אין דרך קלה לומר זאת, אך מישהו חייב: אתם אוכלים יותר מדי שוקולד. אתם - כלומר האנושות. צריכת השוקולד עולה במהירות, ההיצע לא מסוגל לענות על הביקוש הרב, ונוצרים גירעונות שגורמים לעלייה במחיר. אם המגמה תימשך ותצא מכלל שליטה, יכול להיות שבעוד 20 שנה יהיה השוקולד יקר ונדיר כמו קוויאר שחור. לא נוכל לקנות חטיפי שוקולד ולשמור אותם עד אז, כי לצערנו זהו מוצר מתכלה, אך אולי זה הזמן להשקיע בפולי קקאו, כדי שההכנסות העתידיות ימתיקו את התייקרות הממתק האהוב.

העולם מפתח רעב גובר לשוקולד, וזה אולי הזמן לכנותו "הזהב החום". התוספת לביקושים באה מצד המדינות המתפתחות: ההתפתחות הכלכלית גורמת למיליוני אנשים בעולם לצאת ממעגל העוני ולעבור למעמדות הביניים - ולהתחיל לקנות מוצרי מותרות, בהם שוקולד.

האם בעוד 
20 שנה יהיה השוקולד מוצר נדיר ויוקרתי כמו קוויאר?צילום: בלומברג

בנוסף, תושבי אסיה למדו לאהוב את המתוקים המערביים. מיליוני סינים התווספו בשנים האחרונות לקהל צרכני השוקולד הגלובלי, ומכירות השוקולד בסין צמחו ביותר מ–100% בעשור האחרון. עם זאת, סיני ממוצע עדיין אוכל כ–5% בלבד מכמות השוקולד הנצרכת על ידי אזרח אירופאי בשנה. כלומר, יש עוד לאן לגדול, ואכן המגמה נמשכת.

זה עוד לא הכל. לא רק שהאנושות אוכלת יותר שוקולד, היא נמשכת יותר ויותר לשוקולד איכותי יותר, מהסוגים המרירים הכהים, במקום שוקולד חלב "רגיל". מי מכם אכל באחרונה "שוקולד פרה" במקום קובייה שווייצית או פרלין בסגנון בלגי? אז זהו, שחטיף שוקולד חלב כולל כ–10% קקאו, בעוד שבשוקולד מריר מאמיר שיעורו ל–70% ויותר. אם העולם עובר לשוקלד מריר, זה אומר שצריכת פולי הקקאו עולה בהתאם.

ארה"ב - אומת השוקולד

פולי הקקאו הם יבול רגיש ופגיע ממחלות ותנאי מזג האוויר. הבעיה היא שייצור הפולים מרוכז במערב אפריקה, שם מייצרים 70% מפולי הקקאו הנמכרים בעולם. היצרנית הגדולה ביותר של קקאו היא חוף השנהב הקטנה והענייה, שמספקת 40% מהקקאו העולמי; גם גאנה, ניגריה וקמרון מייצרות שיעור ניכר מהקקאו.

הקקאו באפריקה גדל במשקים משפחתיים קטנים, ללא אמצאי ייצור מודרניים וללא מימון חיצוני. כלומר, מקורה של כמעט כל קוביית שוקולד בעולם - כולל אותם שוקולדים יקרים ומשובחים שהוכנו בעבודת יד בבלגיה או בשווייץ - הוא בעבודת כפיים של איכר אפריקאי עני.

תערוכת שוקולד בסין. אזרח ממוצע עדיין אוכל רק 5% מכמות השוקולד שאוכל אירופאי צילום: רויטרס

הרגישות של עצי הקקאו ואופן עיבודם גורמים לחוסר ודאות גבוה באשר לטיב היבול והכמות הסופית, בשל השפעות טבעיות על עצי הקקאו ועל האיכרים עצמם. כך, למשל, בצורות חוזרות ונשנות, עם מחלה פטרייתית של העצים, מחקו כ–30% מהיבול העולמי בשנה האחרונה. חלק ממגדלי הקקאו בכלל התייאשו ועברו לגדל יבולים אחרים, עמידים וקלים יותר לעיבוד. השנה, היבול היה גדול בהרבה מהצפוי, אך גם הוא בקושי הצליח לענות על הביקוש.

המחירים זינקו בשל החשש מהאבולה

הצמיחה בשוק השוקולד במזרח התיכון ובאסיה

בין 1993 ל–2007 היה מחירה הממוצע של טונה פולי קקאו 1,465 דולר. בשש השנים הבאות, 2007 עד 2013, היה המחיר הממוצע גבוה בכמעט 90%, 2,736 דולר. השנה זינקו המחירים בחודשי הסתיו ואף נשקו ל–3,330 דולר לטונה, בגלל החשש ממגיפת האבולה. אף לא אחת מהיצרניות הגדולות נפגעה מהמגיפה, אך חוף השנהב גובלת בליבריה ובגינאה, שבהן הנגיף התפשט עד כדי מגיפה.

למזלנו, החששות נרגעו, וגם הירידה החדה במחירי הנפט הפעילה לחץ כלפי מטה על הסחורות האחרות. בנוסף, המצב הכלכלי הגרוע באירופה, שהיא היצרנית והצרכנית הגדולה של השוקולד, גרם לירידה בביקושים, שכמובן דחפו מטה את המחירים. לכן, מחיר הפולים מחק חלק מהעלייה השנתית - והקקאו התייקר ב–4.4% בלבד מתחילת 2014.

מי מכם אכל באחרונה "שוקולד פרה" במקום קובייה שווייצית או פרלין בסגנון בלגי?צילום: אי־פי

ייתכן שעלייה גדולה מספיק במחיר תגרום לגידול בשתילה ובעיבוד עצי הקקאו, אם כי העץ אינו מניב פרי בשנתיים הראשונות לחייו לפחות, כך שהגדלת ההיצע תיקח זמן. וגם, חקלאי אפריקאי מקבל כ–1% מהמחיר הסופי בשוקי הסחורות המערביים, כך שרצונו להשקיע את כוחו באספקת העולם בממתק האהוב מוטל בספק.

המגמה של העלייה המשמעותית בביקושים לשוקולד צפויה להימשך בשנים הבאות, בעוד ההיצע ימשיך להיות מושפע מגורמים שונים, שהעיקרי בהם (ובעל ההשלכות הכי קשות לניבוי) הוא שינויי האקלים הגלובליים, שכוללים בצורות וגשמים שלא בעונה.

הגלובליזציה הקלה גם על התפשטות המחלות של הצמחים. ברזיל, למשל, שהיתה יצואנית קקאו השנייה בגודלה בעולם, נהפכה ליבואנית נטו של הפולים, בעקבות מחלת העצים. המחלות הקשות ביותר של עצי הקקאו לא נמצאו באפריקה, אך ביולוגים מאמינים שזוהי רק שאלה של זמן.

מחיר הקקאו בעולם הוכפל בתוך עשור

המדענים עובדים על פיתוח זני קקאו עמידים למחלות, אך בינתיים הטעם שמתקבל מהם לא דומה לטעם השוקולד האהוב. ולעת עתה, האנליסטים צופים כי מגמת הגירעונות העולמיים בשוק הקקאו תחזור בגדול - כך שהמחירים ימשיכו לעלות.

ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל, ויימן היא אנליסטית מאקרו 
לשווקים גלובליים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker