בורסת יוון צונחת ב-11% לאחר הקדמת הבחירות לנשיאות

הנשיא ביוון נבחר על ידי הפרלמנט, בהצבעה שנתפסת כהצבעת אמון בממשלה לקראת מגעים עם הנושים הבינלאומיים שלה; במקביל, האריך האיחוד האירופי את תכנית החילוץ ליוון בחודשיים

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הממשלה השמרנית ביוון הכריזה ביום שני על הקדמת הבחירות לנשיאות המדינה לשבוע הבא – הקדמה של חודשיים. הנשיא ביוון נבחר על ידי הפרלמנט, אך אם מועמד הממשלה לא יעבור הצבעה בפרלמנט, צפוי פיזור הפרלמנט והכרזה על בחירות כלליות. לממשלה רוב זעום בפרלמנט, ולאישור הנשיא נדרשים שני שליש מקולות חברי הפרלמנט, כך שרבים צופים בחירות בקרוב ביוון, בהן צפוי השמאל להתחזק. בשל חוסר הודאות הרבה, צונחת הבורסה היוונית ב-11%, והתשואות על האג"ח הממשלתיות של יוון ל-10 שנים טיפסו ב-0.535% לרמה של 7.571%.

ראש ממשלת יוון, אנטוניס סמראס, פירסם ביום שלישי את המועמד בו הוא תומך לנשיאות – סטאברוס דימס, שהיה הממונה על הסביבה בנציבות האירופית בשנים 2004-2009. הנשיא הנוכחי, קרולוס פפוליאס, יסיים כהונתו במארס.

הפרלמנט היווני יצביע ב-17.12 על מועמדותו של דימס. ההצבעה דורשת תמיכת רוב של שני שליש מחברי הפרלמנט. אם לא יושג רוב כזה, תתקיים הצבעה נוספת ב-22 בדצמבר, והצבעה שלישית ואחרונה בה יספיק רוב של 60% ב-29 בדצמבר. אם דימס לא יאושר לאחר 3 הצבעות, יוון ככל הנראה תלך לבחירות כלליות. לכן, נתפסת הקדמת ההצבעה כניסיון של סמראס לבצע הצבעת אמון בממשלה.

כדי להעביר את אישורו של דימס כנשיא, זקוקה ממשלתו של סמראס לתמיכת מחוקקים מהאופוזיציה – לקואליציה 155 מושבים בפרלמנט בן 300 המושבים, והיא זקוקה ל-200 קולות בהצבעות הראשונות, או  180 בהצבעה השלישית. הוא ככל הנראה לא צפוי לקבל תמיכה כזו ממפלגת השמאל סיריזה, שהתחזקה בחודשים האחרונים משמעותית בסקרים, וצפויה להרוויח מבחירות כלליות ואולי אף לקבל לידיה את הרכבת הממשלה הבאה.

דוברת הממשלה, סופיה וולטפסי, אמרה כי ההצבעה הוקדמה כדי שהממשלה היוונית תוכל להציג עמדה חזקה יותר במשא ומתן מול נושים בינלאומיים. במקביל להקדמת ההצבעה על הנשיא, ביקשה ממשלת יוון מה"טרויקה" של הנושים הבינלאומיים שלה – קרן המטבע הבינלאומית (IMF), האיחוד האירופי והבנק המרכזי של אירופה (ECB) – להאריך את תכנית החילוץ למדינה בחודשיים. תכנית ההלוואות המקורית אמורה הייתה להסתיים בסוף דצמבר. הנושים הודיעו אתמול כי הסכימו להאריך את התכנית בחודשיים. ה"טרויקה" סיפה ליוון כספי חילוץ בסך 240 מיליארד דולר, ודרשה תמורתם קיצוצים חריפים בתקציב.

אך הקיצוצים העמיקו את המשבר הכלכלי בו הייתה שרויה יוון, ואילו נטל החובות שלה נותר גבוה -  כ-175% מהתמ"ג. שיעור האבטלה במדינה גבוה מ-25% לאחר קיצוצים נרחבים במגזר הציבורי. אנשים רבים התדרדרו לעוני, ומערכת הבריאות כמעט ופשטה רגל. על רקע זה, התחזקה מפלגת השמאל, הקוראת להקלת התנאים הנדרשים מיוון, והזרמת תקציבים לתכניות רווחה שיסייעו לאזרחי המדינה להתאושש מהמשבר.

ראש ממשלת יוון, אנטוניס סמארסצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker