ה-FBI מזהיר: תוכנה חדשה מתפשטת בין מחשבים בעסקים ומוחקת הכל

הבולשת הפדרלית בארה"ב שלחה לכמה חברות בארה"ב אזהרה מפני התוכנה המזיקה, שבוע אחד אחרי שמחשבי אולפני סוני נפגעו באופן חמור

לוגו רויטרס
רויטרס

הבולשת האמריקאית (FBI) מזהירה את העסקים בארה"ב שהאקרים השתמשו בנוזקה (תוכנה זדונית שנועדה לפגוע במחשב) כדי להפעיל מתקפות סייבר הרסניות בארה"ב, בעקבות הפריצה למערכת של אולפני סוני בשבוע שעבר.

מומחי אבטחת סייבר אומרים כי הנוזקה שעליה מדבר ה-FBI זו אותה אחת שפגעה בסוני, וזו מתקפת הסייבר ההרסנית הראשונה שכוונה נגד חברה על אדמת ארה"ב. מתקפות כאלה בוצעו בעבר באסיה ובמזרח התיכון, אבל עד כה לא דיווחו על מתקפות בארה"ב. הדו"ח של FBI לא אמר כמה חברות נפגעו מהמתקפה הקטלנית.

"אני מאמין שמתקפות הסייבר המתואמות בעלות מטענים הרסניים נגד תאגידים בארה"ב מייצגות קו פרשת מים בנושא", אמר טום קלרמן, האחראי על אבטחת הסייבר בחברת התוכנה טרנד מיקרו. "המצב הגאופוליטי הנוכחי משמש כר לצמיחת המתקפות ההרסניות".

צילום: רויטרס

המסמך החשאי של ה-FBI בן חמישה עמודים הועבר לחברות בשעה מאוחרת ביום שני ובו היו פרטים טכניים על הנוזקה שבה השתמשו לביצוע המתקפה. במסמך היו גם עצות לתגובות נגד הנוזקה ובקשה מבעלי העסקים ליצור קשר עם ה-FBI במקרה שתתגלה נוזקה דומה.

הדו"ח טען כי הנוזקה רומסת את כל המידע על הדיסקים הקשיחים של המחשבים הנגועים, כולל חלק האיתחול (MBR), מה שמונע מהמחשבים להתחיל לפעול. "מחיקת המידע של הקבצים הוא קשה מאוד לשחזור ויקר מאוד לשחזור, אם זה בכלל אפשרי תוך כדי שימוש בשיטות המקובלות לזיהוי פלילי", נכתב בדו"ח. המסמך נשלח במייל לכמה חברות בארה"ב והן התבקשו שלא להעביר את המידע.

ב-FBI שלחו את המסמך על רקע הפריצה למחשבי סוני בשבוע שעבר ששיתקה את פעילות החברה ומערכות חשובות כמו המייל על רקע ההכנות לעלייתם לאוויר של כמה סרטים חשובים בעונת החגים האמריקאית. דובר מטעם סוני אמר בתגובה כי היא החזירה לפעילות כמה מהשירותים וכי הם "משתפים פעולה עם רשויות אכיפת החוק כדי לחקור את הנושא". החברה סירבה להגיב בנוגע לאזהרה של FBI.

במסמך של FBI נטען כי חלק מהתוכנה שבה השתמשו ההאקרים כדי לפרוץ לסוני היה בקוריאנית, אבל לא הצביעו על קשר ישיר לצפון קוריאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker