האיום: מקדח חשמלי

הכירו את החברה הסודית שתיכננה את שיטות העינויים של ה-CIA

חברת ג'סן ומיטשל, שקיבלה 80 מיליון דולר מה-CIA כדי לפתח שיטות לחקירת טרוריסטים, הוקמה ע"י פסיכולוגים שהתמחו בחקר המשפחה

סוכנויות הידיעות

בדו"ח הסנאט האמריקאי שחשף השבוע את שיטות החקירה האכזריות של ה-CIA הוזכרה חברה מסוימת, שכונתה "חברה Y", כאחראית לפיתוח רבות מהשיטות האכזריות האלה וליישומן. תחקיר של חדשות NBC חשף כי שם החברה, אשר קיבלה יותר מ-80 מיליון דולר מה-CIA, הוא מיטשל, ג'סן אנד אסושיאייטס.

החברה, שעבדה עם ה-CIA עד 2009, הוקמה על ידי שני פסיכולוגים, ג'ון "ברוס" ג'סן וג'ון מיטשל, שבעבר עבדו עם חיל האוויר האמריקאי. מיטשל בן ה-63 וג'סן בן ה-65 מעולם לא ביצעו חקירה אמיתית בעצמם ולא היו בעלי ידע בשפה או מומחיות לגבי אל קאעדה כשה-CIA בחר אותם לעמוד בראש תוכנית איסוף המודיעין שלו זמן קצר לאחר מתקפות הטרור של 11 בספטמבר 2001. הרקע שלהם היה בכלל מפסיכולוגיה משפחתית.

הדו"ח שפירסם הסנאט ביום שלישי התבסס על סקירה של יותר משישה מיליון מסמכים פנימיים של הסוכנות. בדו"ח נטען כי תוכנית החקירות של הסוכנות נוהלה שלא כהלכה ולא היתה תחת פיקוח מספק. הוא גם סיפק הצצה לחלק מהשיטות המפוקפקות ביותר של הסוכנות במסגרת עינוים ומעצרם של חשודי טרור.

בין המקרים המפורטים בו הוזכר פעיל אל-קאעדה עבד אל־רחים אל־נאשירי, החשוד כי עמד מאחורי הפצצת המשחתת האמריקאית USS Cole בשנת 2000, ושחוקריו איימו עליו בעזרת מקדח חשמלי. אסיר אחר הוזהר כי חוקריו יתקפו אותו מינית בעזרת מקל מטאטא. שינה נמנעה מעצורים לתקופות שהגיעו עד לשבוע ימים, ולעיתים ספגו איומים לחייהם בזמן מעצרם. הדו"ח קבע גם כי השימוש בטכניקות עינויים אלימות כגון אלו לא הביא לגילויו של מידע מציל חיים.

"המטרה שלנו היא להגיע למצב שבו נשבור את הרצון או היכולת של אדם להתנגד לספק לנו מידע שאליו יש לו גישה", אמרו השניים במסמכים שצורפו לדו"ח. עם זאת, חלק מהשיטות שהציעו לא התקבלו על ידי ה-CIA משום שהיו אכזריות מדי. בראיון שהעניק ביום שלישי הגן מיטשל על שיטות החקירה של ה-CIA והאשים את הסנאט בכך שפרסם את המידע מסיבות פוליטיות. "הרבה מהאנשים ב-CIA מסכנים את חייהם, וחלקם מתו אחרי ה-11 בספטמבר 2001 בהגנה על ארה"ב. להאשים אותם בכך ששיקרו לנשיא ולסנאט וזייפו מסמכים רק כדי שהתוכנית תיראה טוב יותר, זה מעשה נתעב".

אף שהחברה פורקה ב-2009, ארבעה מתוך שבעת בעליה עדיין עובדים בחברות אחרות שמייעצות לממשלה, לפי דיווח באתר ביזנס אינסיידר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker