"זו צריכה להיות מדינה שבה זה בסדר להרוויח כסף, אפילו לעשירים"

שר האוצר של דנמרק אומר כי הגידול באי שוויון לא מצדיק התנגדות לשיפור מצבם של העשירים במקביל לעניים; עוצמת הפערים בדנמרק, לדבריו, איננה סיבה לדאגה

לוגו בלומברג
בלומברג

לאחר שארצו עברה את הקפיצה הגדולה ביותר באי שוויון כלכלי מכל ארצות אירופה במהלך משבר החובות, שר האוצר של דנמרק אומר שצריך לנקוט גישה עדינה יותר לטיפול באי שוויון.  "יש מקום להפוך את דנמרק למדינה שבה זה בסדר להרוויח יותר כסף, אפילו אם אתה כבר מרוויח הרבה כסף", אמר ביארן קורידון, שר האוצר, בריאיון לבלומברג.

עלייה של 12% באי השיוויון בהכנסה בדנמרק בין 2008 ל-2012 היתה הקפיצה הגדולה ביותר שנרשמה בקרב מדינות האיחוד. הפער עדיין קטן הרבה יותר מבבריטניה וארה"ב, אולם הוא הגדול ביותר בין המדינות הנורדיות. לפי נתוני יורוסטאט, לשכת הסטטיסטיקה של אירופה, אפילו מדינות בעלות מערכות רווחה מבוססות היטב כמו דנמרק מתקשות להגן על האזרחים החלשים ביותר.

בדנמרק יש השנה בחירות, ונושא ההתמודדות עם חלוקת העושר עולה לדיון. קורידון אומר כי הגבלת העושר לא צריכה להיות מטרה. "תרחיש שבו אפשר לשפר תנאים למי שיש לו הכי פחות תוך שיפור התנאים לאלה שמרוויחים הכי הרבה לא צריך להדחות לגמרי בגלל עקרונות", אמר קורידון.

ראש ממשלת דנמרק, הלה תורנינג שמידטצילום: רויטרס

קורידון התמנה לתפקידו לאחר נצחונה של הלה תורנינג שמידט מהסוציאל דמוקרטים בבחירות ב-2011. לדבריו "מוזר שזה נהפך לנושא רגיש בדנמרק, כי עוצמת הפערים איננה מדאיגה". ב-2005, הערה דומה של חברת הקבינט, אווה קייר הנסן, עוררה זעם ציבורי, שכן נתפסה כמנוגדת לאידיאלים הדניים של שוויון.

דנמרק יצאה מהמשבר עם רמת אי שוויון הגבוהה מזו של צ'כיה, סלובקיה, בלגיה, הולנד, אוסטריה, פינלנד, שוודיה, איסלנד ונורווגיה .מדד ג'יני שלה הוא 27.5 נכון ל-2013, לעומת ממוצע של 30.5 באיחוד האירופי – כלומר, דנמרק שוויונית יותר (100- אי שוויון מלא, 0- שוויון מלא).

הדנים, פי הסקרים, מאמינים כי ל-20% העשירים ביותר יש 43% מההכנסה, בעוד שיש להם 36% ממנה. 20% העניים ביותר מקבלים 9% מההכנסות, 50% יותר ממה שהדנים חושבים. נטל המס בדנמרק מסתכם ב-49% מהתמ"ג נכון ל-2014, לעומת 47.9% ב-2009, לפי משרד הכלכלה. בארה"ב הנטל הוא 25%.

קופנהאגן, דנמרקצילום: אייל טואג

"בדנמרק אנחנו מוציאים משאבים רבים על שירותים ציבוריים חינם, כמו חינוך, אבל לא היתה לזה השפעה כפי שרצינו. התחלנו ברפורמות אמיצות רבות כדי לטפל בכך". הרפורמות כוללות מבחני הכנסה לקבלת סעד לילדים, למשל.

דנמרק חזויה לצמוח ב-0.8% ב-2014, לאחר שנתיים של נסיגה כלכלית. הקרונה הדנית מקובעת ליורו, ודנמרק תלויה בייצוא לצמיחתה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker