רוביני: העלאת הריבית בארה"ב תידחה

הרחבת ההרחבה כמותית בכלכלות מפותחות ברחבי העולם תביא לכך שרק הדולר של יתחזק - דבר שיפגע בצמיחה של ארה"ב ויפגע בכושר התחרות שלה, ויאלץ את הבנק הפדרלי לדחות את העלאת הריבית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הכלכלן נוריאל רוביני מאוניברסיטת ניו יורק הזהיר כי הודעת הבנק המרכזי של יפן בסוף אוקטובר על הרחבת תוכנית ההרחבה הכמותית (QE) עלולה להצית סבב חדש של מלחמת מטבעות.

"הביקוש המקומי בכלכלות המפותחות הוא חלש, והדרך היחידה לגרום לצמיחת הכלכלות היא להחליש את המטבעות כדי להגדיל את היצוא", אמר רוביני, יו"ר חברת הייעוץ רוביני גלובל אקונומיקס, בראיון לאתר יאהו פייננס.

עם זאת, היות שמאזן הסחר הוא משחק סכום אפס, מדינות יצטרכו להתחרות על הגדלת נתח השוק שלהן על ידי החלשה מתמשכת של מטבעותיהן, אמר רוביני. מצב זה צפוי להוביל לדבריו למלחמת מטבעות כוללת.

רוביני, אשר זכה לכינוי "דוקטור יום הדין" (Dr. Doom) בשל נטייתו לספק תחזיות עגומות, אמר כי התגובות להרחבת ההרחבה הכמותית ביפן כבר ניכרות ברחבי אסיה, "החל מקוריאה דרך מלזיה ועד תאילנד, ואפילו הבנק המרכזי של סין שהוריד לאחרונה את הריבית כדי למנוע את התחזקות המטבע הסיני".

נוריאל רוביניצילום: Bloomberg

המקום הבא אליו יתפשטו הצעדים להחלשת המטבע יהיה אירופה, המשיך רוביני. "הראשונים שיפגעו כתוצאה מהיחלשות הין היפני יהיו גרמניה וגוש היורו ולכן הבנק המרכזי של אירופה ייאלץ לבצע הרחבה כמותית", המשיך רוביני. "הבנק המרכזי של שווייץ, הנורווגים ומדינות מרכז אירופה", יבואו בעקבותיהם.  

לדבריו, כל ההרחבה הכמותית הזו תביא לכך שהמטבע היחיד שיתחזק יהיה הדולר של ארה"ב. הבנק הפדרלי בארה"ב מתכננן להתחיל להעלות את הריבית באמצע 2015, "אבל אם הצמיחה בשאר העולם תאכזב, והדולר ימשיך להתחזק, בשלב מסוים העובדות הללו יחלישו את הצמיחה והאינפלציה בארה"ב ויפגעו בכושר התחרות של ארה"ב", אמר רוביני, אשר העריך כי דבר זה ייאלץ את הבנק הפדרלי לדחות את תחילת העלאת הריבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker