פרשנות

2015: פרנוית הנפט שהחלה בשנות ה-70 תיעלם

מאז שנות ה-70' הנפט הוא גורם גיאופוליטי מהותי; בשנה הקרובה תפקידו יצטמצם וידעך

נינה דוס סנטוס
CNN
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שנות ה-70' היוו נקודת מפנה במערכת היחסים בין נפט וכוח. היה זה עשור בו תהפוכות במזרח התיכון החזיקו את המערב בן ערובה, והולידו את מה שזכה לכינוי "פטרו-פוליטיקה" ששלט מאז בבמה העולמית. קודם היה משבר 1973, כאשר מדינות ערב החברות באופ"ק צמצמו תפוקתן בתגובה למלחמת יום כיפור. 6 שנים לאחר מכן, המהפכה האיראנית גרמה לזעזוע נוסף באספקת הנפט.

יתירה מזאת, המדיניות הכלכלית ומדיניות החוץ נכרכו זו בזו בצורה מורכבת, בעוד המדינות המתועשות ביותר ניסו לשמור על יחסים קרובים עם ספקיות חומרי הגלם שלהן, כאשר הן מעלימות עין מהבדלים אידיאולוגיים, ולעתים אף יוצאות למלחמה – עד כדי כך היו נואשות להבטיח את גישתן לדלק מאובנים.

כיום מעגל מוכר זה מגיע לסיומו – במהירות רבה. פריחה בהפקת נפט מפצלים בארה"ב משכתבת מחדש בהדרגה את היררכיית תפוקת הנפט כבר כמה שנים, והופכת את צרכנית הנפט הגדולה ביותר בעולם ליצרנית הגדולה בעולם, לפי סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA). הוסיפו לכך צמיחה איטית יותר בסין, וגילויי נפט חדשים במקומות אחרים, ומקבלים צניחה של 30% במחירי הנפט הגולמי במחצית השנייה של 2014 לבדה.

אף שתנודות המחירים היו מהירות ופתאומיות, ההשלכות של ארה"ב עצמאית אנרגיה צפויות להשפיע עלינו עוד שנים רבות, ולשנות את ציר הכוח המסורתי, כאשר המחוייבות של ארה"ב למזרח התיכון העשיר בנפט מתחילה לדעוך.

צילום: BLOOMBERG NEWS

מעבר לכך: צניחה חדה במחיר הנפט כיום עשויה לסייע למערב ליישב חשבונות ישנים מחר, ללא צורך בעונשים מסורתיים – כמו סנקציות לעל מדינות סוררות כאיראן ורוסיה, מה שיוצר ספר חוקים חדש לדיפלומטיה הבינלאומית.

מדוע? כיוון שבמחיר של פחות מ-100 דולר לחבית, מחיר הנפט עצמו יעיל יותר מאמברגו.

עם תקציב המבוסס על הערכת מחיר של 135 דולר, אנליסטים מעריכים שמחירי הנפט ב-2014 ככל הנראה פגעו קשות בתכנון הפיננסי של טהרן. הירידה המתמשכת בייצוא העיקרי של איראן, עליה נאסר לסחור עם מרבית השווקים העיקריים בעולם וללא מימון דולרי, עלולה לחתור תחת יציבות המשטר, ולסכן את הבטחתו של חסן רוחאני לספק משרות חדשות וצמיחה לאוכלוסיה הצעירה של איראן.

ברוסיה, שם לפי דיווחים התקציב מתבסס על הנחה של נפט במחיר 100 דולר לחבית, הירידה במחיר תחריף את מצבה של כלכלה שכבר נמצאת על סף מיתון, בשל הסנקציות שהוטלו עליה לאחר פלישתה לאוקראינה. רוסיה כבר התייאשה ממאמציה לחזק את הרובל, ולא יכולה להמשיך לבזבז על יתרות המט"ח שלה על כך, מבלי להוביל לזינוק באינפלציה, שכבר נמצאת בשיא של 3 שנים.

הירידה במחיר הנפט לא תפיל את כל האוטוקרטיות בעולם בבת אחת. אך החל מ-2015, היא תוביל לעידן חדש: כזה של שגשוג מקומי בארה"ב הודות לנפט, ושינוי במאזן הכוחות העולמי. אופ"ק, שכוחה נחלש במשך שנים, תהיה עוד פחות רלוונטית. הנפט יהיה נפוץ יותר, וטכנולוגיות ירוקות ישתפרו ויתחרו בדלקי המאובנים.

אם ארועים אלה אכן יתקיימו, יהיה זה עידן בו פרנויית הנפט שלנו עשויה לבוא על סיומה.

נינה דוס סנטוס היא מגישת חדשות וכתבת של CNN בלונדון. היא מארחת את תכנית העסקים החדשה של CNN אינטרנשונל, The Business View, שעולה לאוויר מדי יום בשעה 13:00 בצהריים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker