הבריטים לא רוצים מהגרי עבודה מהאיחוד - אבל מרקל מתעקשת

ראש ממשלת בריטניה היה אמור להציג ביום שישי צעדים חמורים להגבלת כניסת מהגרי עבודה מאירופה לבריטניה, אבל איום של מרקל שיכנע אותו להציג צעדים מרוככים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, נסוג מהתוכנית הקיצונית שלו להגביל באופן ישיר את מספר המהגרים מאירופה שנכנסים לבריטניה – בעקבות התערבותה של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שהזהירה אותו כי היא לא תסבול פריצה שכזו של עקרונות התנועה החופשית של העובדים.

ההחלטה לסגת מהרטוריקה הקשוחה בנאום של קמרון בנושא הגירה איכזבה את היורו-סקפטיים שגיבו את קמרון, אבל זכתה לתמיכת הקהילה העסקית. ואולם עדיין עומדת בפניו המשימה לשכנע את 27 הממשלות האחרות לשנות את האמנה של האיחוד האירופי לעגן אפליה נגד אזרחים אירופאים שעובדים בבריטניה.

גורמים במשרד ראש ממשלת בריטניה אמרו כי הם בטוחים שהתוכנית של קמרון למנוע מעובדים מאירופה לקבל הטבות בבריטניה ניתנת לדיון וכי היא תרתיע עשרות אלפי עובדים מלעבור לבריטניה.

קמרון ומרקל בוועידת מדינות נאט"ו, בחודש ספטמברצילום: רויטרס

בנאום שנשא ביום שישי, שהוצג כאחד מהנאומים הכי חשובים בכהונתו, ראש הממשלה אמר כי הוא ישלול מעובדים אזרחי אירופה קבלת דיור ציבורי ולא יאפשר למהגרים מובטלים להישאר במדינה במשך יותר משישה שבועות. קמרון נסוג מתוכנית רחבה יותר לקביעת מכסה שנתית במה שנראה כשינוי כיוון מפתיע בעקבות התערבותה של מרקל. היא אמרה ביום שישי אחרי נאומו של קמרון כי "ממשלת גרמניה הדגישה בעבר ומדגישה שוב את החשיבות של העיקרון לתנועה חופשית שמעוגן באמנות האיחוד האירופי. חיוני שקמרון יתחייב לעקרונות המרכזיים של האיחוד האירופי ושל השוק המשותף".

לקמרון נאמר גם כי כדאי שיתמקד בכלכלה ולא באירופה וכי אם ייכנס לעימות עם מרקל בנושא אירופה זה רק יועיל למפלגת העצמאות הלאומנית בבריטניה (UKIP). בנאום הדגיש קמרון את היתרונות בחברות באיחוד האירופי, אך הדגיש כי הוא נחוש לקדם את התוכנית שלו כדי למנוע מעבר מהגרים.

כשנשאל אם התוכנית דורשת את שינוי האמנות, השיב קמרון כי "התשובה לשאלה היא כן. השינויים האלה, שייעשו ביחד, ידרשו שינויים מסוימים באמנה. יש דיון באירופה על החלקים באמנות שידרשו שינויי חקיקה, אבל יש ספק אם כל החוקים האלה כמכלול יעברו ואני בטוח שנוכל לשאת ולתת על זה".

במדינות רבות באירופה מתנגדים לצעדים של קמרון ולא בטוח שהוא יוכל להעביר את השינויים. ראש ממשלת לטביה לשעבר, וולאדיס דומברובקיס, אמר כי "לטבי בבריטניה זכאי לקבלת כל ההטבות הסוציאליות  אם הוא עובד". ראשת ממשלת פולין, אווה קופאץ', שעמה דיבר קמרון לפני הנאום אמרה כי "לא צריך לשנות את הסטטוס-קוו". במגזין הגרמני "דר שפיגל" כינו את הנאום של קמרון "סחיטה".

קמרון אמר ביום שישי כי "מה שאני אמור היום נתון למשא ומתן. ניתן לעשות את זה וזה יעבוד... מגיע לנו שישמעו אותנו, ואנחנו חייבים להשמיע את קולנו. לא רק לטובת בריטניה, אלא גם לשאר אירופה. בגלל שמה שקורה בבריטניה הוא חיוני לבריטניה. בכל רחבי האיחוד האירופי נושא ההגירה גורם לדאגות".

לדבריו, מהגרים אירופאים שעובדים בבריטניה עם שני ילדים עשויים לקבל הטבות סוציאליות של 8,000 ליש"ט בשנה. "הורדת התמריצים הכלכליים האלה הם הכלי חזק שלנו כדי להוריד את שיעור המהגרים לרמה שבה אנשים היו רוצים לראות אותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker