ממשלת גינאה נערכת למכירה מחדש של זכויות הכרייה של בני שטיינמץ

בימים אלה שוקדים בממשלת גינאה על פרסום מכרז לזכויות כרייה בסימנדו, שנשללו מחברת BSGR של בני שטיינמץ בגלל טענות לשחיתות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

גינאה מתכוונת למכור מחדש את זכויות הכרייה במכרה הגדול בעולם של עפרות ברזל שלא נוצל אחרי שהוחרמו מחברת BSGR של ומחברת הכרייה הברזילאית Vale.

הזכויות לכמחצית מהמכרה בסימנדו שנמצא במערב המדינה האפריקאית צריכות להניב לא פחות מ-100 מיליון דולר, אמר נשיא גינאה, אלפא קונדה. הוא הוסיף כי שר המכרות של גינאה שוהה כעת בפריז ומכין את המכרז עם עורכי דין, אך הוא לא סיפק מסגרת זמן.

"סימנדו הוא לא מכרה קטן", אמר קונדה לכתבים בבירה קונקרי. "לכן, אנחנו חייבים להוציא טוב".

בני שטיינמץצילום: תומר אפלבאום

גורמים מקורבים לנושא אמרו ביולי כי ההצעה משכה עניין מצד יצרנית הפלדה הגדולה בעולם ArcelorMittal ומצד חברת גלנקור. עד שלילת זכויות הכרייה שלהן, בגלל טענות לשחיתות בהליך הענקת הזכויות, קידמו BSGR ו- Vale פרויקט של 10 מיליארד דולר בסימנדו.

BSGR מעוניינת לחסום את המכרז והגישה בקשת בוררות נגד גינאה במרכז הבינלאומי ליישוב סכסוכי השקעות. הזכויות עוקלו באופן לא חוקי "בעזרת הליך פגום מאוד שמבוסס על ראיות לא אמינות ולא בדוקות", אמרה BSGR ב-10 בספטמבר.

גינאה היא אחת משלוש המדינות שהושפעו הכי הרבה מהתפרצות ה במערב אפריקה, שהובילה ל-15 אלף מקרי הדבקות ולמוות של 5,600 אנשים, לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי.

קבוצת ריו טינטו, חברת הכרייה השנייה בגודלה בעולם, מחזיקה בזכויות הכרייה למחצית השנייה של השדה בסימנדו, שבו יותר מ-2 מיליארד דון מטרי של משאבים טבעיים איכותיים ולמכרה אורך חיים מוערך של 40 שנה. במאי אמרה ריו כי היא הסכימה לתנאים הממשלתיים למכרה של 20 מיליארד דולר ובמסגרתם יוקמו נמל ורכבת עד סוף העשור הזה.

מחירי עפרות הברזל ירדו השנה ב-49% ל-68.49 דולר לטון מטרי יבש, מה שדחק מחוץ לשוק מתחרות. Vale, ריו ו-BHP ביליטון ממשיכות לקדם את תוכניות ההתרחבות שלהן בגלל ההנחה כי השוק יתאושש.

ריו העריכה כי המכרה בסימנדו יכול להפיק בשנה 100 מיליון טונות של החומר המרכזי לייצור פלדה. הפרויקט עשוי להכפיל את התמ"ג של גינאה וליצור 45 אלף מקומות עבודה, לפי הודעה שפורסמה במאי.

תגובות