למה בלוני האינטרנט של גוגל נופלים מהשמיים?

בלוני הליום דקיקים של מעבדת הפיתוח הסודית של גוגל, שאמורים לחבר מיליונים לאינטרנט, נופלים שוב ושוב לקרקע. בארה"ב גרם בלון להפסקת חשמל אזורית, בניו זילנד הוקפצו שירותי החירום ובדרום אפריקה חקלאים מוצאים בלונים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

האוויר מתחיל לצאת ממיזם בלוני האינטרנט של מעבדת הפיתוח הסודית של גוגל, גוגל X - פשוטו כמשמעו. בלוני הליום דקיקים שהופרחו על ידי גוגל במסגרת "פרויקט לון" (Project Loon) - שמטרתו לחבר מיליוני אנשים מרחבי תבל לאינטרנט באמצעות רשת עולמית של בלונים - נופלים שוב ושוב מהשמיים, דיווח אתר "ביזנס אינסיידר".

בדרום אפריקה דווח היום כי איכר שמצא את אחד הבלונים של גוגל על אדמתו חשב תחילה כי מדובר בבלון מזג אוויר, אולם בתו זיהתה את הסמל של "גוגל X", ויצרה קשר עם החברה שהבטיחה לשלוח מישהו שיאסוף את הציוד.

זו אינה הפעם הראשונה שבה נופלים לקרקע בלונים עם ציוד אלקטרוני של גוגל שהופרחו במסגרת פרויקט לון שהחל בשנת 2013. בחודש יוני הסתבך בלון בקו מתח גבוה במדינת וושינגטון בארה"ב, וגרם להפסקת חשמל. בניו זילנד הוקפצו שירותי החירום בשנת 2013 לאחר שבלון שנפל זוהה בטעות בתור מטוס שהתרסק.  

במסגרת פרויקט לון מתכננת גוגל להשקיע יותר ממיליארד דולר בשיגור אלפי בלונים לגובה של 20 ק"מ בסטרטוספרה, משם הם יוכלו לגשר על הפער הדיגיטלי בין למעלה משני מיליארד בני האדם המחוברים לרשת לבין כחמישה מיליארד - בעיקר במדינות אפריקה ודרום מזרח אסיה - שנאלצים לנדוד ממקום מגוריהם כדי להתחבר לרשת.

באמצעות העברת תשדורות בין המשדרים שנישאים על ידי הבלונים, יכולה הרשת לגשר בין מכשיר הקצה שבידי המשתמש לבין תחנת הבסיס הקרובה ביותר על הקרקע, שבתורה מחוברת לספק אינטרנט. את האנרגיה שצורכים המשדרים, המספקים כיסוי לכ־1,250 קילומטרים רבועים, מייצרים פאנלים סולאריים התלויים מתחת לכל בלון ואשר צוברים בארבע שעות אנרגיה שמספיקה להם ליום שלם.

גוגל חשפה את פרויקט לון ביוני 2013, כשערכה ניסוי פומבי ראשון באזור כרייסטצ'רץ', באי הדרומי של ניו־זילנד, במסגרתו הופרחו 30 בלונים. באותה עת מסרה גוגל כי בכוונתה לשגר עד כ-300 בלונים במטרה לספק כיסוי אינטרנטי בניו־זילנד, אוסטרליה, צ'ילה וארגנטינה. לפי יעדיו המוצהרים של הפרויקט, כדי לאפשר חיבור מלא בכל אזורי כדור הארץ, ידרשו לגוגל מאות ואלפי בלונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker