מדליית פרס נובל שנמכרה ב-4.7 מיליון דולר

הביולוג השנוי במחלוקת ג'יימס ווטסון פיענח את מבנה הסליל הכפול של ה-DNA; המחיר ששולם עבור המדליה היה גבוה מההערכות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הביולוג ג'יימס ווטסון הפך לחתן פרס נובל הראשון בהיסטוריה שמכר את מדליית הפרס שלו בעודו בחיים, לאחר שהמדליה שקיבל נמכרה בבית המכירות הפומביות כריסטיס בניו יורק תמורת 4.7 מיליון דולר - הסכום הגבוה מעולם ששולם עבור מדליית נובל. זהות הקונה לא נמסרה.

ווטסון, אשר זכה בשנת 1962 בפרס נובל לרפואה יחד עם פרנסיס קריק ומוריס וילקינס, עבור פענוח מבנה הסליל הכפול של ה-DNA תשע שנים קודם לכן, צפוי היה לפי ההערכות המוקדמות לקבל עבור המדליה סכום של 2.5-3.5 מיליון דולר, במכירה הפומבית, כאשר המחיר ההתחלתי היה 2.5 מיליון דולר. מדליה שקיבל אחד משותפיו לפרס, קריק, שמת לפני עשור, נמכרה בשנה שעברה תמורת 2.3 מיליון דולר.

"המדליה ניתנה כהכרה על מה שהיתה ככל הנראה פריצת הדרך המדעית המשמעותית ביותר של המאה ה-20, שתוצאותיה רק מתחילות לבוא לידי ביטוי כעת במאה ה-21", אמר פרנסיס וולגרן, ראש מחלקת ספרים וכתבי יד בכריסטיס. "תעשיות שלמות התפתחו בעקבותיה".

ווטסון, בן 86, מוחרם על ידי הקהילה המדעית מאז שנת 2007 לאחר שטען לקיומו של קשר בין אינטליגנציה לבין שייכות גזעית, ואמר כי אנשים ממוצא אפריקאי פחות אינטליגנטים מאנשים לבנים.

בראיון לעיתון "פייננשל טיימס" בחודש שעבר סיפר ווטסון כי בעקבות דבריו השנויים במחלוקת ב-2007 הוא אולץ להתפטר מעבודתו והכנסותיו צנחו. "מכיוון שלא רואים בי עוד אדם, פוטרתי ממועצות מנהלים של חברות, כך שאין לי הכנסה, למעט הכנסתי האקדמית", אמר ווטסון לטיימס.

לדבריו בכוונתו לתרום חלק מההכנסות ממכירת המדליה למוסדות אקדמיים שבהם למד ועבד, וכן לארגוני צדקה. כמו כן, בכוונתו להשתמש בחלק מהכסף כדי לקנות יצירת אמנות. "מאוד הייתי רוצה לקנות ציור של האמן דיוויד הוקני", אמר.

בית המכירות הפומביות כריסטיס העריך לקראת המכירה הפומבית כי המחלוקת סביב ווטסון לא תפגע בסיכויים למכירת מדליית הפרס. "אני חושב שהאיש הזה הוא המדען הגדול ביותר שנמצא כיום בחיים", אמר וולגרן מכריסטיס. "יש דמויות היסטוריות רבות שהיו בהן פגמים - אבל הגילויים שלהן האפילו בחשיבותן על המגרעות באופיין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker