אריזונה נגד GM: "צרכן סביר לא ירכוש מכונית של GM באותו המחיר"

התובע הכללי של מדינת אריזונה פרש מקבוצת התובעים הכלליים של 48 מדינות בארה"ב החוקרות במשותף את התנהלותה של יצרנית המכוניות האמריקאית בפרשת התקלות המרובות במכוניותיה והסתרתן

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

התובע הכללי של מדינת אריזונה בארה"ב הצהיר אתמול כי הגיש תביעה נגד ג'נרל מוטורס (GM), בטענה כי יצרנית המכוניות הונתה את צרכני המדינה בכ-3 מיליארד דולר. זוהי התביעה הראשונה המשמעותית נגד GM על מספר השיא של הריקולים – קריאות להחזרה לתיקון – למכוניותיה, בהם אחד ל-2.6 מיליון מכוניות קטנות בשל פגם במערכת ההצתה, שהחברה התעכבה במשך עשורים לתקן.

התביעה הייתה חריפה וביקורתית כלפי GM, כאשר לפי הנטען בה, יצרנית המכוניות הונתה במכוון צרכנים באמצעות פרסום, באתר האינטרנט שלה ובהצהרות פומביות. עוד נטען בתביעה כי כמה ממנהיגי החברה מעורבים בהתנהלות הבעייתית.

בהגשת התביעה, אריזונה נפרדת מקבוצה של 48 מדינות אחרות בארה"ב המבצעות חקירה משותפת של GM על התמודדותה עם הפגם במערכת ההצתה. אריזונה הייתה בועד המנהל של אותה חקירה, אותה מובילות קרוליינה הדרומית ואוהיו. "אנחנו ממשיכים בתביעה עצמאית, כיוון שזוהי הדרך הטובה ביותר להגן על אזרחי אריזונה", אמר התובע הכללי, תומס הורן, רפובליקאי, בראיון. "GM ייצגה עצמה כמי שמטפלת בבטיחות מכוניותיה, ולמעשה היו פגמים משמעותיים עליהם היא לא דיווחה לציבור במשך שנים".

התביעה כוללת חישובים מדוייקים של הפסדים שנגרמו לבעלי מכוניות GM, ולפיה "אף צרכן סביר לא ירכוש מכונית של GM באותו המחיר שהיה מוכן לשלם לו "המותג היה ממשיך לשדר בטיחות והצלחה". עוד נטען בתביעה כי החברה "ייצרה ומכרה מיליוני מכוניות לא בטוחות, כולל מאות אלפי מכוניות באריזונה, וכשלה בתיקון פגמים חמורים במיליוני מכוניות ישנות יותר ממותג GM". כדוגמה חישב התובע הכללי כי דגמי 2010 ו-2011 של השברולט קמארו איבדו 2,000 דולר מערכם, וכי דגם 2009 של פונטיאק סולטיס איבד 2,900 דולר מערכו.

התביעה גם דוחה את טענות GM כי כמה פגמים ותיקים שהובילו לריקול השנה היו ידועים רק לכמה מהנדסים נמוכי דרג. התובע טוען כי מרי בארה, כיום מנכ"ל GM, עודכנה כבר ב-2011 לגבי פגם בהיגוי החשמלי של כמה דגמים. "למרות 4,800 תלונות צרכנים ויותר מ-30 אלף תיקונים במסגרת האחריות, GM חיכתה עד 2014 כדי לדווח על פגם זה", נאמר בתביעה.

כ-300 אלף מכוניות של GM שנקראו להחזרה למוסכים השנה היו רשומים באריזונה. חוק ההגנה על הצרכן באריזונה גדיר 10,000 דולר על כל הפרה, מה שעשוי להביא לקנס פוטנציאלי של 3 מיליארד דולר.

דובר GM, ג'יימס קיין, אמר כי לחברה "טרם הייתה הזדמנות לקרוא ולהעריך את התביעה.

התביעה מפרטת עשרות פגמים בכלי רכב של GM, בהם הפגמים המתוקשרים כמו מתג ההצתה, ופגמים נוספים הקשורים בחגורות בטיחות, אורות בלמים, שקיות אוויר, כבלי תמסורת ואורות הרכב. התביעה מצטטת תלונות שהוגשו לרגולטורים פדרליים לגבי רבות מהבעיות כראיות לכך שיצרנית המכוניות ידעה עליהן ולא פעלה בנושא. במקרה של פגם מתג ההצתה, כתב התביעה טוען כי "שלל יועצים משפטיים של החברה", בהם מייקל מיליקן, היועץ המשפטי של החברה ב-5 השנים האחרונות, ידעו על הבעיה. החקירה הפנימית של GM ניקתה את מיליקן מחשד בעיכוב הקריאה להחזרת המכוניות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker