעה החודשים הראשונים של השנה יותר מהוכפלו לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ל-144 מיליון דולר. אף כי החברה רשמה הפסדים השנה, היא היתה רווחית בשנת 2013.

מכפיל רווח כמו פייסבוק

לפי הג'ורנל, אנליסטים המעורים בהנפקה העריכו כי הכנסות לנדינג קלאב צפויות לזנק ל-800 מיליון דולר בשנת 2017, והרווח השנתי יהיה בסביבות 150 מיליון דולר. במחיר ההנפקה של 15 דולר למניה - הנתונים הכספיים הללו משקפים מכפיל רווח של יותר מ-35 - מכפיל שקרוב יותר לרמות של חברות אינטרנט כמו פייסבוק או עליבאבא, מאשר למכפילי רווח של חברות אשראי כמו ויזה או מסטרקארד, לפי נתוני FactSet.

בשמונה השנים שחלפו מאז שנוסדה, הפכה לנדינג קלאב לאחת השחקניות המרכזיות בשוק המציע ללווים חלופות לבנקים וחברות האשראי הוותיקות. החברה צברה לה מעריצים רבים בוול סטריט ובעמק הסיליקון, ובדירקטוריון שלה יושבים מלבד סאמרס ומאק, גם אנליסטית האינטרנט הנחשבת מרי מיקר.

בעקבות ההנפקה, הפכה לנדינג קלאב לנציגה הראשונה בוול סטריט של מגזר ההלוואות האלטרנטיביות, והנפקתה צפויה עשויה לעודד את מתחרותיה, בהן פרוספר מרקטפלייס הוותיקה ממנה, לצאת אף הן בהנפקות.

המודל העסקי של לנדינג קלאב סובב סביב שימוש באלגוריתמים ממוחשבים כדי להתאים את מי שזקוקים להלוואה למי שמוכנים לספק אותה. לקוחות שלהם אשראי באיכות גבוהה יחסית יכולים ללוות עד 35 אלף דולר בריביות של סביב 14%. המלווים הראשונים שהשתתפו בשירות היו אנשים פרטיים, אך כעת אחוז גבוה מהמלווים הם קרנות נאמנות וקרנות גידור.

"אני מאמין שנוכל להפוך את המערכת הבנקאית הקיימת לשוק מקוון שקוף ויעיל שמספק אשראי בר השגה ללווים ויוצר הזדמנויות השקעה טובות למשקיעים תוך עזרה למיליוני אנשים להשיג את היעדים הפיננסיים שלהם", כתב לפלאנש במכתב שצורף לתשקיף ההנפקה. עד להנפקה, גייסה החברה כמעט 400 מיליון דולר בהון סיכון, ועל המשקיעים בה נמנים שמות גדולים כמו גוגל, קליינר פרקינס ובלקרוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker