הק.ג.ב דפק בדלת, וכך נולד "מארק צוקרברג הרוסי"

כאשר צוות לוחמה בטרור הופיע בביתו של פאבל דורוב בסנט פטרסבורג נולד הרעיון ל"טלגרם" שירות הודעות מאובטח הזוכה לפופולריות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כשצוות לוחמה בטרור הופיע בדלתו של פאבל דורוב בסנט פטרסבורג, הוא החל לחשוב על עתידו ברוסיה. הוא היה לבדו בבית, ובחן אותם באמצעות מסך האינטרקום. "היו להם רובים, והם נראו מאוד רציניים", מספר דורוב, בעבר היזם הידוע ביותר ברוסיה. "נראה היה כי הם התכוונו לשבור את הדלת".

לפני זמן מה, דורוב, בן 30, נחשב למארק צוקרברג של רוסיה. הוא ייסד רשת חברתית, VKontakte, הפופולרית יותר ברוסיה מאשר פייסבוק, ושהכתה גלים כאשר הציעה עבודה לאדוארד סנודן, מדליף מסמכי ה-NSA.

אך מאז, הקרמלין הידק אחיזתו באינטרנט, ומקורביו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין השתלטו על VKontakte. דורוב בסופו של דבר מכר את יתר אחזקותיו תמורת מיליוני דולרים וברח מרוסיה באפריל, לאחר שעמד בפני לחץ ממשלתי לשחרר להם מידע על מנהיגי המחאות באוקראינה.

דורוב, הידוע בהומור חתרני ובלבוש שחור כולו המזכיר את מראה ניאו מסרטי "מטריקס", הוא כיום נווד כמעט בלתי נראה, הנע ממדינה למדינה מדי כמה שבועות עם קבוצה קטנה של מתכנתים. יום אחד הוא בפריז, למחרת בסינגפור. "אני עצמי איני מעריץ גדול של רעיון מדינות הלאום", אומר דורוב.

כשהגיע כמעט ללא התרעה בלונדון, לראיון הראשון שלו מחוץ לעולם הסייבר מאז עזב את רוסיה, הוא היה בדרכו לסן פרנסיסקו, שם הופיע בכנס טכנולוגיה ביום שלישי. הוא צץ אל מעל פני השטח כדי להציג את אפליקציות ההודעות שלו, טלגרם, המיועדת לאנשים החושקים באבטחה ופרטיות בתקשורת ביניהם.

המסע שלו משקף את טיב האינטרנט ברוסיה. האינטרנט נחשבה דרך לגוון את כלכלת רוסיה אל מעבר לנפט. כש-VKontakte הושקה ב-2006, אומר דורוב, החזון שלו עבור רוסיה היה אוטופיה פטורה ממס וחופשיה עבור חובבי טכנולוגיה.

"הדבר הטוב ביותר ברוסיה באותה עת הייתה שעולם האינטרנט לגמרי לא היה מפוקח. במובן מסויים זה היה ליברלי יותר מארה"ב", אמר. כעת, פוטין רואה את האינטרנט בחשדנות רבה, ונקט צעדים לבודד את רוסיה מיתר העולם הדיגיטלי. "כיוון שאני מאמין בשוק החופשי", אומר דורוב, "קשה לי להבין את הכיוון הנוכחי של רוסיה".

בעוד המתיחות ברוסיה נמשכת, דורוב אומר כי הוא מתמקד בטלגרם, אותה השיק בשנה שעברה. לדבריו, הוא אינו מתכוון לקבל שמקיעים חיצוניים, ולא יפנה לפרסום או לשיווק. האפליקציה ניתנת להורדה בחינם, אף שהוא ככל הנראה יגבה בסופו של דבר על שירותים נוספים. לדבריו, לטלגרם כבר כ-50 מיליון משתמשים, כמעט כולם מחוץ לרוסיה.

דיבורו רך, אך חוש ההומור המרדני שלו סיבך אותו בעבר. ב-2011, הממשל דרש כי יסגור את עמודיהם של פוליטיקאים מהאופוזיציה לאחר בחירות פרלמנטריות שנויות במחלוקת. הוא השיב כאשר פרסם בטוויטר תמונה של כלב עם סווטשירט ולשון בחוץ. בעת העימות עם צוות הלוחמה בטרור שהגיע זמן קצר לאחר מכן, לא פתח את הדלת. הם התייאשו והלכו הביתה אחרי שעה.

ביום הניצחון ב-2012, היום בו רוסיה חוגגת את תבוסת הנאצים, הוא צייץ בטוויטר כי "היום לפני 67 שנים, סטלין הגן על זכותו לדכא את העם הרוסי מפני היטלר". הציוץ גרר זעם ציבורי בתקופה של לאומנות גוברת ברוסיה. דורוב מחייך ונזכר, "זה היה אסון". כמה שבועות לאחר מכן, הוא ובכירים אחרים ב-VKontakte קיפלו שטרות של 5,000 רובל – שווי של כ-155 דולר באותה עת – למטוסי נייר, והטיסו אותם מבעד לחלון, מה שגרם למהומה ברחוב למטה. לדבריו, הוא לא היה יכול לראות מחלונו את המתרחש למטה, והפסיק ברגע שנאמר לו שאנשים מתקוטטים על השטרות ברחוב.

"אני אוהב לצחוק על נושאים רציניים", אמר. "אני ייצור שוחר שלום. אני צמחוני. איני אוהב מלחמות".

עד 2013, הממשלה כבר החלה להדק את הלולאה סביבו. הוא נתבע באגרסיוויות בגין תאונת פגע וברח בה היה מעורב לפי האשמות – טענה אותה מכחיש דורוב. במקביל, 48% מ-VKontakte נמכרו למקורבי פוטין, למרות חובה חוזית להציע לו זכות סירוב ראשונה.

דורוב למד לתכנת מאחיו, ניקולאי, מתמטיקאי ויד ימינו הן ב-VKontakte והן בטלגרם. בגיל 11, דורוב כבר תכנת גירסאות משלו למשחקים כמו טטריס. באוניברסיטת סנט פטרסבורג, דורוב למד בלשנות. במקום שירות צבאי, הוא הוכשר בפרופגנדה, ולמד ליצור כרזות שנועדו להשפיע על חיילים בצבאות זרים.

אך עיקר עניינו היה בפיתוח רשת חברתית. ידיד הראה לו את פייסבוק, אז בחיתוליה, והוא למד מכך. "חלק מהדברים ב-VKontakte בתחילת הדרך מאוד הושפעו מפייסבוק", אומר דורוב, "אחרת היה לוקח לי נצח להקים אותה, ולא הייתי מעצב מקצועי". הוא גייס סטודנטים עמיתים לבלשנות כדי לבנות מאגר נתונים למערכת האוניברסיטאות הפוסט-סובייטית, מה שהעניק ל-VKontakte יתרון תחרותי אדיר, לדבריו. ב-2007 החליט להתיר למשתמשים להעלות קבצי שמע וסרטונים, תוך התעלמות מזכויות יוצרים, מה שזיכה אותו בחמת חברות המוסיקה ונציגי הסחר האמריקאים.

בעת העימות עם צוות הלוחמה בטרור בביתו, הוא התקשר לאחיו. "הבנתי שאין לי דרך בטוחה לתקשר עימו", אמר, "וכך נולד טלגרם". טלגרם מתחרה בתחום עמוס של אפליקציות הודעות המבטיחות דרגות אבטחה שונות. לטלגרם אוהדים ומבקרים, אך האפליקציה דורגה גבוה בהערכה אחרונה של ארגון ההגנה על הפרטיות EFF. לחברה המחזיקה בטלגרם, היושבת בברלין, מבנה מורכב במכוון של חברות קש בעולם, שנועד לאפשר לה להתגונן מפני צווים מממשלה כלשהי.

פאבל דורוב בכנס בעמק הסיליקון השבועצילום: ג'ים וילסון / ניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker