ניו יורק טיימס
ניק וינגפילד

בשבוע שעבר היו לי כמה דקות פנויות, ובמקום לבזבז אותן בפייסבוק או טוויטר, החלטתי להרוויח קצת כסף. התקנתי אפליקציה בשם Spare5 באייפון, וכעבור כמה רגעים השתמשתי בה כדי לתאר נעלי נשים עבור הקמעונאית המקוונת זולילי. לאחר 12 דקות של תיוג תמונות במלים כמו "סנדל" ו"נעלי סירה", הבנתי שהתובנות שלי בנעלי נשים מעטות, בדקתי את הכנסותיה: 26 סנט, ואם הייתי ממשיך בקצב זה, הסכום היה מגיע ל-1.3 דולר לשעה.

חברות אינטרנט מצאו דרכים לסייע לאנשים להרוויח כסף באמצעות שיתוף מכוניותיהם, השכרת דירותיהם, וביצוע משימות יום-יומיות כמו עמידה בתור. כעת, הן רוצות לאפשר להם להרוויח כסף גם כשיש להם כמה דקות פנויות, נאמר, כשהם מחכים לקפה שלהם בבית קפה, יושבים בחדר המתנה או נוסעים באוטובוס הביתה.

זהו הצעד ההגיוני הבא בכלכלת השיתוף. הדור הראשון של חברות בתחום, טאסק-ראביט, ליפט, Airbnb ופייבר, הפכו אנשים למיקרו-יזמים, והעניקו להם שוק מקוון המאפשר להם להרוויח מיכולות ורכוש, ולעתים אף ליהנות מהכנסה אמיתית. Spare5 הופכת אנשים למשהו שהיא מכנה נאנו-יזמים. היא לא יכולה להחליף משרה אמיתית. אך היא כן מהווה חלופה למשחק בקנדי קראש וסימוני 'לייק' לתמונות השנאוצר של חברים בפייסבוק. במקום לבזבז דולר כדי לקבל מטבעות משחק, אפשר להשתמש באפליקציה כדי להרוויח כסף אמיתי.

Spare5 הכריזה אתמול כי גייסה 3.25 מיליון דולר מקרנות ההון סיכון מדרונה ונצ'ר גרופ, ניו אנטרפרייז אסושיאייטס ופאונדרי גרופ. הרעיון של החברה הוא לנצל דקות "מתות" שלנו בצורה יעילה. "מקבלים הודעה, פותחים אותה, וכעבור 2 דקות, מרוויחים דולר", אומר מאט בנקה, מנכ"ל החברה. "אנחנו מנסים לרתום את דור הפרעות הקשב – ובהחלט לא להיות חלופה לעבודה", הוסיף.

אך Spare5 היא כן צורה של עבודה, גם אם היא לא מאוד מתגמלת. בנקה אומר כי האפליקציה היא "פלטפורמת עבודה לפי דרישה המפרקת בעיות תפעוליות גדולות של תאגידים למשימות זעירות". בצורתה הראשונית, לקוחות החברה רותמים את ההמונים לבעיה לה טרם יש פתרון טוב כיום: תיאור ספריות תמונות גדולות כדי להקל על החיפוש בהן.

הצורך בתיוג מדוייק ומפורט לתמונות חשוב יותר ויותר למסחר אלקטרוני, ומסייע לאנשים למצוא את הבגדים שהם רוצים, בית עם עיצוב מתאים וחדר מלון עם נוף מושלם. כאשר יש צורך בתיוג מספר אדיר של תמונות, קשה למצוא לכך עובדים – והמחשבים עדיין אינם מתוחכמים דיים.

גטי אימג'ס, אחד ממאגרי התמונות הגדולים בעולם, משיקה תכנית נסיונית עם Spare5, כדי לסייע בשיפור איכות התיוג (מטא-דאטה) של צילומיה, כך שאנשים יוכלו למצוא בקלות יותר את התמונות שהם מחפשים. סטיב הק, סמנכ"ל הטכנולוגיה של גטי, אומר כי האפליקציה יכולה לסייע בשיפור המטא-דאטה הקיים על תמונות. למשל, המשתמשים יכולים להבהיר האם תמונה שתיוגה "שיקאגו" מתייחסת לעיר, למחזמר או ללהקה.

לחברות כמו גטי אפשרות נוספת – מיקור חוץ של תיוג התמונות למדינות בהן שכר העובדים נמוך, כמו הודו. לדברי הק גטי עשתה זאת בעבר, אך התקשתה להכשיר חברות מיקור חוץ לביצוע העבודה היטב ולשמר עובדים לאורך זמן. גטי גם שקלה שוק מקוון בשל מכניקל טורק המנוהל על ידי אמזון, אך לדברי הק השירות לא העניק לו שליטה במי עובד על הפרוייקטים של החברה.

אחד הדברים שקסמו לו ב-Spare5, הוא שהיא תשתמש באנשים המוכשרים לתיוג התמונות שלו, בהתבסס על תחומי העניין שלהם ועל מיומנותם. משתמשי האפליקציה עונים לסקר ומספקים קישורים לעמודי המדיה החברתית שלהם. כ-12 אלף אנשים כבר הורידו את האפליקציה, הזמינה בינתיים אך ורק בחנות האפליקציות של אפל (ומזכה את חשבון פייפאל שלכם). לדברי החברה, כרבע מהם משתמשים בה באופן פעיל.

יש גם משהו מטריד ברעיון כי דקות פנאי שאינן בתשלום הן זמן מבוזבז. ארון סונדררג'ן, מרצה בבית הספר למינהל עסקים סטרן של אוניברסיטת ניו יורק, אומר כי שירותים כמו Spare5 יכולים להיות מעצימים עבור אנשים שרוצים יותר שליטה בכמות ובתזמון של עבודתם, גם אם העבודה היא עבור פרוטות. אך הוא גם אומר שאפשר לקחת את זה רחוק מדי. "פנאי הוא דבר חשוב. לא כדאי לבלות כל דקה בייצור הכנסות".

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker